Te stanowiska w Polsce warto zwiedzić. O większości zapewne nie zaakceptować słyszałeś

Co warto zobaczyć w Polsce

Najbardziej ufortyfikowana w Polsce kurza ferma, kamienny amfiteatr nazistów, kilkupoziomowy labirynt, wykuty przez mieszkańców pod centrum dużego miasta, bądź kolekcja potężnych maszyn dzięki dnie zalanego kamieniołomu.

Oto zestawienie wyjątkowych, a przy tym mało wspaniałych turystycznych atrakcji, stworzone za pośrednictwem portal podróżniczy WyprawyMarzeń. pl.

Podziemia Kredowe u dołu Chełmem

Nawet 40 kilometrów potrafią mieć ciągnące się pod miastem korytarze, wydrążone na przestrzeni 700 lat w gigantycznych pokładach kredy. Stało się jej tu tak sporo, że mieszkańcy wydobywali ją przez wieki prosto wraz ze swoich piwnic, by wyprzedawać ją wędrownym kupcom. W XVII wieku – jak podają kroniki – 8 na 10 domów w centrum miasta miało zejścia do korytarzy wydrążonych poprzez domorosłych górników. Z czasem zaczęły się ze sobą łączyć, tworząc wyjątkowy, kilkupoziomowy kompleks sięgający nawet 20 metrów w głąb gleby.

Foto: Bazie/CC BY-SA 3. 0 pl/Wikimedia

Ze względów bezpieczeństwa – niekontrolowane drążenie chodników doprowadziło do mnóstwo katastrof, z których pewną z najbardziej spektakularnych było zawalenie się ruchliwej trasy pod ciężarówką w czasach 70. Już na przełomie XIX i XX stulecia miejskie władze zabroniły wydobycia kredy pod Chełmem. Dzisiaj część podziemi odpowiednio zabezpieczona jest unikalną atrakcją turystyczną.

Dwukilometrowa trasa to podróż przez kilka wieków historii miasta i okolic, a także przekrój wzrostu sztuki inżynierii wydobywczej. Nierzadko też bardzo niekonwencjonalnych pomysłów i rozwiązań. Jest także i szansa na dreszczyk emocji. W podziemiach pozostają nietoperze. I – jak przystało na kopalnię - legendarny duch, Bieluch.

Amfiteatr na Górze Świętej Anny

Zmieścić się w przedtem może prawie 50 tyś osób, z czego 7 tysięcy wygodnie usiądzie na kamiennych ławach. Niemcy zaczęli go budować już dwanaście miesięcy po dojściu Hitlera do odwiedzenia władzy, na miejscu dawnego kamieniołomu wapienia niedaleko Kędzierzyna-Koźla. Chcieli mieć miejsce na rzecz propagandowych odczytów i wieców. Na terenie całej III Rzeszy podobnych budowli posiadało stanąć nawet kilkaset, chociaż ostatecznie powiodło się wybudować dwadzieścia.

30 metrów ponad amfiteatrem, na stromej skarpie, stanęło na koniec lat trzydzieści. mauzoleum dla 50 Niemców, poległych w bitwie o Górę Świętej Anny. Niska rotunda o wąskich, prostokątnych oknach, przypominała ówczesnym wieżyczkę z czołgu. Budowla niestety nie zachowała się do dziś. Zaraz na zdobyciu tych terenów za pośrednictwem Sowietów, została rozebrana, zaś kamień wywieziono do Warszawy. Obecnie za zakupach grupowych miejscu stoi zwalisty, PRL-owski Pomnik Czynu Powstańczego.

Foto: Flickr. com / Kris Duda

Najciekawsze jednak zasłania się pod danym amfiteatrem. W wapiennych skałach wykuto bowiem całkowitą sieć korytarzy, służących do odwiedzenia odwadniania. Teorie spiskowe informują jednak, że chodniki, zamieszkałe dzisiaj przez nietoperze, ciągnęły się one aż do odwiedzenia podziemi zamku w oddalonej nieco ponad 3 kilometry Żyrowej.

Kopalnia przy Złotym Stoku

Spływ łodzią na temat jakże wdzięcznej nazwie „Titanic”, przejażdżka Podziemnym Pomarańczowym Tramwajem, a nawet nurkowanie w zalanym szybie – to tylko niektóre podziemne atrakcje, oferowane przez dawną kopalnię złota w Złotym Stoku na Dolnym Śląsku.

Mało brakowało, an obszar to nie przyjęłoby ani jednego turysty. Chwilę po jego otwarciu w latach 90. okolicę zniszczyła Powódź Tysiąclecia i odcięta od otoczenia atrakcja zaczęła przynosić właścicielom same straty. Postanowili więc kopalnię sprzedać.

