Milczenie wyborcza a mianowicie zerwane afisze i zakłócenia

Milczenie wyborcza a mianowicie zerwane afisze i zakłócenia
Category: gospodarka
27 lipca, 2020

*Od północy trwa cisza wyborcza przed niedzielnymi wyborami samorządowymi. Zakończy się ona w niedzielę o godz. 20. 00. kiedy zamknięte zostaną lokale mieszkalne wyborcze. *

W sobotę do godzin popołudniowych PKW zanotowała jedynie male przypadki złamania ciszy wyborczej – poinformował sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej Kazimierz Czaplicki.**

„Zanotowano kilkadziesiąt incydentów polegających w zrywaniu albo naklejaniu nowych plakatów. Oprócz tego nie było – jak dotąd a mianowicie innych wydarzeń, które aby zakłócały w zasadniczy sposób spokój wyborczy czy zagrażały bezpieczeństwu wyborów” – powiedział Czaplicki.

Rzecznik komendanta głównego policji Zbigniew Matwiej dodał, że „większość sprawców została zatrzymana i po przesłuchaniu zwolniona sluzace do domu”. Przypomniał, że sprawami tego typu zajmują się sądy grodzkie, grożą za to grzywny.

Do incydentów związanych wraz z rozklejaniem jak i równiez zrywaniem plakatów wyborczych doszło m. in. w Gdańsku. W Szklarskiej Porębie (Dolnośląskie) doszło sluzace do niszczenia plakatów dwóch kandydatów na burmistrza, ale – jak wyjaśniła nadkom. Edyta Bagrowska wraz z jeleniogórskiej policji – wypadku zniszczenia plakatów nie można rozpatrywać przy kategorii złamania ciszy wyborczej. Sprawę zgłosił jeden z kandydatów dzieki burmistrza plakaty zostały pochlapane czarną farbą.

Do zakłócenia ciszy wyborczej nie doszło na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Jak powiedział szef olsztyńskiej delegatury Krajowego Lokum Wyborczego, Walery Piskunowicz, tylko ze Szczytna napłynęła wiadomosc o _ Ze Szczytna napłynęła dane o oplakatowanym samochodzie, który pojawił się przy jednej z tras. „Na razie samochód stoi w obszarze, jeśli ruszy, wtedy będziemy mogli mówić o naruszeniu ciszy wyborczej” – podkreślił Piskunowicz. _ oplakatowanym aucie, który pojawił się przy jednej sposród ulic. „Na razie samochód stoi przy miejscu, jeśli ruszy, w takim przypadku będziemy zdolali mówić na temat naruszeniu ciszy wyborczej” – podkreślił Piskunowicz. Dodał, że w sobotę, z list wyborczych skreślono natomiast dwudziestu czterech osoby a mianowicie jedną startującą w wyborach na gubernatora i 23 ubiegające się o mandaty radnych. „Osoby te złożyły nieprawdziwe oświadczenia o ich karalności. Na sprawdzeniu rejestru skazanych okazało się, że osoby te mają na koncie prawomocne wyroki sądów” – wyjaśnił.

Również w województwach lubelskim, podkarpackim, lubuskim, kujawsko-pomorskim, świętokrzyskim i zachodniopomorskim Wojewódzkie Komisje Wyborcze nie otrzymały żadnych sygnałów o zakłócaniu ciszy wyborczej. Jak informuje psy, w Zachodniopomorskiem doszło jedynie do paru niewielkich incydentów. W podszczecińskim Przecławiu zatrzymano w nocy wraz z piątku na sobotę pijanego 16-latka, który zerwał flagę z gmachu obwodowej komisji wyborczej.

Na policję docierały też dane o zrywaniu plakatów wyborczych. Cisza wyborcza obowiązuje zarówno kandydatów startujących w wyborach, wystawiające pierwotnego komitety, jak i media. Podczas trwania ciszy wyborczej niedozwolone jest zachowanie agitacji i publikowanie sondaży dotyczących wyborów. Według przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej Ferdynanda Rymarza, sobotnie obchody Święta Niepodległości nie zaakceptowac naruszają ciszy wyborczej, jezeli nie będą zawierały elementów agitacji.

Wedlug Rymarza, ciezko ustalić dokładnie, co może zostać oszacowane za szczegól agitacji, a co nie. Według niego, w ten sposób, co będzie uznane za agitację rozstrzygną w _ Na policję docierały też informacje na temat zrywaniu plakatów wyborczych. Milczenie wyborcza obowiązuje zarówno kandydatów startujących przy wyborach, wystawiające ich komitety, jak i publikatory. _konkretnych przykladach organy ścigania. Przewodniczący PKW przypomniał też, że cisza wyborcza jest chroniona uprawnieniem karnym – może być uznana zbyt wykroczenie lub występek. Kwestiami naruszenia ciszy wyborczej zajmują się sądy grodzkie.

Jeśli ktoś zauważy, że cisza wyborcza została naruszona winien zawiadomić policję. Zgodnie z ordynacją wyborczą, tenze kto w trakcie ciszy wyborczej organizuje pochody lub manifestacje, wygłasza przemówienia, rozdaje broszury lub w jakikolwiek inny sposób prowadzi agitację wyborczą na rzecz kandydatów na radnych, jak i wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, podlega karze kary.

Natomiast za publikowanie teraz wyników przedwyborczych badań opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych albo przewidywanych wyników wyborów oraz za ogłaszanie wyników sondaży przeprowadzanych w dniu głosowania grozi kara grzywny od czasu 500 tys. do 1 mln zł.