MF pragnie ukrócić podatkowe korzyści wraz z spółek komandytowo-akcyjnych

MF pragnie ukrócić podatkowe korzyści wraz z spółek komandytowo-akcyjnych
Category: inne
27 lipca, 2020

Ministerstwo Finansów przygotowuje plan zmian ustawy, z którego ma wynikać, że spółki komandytowo-akcyjne będą opodatkowane tak samo jak spółki wraz z o. o. lub akcyjne. Zamiast poszczególnego podatku od momentu wspólników fiskus pobierałby 2: od wspólników i od czasu samej spółki.

Nie ma jeszcze gotowego projektu ustawy, na razie w serwisie Biuletynu Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Wskazówki Ministrów zostały opublikowane wiadomosci o przyczynach i koniecznosci planowanych odmian.

Spółka komandytowo-akcyjna (SKA) wydaje sie byc uregulowana przy kodeksie spółek handlowych, lecz mimo że jednym z jej wspólników wydaje sie akcjonariusz, nie jest spółką taką jak akcyjna. Jest spółką niemającą osobowości prawnej, co przekłada się na lepsze zasady opodatkowania. Podatek w spółce komandytowo-akcyjnej płacą albowiem tylko jej wspólnicy a mianowicie niezależnie od tego, czy na wlasna reke są osobą fizyczną czy prawną.

Wspólnicy płacą podatek proporcjonalnie do swoich udziałów w SKA. Z reguły jest to 19 proc. datku, bo tak wiele wynosi stawka podatku od osób sadowych (czyli CIT) oraz liniowa stawka datku od osób fizycznych (PIT). Jeśli wspólnik jest osobą fizyczną rozliczającą się według skali podatkowej, podatek kosztuje – zależnie od wysokości osiąganych dochodów – 18 proc. lub 32 proc. PIT.

Sposród opublikowanych wiadomosci o planach MF wyplywa, że miałoby się to zmienić i spółki komandytowo-akcyjne zostałyby opodatkowane tak jak ludzie prawne, innymi slowy tak jak spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjne. Tu podatek jest płacony dwukrotnie. Jednego razu płaci jego sama spółka od wypracowywanego zysku (19 proc. CIT); drugi raz – jej wspólnicy od wypłacanej przez spółkę dywidendy (19 proc. badz 18 proc. lub 32 proc. )

Dzięki korzystnemu, bo jednokrotnemu opodatkowaniu obecnie zarejestrowanych jest około dwóch tys. spółek komandytowo-akcyjnych. Korzyści z opodatkowania stały się jeszcze bardziej widoczne, gdy Kardynalny Sąd Administracyjny orzekł po styczniu br., że akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej nie rozlicza dochodu ze spółki na bieżąco, płacąc co miesiąc zaliczki dzieki podatek, ale dopiero w następnym roku kalendarzowego, w momencie otrzymania dywidendy na bazie uchwały walnego zgromadzenia wspólników spółki (sygn. II FPS 1/11).

To korzystne przesunięcie momentu opodatkowania potwierdził minister finansów po opublikowanej przy maju interpretacji ogólnej.

Po planowanych przez MF zmianach interpretacje te przestałyby mieć znaczenie. Podatek wypracowywany przy spółce byłby opodatkowany dwukrotnie, przy czym spółka płaciłaby go w formie miesięcznych zaliczek, a wspólnicy – w momencie otrzymania dywidendy, tak jak przebieg zdarzen się to dziś w spółkach sposród ograniczoną odpowiedzialnością.

„Kierunek i zakres proponowanych zmian może oznaczać, że obecnie funkcjonujące struktury oparte na spółkach komandytowo-akcyjnych rzeczywiscie stracą dzieki atrakcyjności” – skomentował przedkladane zmiany maz w Accreo Taxand Paweł Toński.

„Należy mieć tutaj na bacznosci nie tylko poszczególnych inwestorów, wykorzystujących mechanizm jednokrotnego opodatkowania zysków z tytułu prowadzonej działalności w formie SKA, lecz także podmioty, które zainteresowały się SKA w tym roku na korzystnej uchwale Naczelnego Sądu Administracyjnego, a w ślad za nią ogólnej interpretacji Ministerstwa Finansów odraczającej chwile opodatkowania akcjonariuszy SKA az do faktycznej dystrybucji zysków” – powiedział Toński.

Jego zdaniem zapowiadane zmiany można uznać zbyt rewolucyjne także dla inwestorów funduszy inwestycyjnych, lokujących wlasne aktywa po SKA jak i równiez korzystających tym samym ze zwolnienia z opodatkowania zysków generowanych przez ów spółki.

Katarzyna Jędrzejewska (PAP)

kjed/ pad/ jbr/