Foto: Wikipedia/ CC BY-SA 3. 0/ Lestat (Jan Mehlich)

Nowi gospodarze mieli większą ilość wiadomości szczęścia i dużo ciekawych pomysłów. Zrobili casting na gnoma, który przemyka się ciemnymi korytarzami, odkopali jedyny w Polsce podziemny wodospad i otworzyli podziemne Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli („Rolniku daj krowie, krowa da tobie” nie wydaje się być najbardziej absurdalnym eksponatem przy kolekcji).

Zaczęli również odbierać groźne anonimy, bo lokalne legendy głoszą, iż właśnie w okolicach kopalni (a może w niej właśnie) hitlerowcy zakopali ogromny skarb. Dziś w tutejszych lasach nadal można poznać ludzi, przemykających się spośród wykrywaczami metalu.

Wieże Bismarcka w zachodniej i północnej Polsce

Znajdziesz je na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce, województwach: lubelskim, zachodniopomorskim jak i również warmińsko-mazurskim. W całej Ue powstało ich blisko 240, na polskich ziemiach zostało ich do dziś parę.

Wszystkie powstały w cześć „żelaznego kanclerza” Ottona von Bismarcka. Niektóre kazała wznosić władza, wiele istnieje z inicjatywy mieszkańców niemieckich wsi i miasteczek. Zatem też budowano je odpowiednio ze wszystkiego – polnych kamieni, cegieł, granitów jak i również piaskowców. Kilka razy w roku rozpalano na pierwotnego szczycie ogień, by czcić niemieckiego polityka.

Foto: Wikipedia/ Mohylek/ CC BY-SA 3. 0

Pierwsze pojawiły się w 1869 roku, jednakże dopiero na przełomie XIX i XX wieku powstał oficjalny projekt tych budowli. Zgodnie z zanim miały one przybierać formę potężnych kolumn, zwieńczonych czarą i umieszczonych na wierzchołku kilkustopniowych schodów. Dokładnie takich budowli nie powstało jednak więcej niż 50. Większość przypominała raczej blisko 20-metrowe, masywne dzwonnice lub latarnie morskie. Najlepiej zachowane wolno do dziś oglądać między innymi w Ostródzie (woj. warmińsko-mazurskie), Sobótce (woj. dolnośląskie) czy w Żaganiu (woj. lubuskie).

Twierdza Boyen w Giżycku

Zbudowana w połówce XIX wieku na rozkaz Fryderyka Wilhelma IV twierdza miała bronić wschodniej granicy Prus. W kompleksie na temat kształcie gwiazdy wciśniętym między mazurskie jeziora Niegocin jak i również Kisajno stacjonowało ponad 3 tysiące żołnierzy.

W ciągu burzliwej historii obszaru miejsce to było na przemian koszarami, składnicą artyleryjską, szpitalem, ośrodkiem szkoleniowym Abwehry, a w czasie II wojny światowej mieściło się tu całe laboratorium, oceniające jakość żywności, która dotrzeć miała do kwatery Adolfa Hitlera w Wilczym Szańcu.

To nie jedyna ciekawostka. Za blisko dwukilometrowym murem stacjonowali nie wyłącznie żołnierze, ale i... wywiadowcze gołębie pocztowe. Służyły do komunikacji z innymi placówkami w regionie, nawet spośród odległym Wrocławiem, jeszcze w czasie I wojny światowej, natomiast później korzystał z wymienionych niemiecki wywiad.

Foto: Semu/CC BY-SA 4. 0/Wikimedia

Powojenne zastosowanie twierdzy również wydaje się intrygujące. Mieściła się w tym miejscu na przykład najbardziej ufortyfikowana w naszym kraju kurza ferma i dojrzewalnia serów. Ów wyjątkowy i mimo całokształt mało znany obiekt zwiedzać można samodzielnie lub – co polecają szczególnie fani historii – z poradnikiem odkrywającym wiele intrygujących tajemnic. A jeśli szczęście dopisze, można trafić na pokaz rekonstrukcji historycznej, albo koncert w amfiteatrze.

Baza nurkowa "Koparki" pod Jaworznem

Dwie koparki z ogromnymi łyżkami, w których spokojnie ma możliwość się zmieścić dorosły mężczyzna. 13-metrowy statek, samochód BMW, całkiem spory fragment poloneza Caro oraz bunkier. Natomiast wszystko to… zatopione po wodzie, blisko 15 metrów pod powierzchnią tafli jeziora.

Można to zobaczyć pod Jaworznem na Śląsku na terenie byłego kamieniołomu, w którym jeszcze w latach 90. wydobywano dolomit. Właściciele przedsiębiorstwa wpadli aczkolwiek w kłopoty finansowe jak i również przestali płacić rachunki zbyt prąd. Efekt? Elektrownia wstrzymała dostawy i wszystkie maszyny stanęły. A wśród wymienionych – pompy, które osuszały grunt. W krótkim okresie teren całego zakładu zamienił się w jezioro, w którym dziś pływają nurkowie ściągający tu z całkowitej Europy.

