„Liberation”: Stolice niemiec boi się coraz bardziej o francuską gospodarkę

Category: inne
27 lipca, 2020

Przywódcy Niemiec otwarcie wyrażają obawy dotyczące francuskiej ekonomii i naciskają na rząd w Paryżu, aby zdobył się w śmielsze reformy – pisze w poniedziałek dziennik „Liberation”. Według prasa periodyczna, „Berlin mówi Paryżowi: +Achtung+”.

Główny francuski gazeta lewicy, poufaly w poglądach rządzącej morzem Sekwaną Partii Socjalistycznej, uważa, że rosnąca „nieufność” Niemiec wobec Francji staje się główną przeszkodą w relacjach między obu krajami. Na potwierdzenie tegoz „Liberation” powołuje się na wypowiedzi niemieckich polityków i ekonomistów przy ostatnich tygodniach.

Jak przekonuje gazeta, plan francuskiego budżetu na przyszły rok „wywołał panikę przy rządzie niemieckim”, gdyż zabrakło w nim wystarczających cięć w wydatkach, a nowe podatki w tym projekcie wyniosły 20 mld ó.

„Największym tematem w zonie euro aktualnie nie jest Grecja, Hiszpania czy Włochy, lecz Francja, ponieważ nie zrobiła ona zero dla przywrócenia swojej konkurencyjności, a nawet brnie teraz przy przeciwnym kierunku” – mówi cytowany za posrednictwem „Liberation” Lars Feld, jeden z doradców ekonomicznych kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

Kurier przytacza także chcące zachować anonimowość źródło w niemieckim rządzie, wedlug którego „Francja musi głęboko zreformować rynek pracy jak i równiez obciąć wydatki publiczne, na które (w obecnej wysokości) Francji już nie stać”.

To samo źródło uważa, że przedstawiony w ubiegłym tygodniu poprzez rząd jezyk francuski plan wzmocnienia konkurencyjności gospodarki „idzie przy dobrym kierunku, ale nie jest wystarczający”.

Jakim sposobem dodaje „Liberation”, w ubiegłym tygodniu niemiecka prasa podała, że team pięciu doradców ekonomicznych rządu niemieckiego posiada zająć się opracowaniem wykazu naprawy francuskiej gospodarki. Jednak zaraz nastepnie Berlin bezposrednio zdementował tę informację.

Według gazety, rząd francuski „bagatelizuje niemieckie niepokoje, choć katalogów nie neguje”. „Prawdą jest, że funkcjonuje oczekiwanie jak i równiez niepokój. Ale już od czasu pięciu lat Niemcy są zaniepokojone sytuacją gospodarczą przy Francji. To się nie zaakceptowac zaczęło wczoraj ” a mianowicie mówi cytowany anonimowo przez „Liberation” konsultant premiera Jean-Marca Ayrault.

Jezyk francuski dziennik ostrzega prezydenta Franois Hollande’a, aby nie lekceważył niemieckich trwogi. „Bo Republika francuska ma się źle jak i równiez nie wyplynie sama sposród matni. Jedynie razem Paryż i Stolice niemiec mogą jeszcze sprawić, że kryzys nie zaakceptowac porwie ze sobą ó i postepu gospodarczego” a mianowicie podsumowuje „Liberation”. (PAP)

szl/ awl/ kot/