Dzielić:

Związane z

budowa centralnego portu lotniczego przy Polsce - koszty 03.07.2019

Budowa centralnego portu lotniczego przy Polsce - koszty

80 03.07.2019

Wiadomosci

Polska na strukturze Centralnego Lotniska może zaprzepaścić 5 mld zł. Przede wszystkim ze względu na "uśmiercenie" lotnisk w Bydgoszczy, Łodzi i Radomiu. Wielki port lotniczy między Warszawą i Łodzią mógłby bowiem znacznie…...

Czytać →
ceny jaj w Polsce  prognoza na święta 2017 06.07.2019

Ceny jaj w Polsce prognoza na święta 2017

942 06.07.2019

Twoje pieniadze

Jaja są najdroższe od kilku lat. To kolejny produkt spożywczy według maśle, który może odbić się czkawką konsumentom. Tylko w październiku jaja kosztowały 40, 5 zł za 100…...

Czytać →
brexit. Możliwe sześciomiesięczne opóźnienia w portach w Dover jak i również Folkestone  Ze świata 01.07.2019

Brexit. Możliwe sześciomiesięczne opóźnienia w portach w Dover jak i również Folkestone Ze świata

873 01.07.2019

Ze swiata

Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock ostrzegł w piątek przed możliwością wystąpienia sześciomiesięcznych opóźnień w portach w Dover i Folkestone w wypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z Starego kontynentu Europejskiej bez porozumienia po sprawie…...

Czytać →
al Gore o zmianach w klimacie: świat oparty dzięki zielonej energii do 2050 roku  Ze świata 17.06.2019

Al Gore o zmianach w klimacie: świat oparty dzięki zielonej energii do 2050 roku Ze świata

933 17.06.2019

Ze swiata

ArcelorMittal wyłączy wielki piec w krakowskiej hucie. Trzy scenariusze gwoli pracowników Sekretarz energii AMERYCE chwali Polskę. "Podjęła rzetelną decyzję" Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem Zanieczyszczona…...

Czytać →
alitalia rozpoczyna procedurę prowadząca do upadłości  Ze świata 18.06.2019

Alitalia rozpoczyna procedurę prowadząca do upadłości Ze świata

380 18.06.2019

Ze swiata

Włoskie linie lotnicze Alitalia poinformowały, że rozpoczynają procedurę prowadzącą do ogłoszenia upadłości. Na spotkaniu akcjonariuszy glosowali te banki jednogłośnie za taką decyzją. Tymczasem Alitalia ma działać normalnie, a loty mogą mieć…...

Czytać →
agencja Moody’s opublikowała komunikat co do polskiego ratingu  Wraz z świata 16.06.2019

Agencja Moody’s opublikowała komunikat co do polskiego ratingu Wraz z świata

115 16.06.2019

Ze swiata

300 oraz w nowej odsłonie. "Większa pewność co do tej ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego planu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1-wszą, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...

Czytać →
amazon Resort Island. Brazylijska wyspa na sprzedaż  Wraz ze świata 18.06.2019

Amazon Resort Island. Brazylijska wyspa na sprzedaż Wraz ze świata

362 18.06.2019

Ze swiata

Włoskie miasteczko wyprzedaje domy za 1 euro Ile kosztuje podróż do Brazylii? Podczas meczów na mundialu banki mogą mieć być zamknięte. Oficjalna decyzja Świąteczny konkurs w więzieniu dla kobiet.…...

Czytać →
airbnb - UE chce dodać podatek na usługę wypożyczania mieszkań 17.06.2019

Airbnb - UE chce dodać podatek na usługę wypożyczania mieszkań

89 17.06.2019

Finanse

Unijni ministrowie mają pójść za ciosem. Usługi z zakresu tak zwane. gospodarki dzielenia się, po tym popularny serwis wynajmu mieszkań Airbnb, mogą pozostać opodatkowane. Ministrowie finansów we wrześniu mają rozmawiać…...

Czytać →
afera KNF. Chrzanowski ma wpłacić 250 tysięcy złotych poręczenia 16.06.2019

Afera KNF. Chrzanowski ma wpłacić 250 tysięcy złotych poręczenia

47 16.06.2019

Z kraju

Były przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski ma wpłacić 250 tysięcy złotych poręczenia majątkowego, pozostanie też pod dozorem policji - zdecydował w poniedziałek katowicki sąd rejonowy. Odrzucić uwzględnił zażalenia obrony w stosowane…...

Czytać →