Leki podrożeją nawet o blisko 1000 proc. Koncerny zarobią w mniejszym stopniu

Leki podrożeją nawet o blisko 1000 proc. Koncerny zarobią w mniejszym stopniu
Category: gospodarka
27 lipca, 2020

*Na refundację leków, za które częściowo badz w całości płaci państwo, Narodowy Fundusz Zdrowia wydał w tym roku ponad 8, 5 mld zł. Firmy, które je wyprodukowały zarobiły na ich sprzedaży ponad dwa, 5 mld. zł. Od jutra pacjenci muszą się liczyć ze zmianami. Część leków refundowanych podrożeje, lecz z drugiej strony ceny części z nich spadną. Ministerstwo Zdrowia chce w tych modyfikacjach zaoszczędzić 215 mln zł. *

Na liście refundacyjnej wyszukuje się około 3, piec tys. medykamentów. Od jutra zmienią się ceny kazdy z nich. _ – Modyfikacje nie powinny uderzyć w pacjentów – _ podkreśla w rozmowie z* *Piotr Olechno, rzecznik Ministerstwa Zdrowia i dodaje, że to rutynowa weryfikacja ewidencje, która została poprzedzona negocjacjami cenowymi resortu zdrowia wraz z producentami leków.

Niektóre z podwyżek zwalają jednak sposród nóg. W przykład Prograf – specyfik podawany przy przeszczepach a mianowicie podrożeje z 3, 20 zł, az do ponad 279 zł. Innymi slowy o nieopodal tysiąc proc. Zdecydowanie podrożeją też leki stosowane znacznie częściej. Wartosc zapisywanego między innymi obok schorzeniach reumatycznych Ketonalu skoczy z 1, 7 zł do ponad 4 zł. Przeciwbólowy Ibufen Total z 3. 30 zł podrożeje do siedmiu, 55 zł.

Czytaj w

Ewa Kopacz odchodzi. Oceniamy dokonania minister
_ _

_ – To nie myle sie, że koszty niektórych medykamentów wzrosną, jednak duża część leków znajdujących się na liście potanieje. Poza tym pacjenci będą zdolali zrezygnować sposród tych cennych i wybrać ich tańsze zamienniki, czyli leki generyczne, których na listach powoli przybywa. Dzięki negocjacjom jak i równiez obniżaniu wartosci leków, NFZ zaoszczędzi w skali r. 215 mln zł a mianowicie _ tłumaczy Olechno.

Tobie, którzy nie będą potrzebowali płacić więcej, będą musieli zmienić medykamenty. Mogą też poprosić lekarza o przepisanie dotychczas branych specyfików, tak by starczyło im dzieki zapas.

Gigantyczna sprzedaż i miliardy z refundacji

Po 2010 r. wartość naszego rynku farmaceutycznego zwiększyła się o dwa proc. a mianowicie do poziomu 29, szóstej mld zł – wynika z najnowszego raportu spólki badawczej PMR. Wzrost trochę wyhamował, poniewaz wcześniej rynek rósł wciaz dynamiczniej. Po 2009 roku kalendarzowego sprzedaż – miedzy pozostalymi dzięki świńskiej grypie – skoczyła aż o 9 proc. Wraz z tym rosła refundacja leków. Podczas gdy po 2007 r. NFZ wydał na nią 6, siedmiu mld zł, to w tym roku będzie to już na temat dwa miliardy więcej.

Źródło: PMR Publications, NFZ, *prognoza

Zdaniem ekspertów z PMR, w czasach 2011-2013 nie należy spodziewać się powrotu na ścieżkę szybkiego przyrostu sprzedaży leków. Jako główny powód wskazują planowane zastrzezenia w wydatkach państwa dzieki refundację.

Jak prognozują, zmniejszy się również siła nabywcza pacjentów w nastepstwie wzrostu wartosci leków refundowanych, który będzie rezultatem zmian w ustawie refundacyjnej, które wejdą przy życie na 1 stycznia 2012 roku kalendarzowego.

W najgorszych scenariuszach, wzrost cen może sięgnąć chociazby 18 proc. Jak to przełoży się na cały zbyt? _ – Według grono prognoz, w 2011 r. rynek farmaceutyczny wzrośnie na temat 4 proc., a w 2012 r. o piec proc. a mianowicie _ mówi Agnieszka Skonieczna, analityk z PMR.

Według danych instytutu badawczego IMS Health stopien odpłatności za leki refundowane przez chorego w 2010 r. wyniósł ponad 30 procent. To znaczy, że pacjenci wysupłali wraz z własnych kieszeni, dopłacając sluzace do leków w receptę, nieomal 4, piec mld złotych.

Firma oblicza, że na wejściu przy życie przepisów ustawy o refundacji leków od 2012 roku, NFZ zaoszczędzi po najbliższych czterech latach przeszlo 5 mld złotych dzieki wydatkach w refundację leków. Proporcjonalnie sluzace do oszczędności płatnika mogą wzrosnąć wydatki pacjentów na leki refundowane o ponad 3 mld złotych. _ _

Przedstawiciele resortu zdrowia twierdzą jednak, że sztywne marże przyczynią się do spadku cen leków, a co za tym idzie poniekad do postepu ich sprzedaży. Warto pamiętać jednak, że plany Ministerstwa Zdrowia dość często rozmijają się z tym jak potem zdaje Narodowy Fundusz Zdrowia. – _ Zapisana w naszym budżecie kwota na refundację to tak na prawdę jedynie pewne założenie. Nie ma czegoś takiego jakim sposobem górna, nieprzekraczalna granica wydatków – _usłyszeliśmy w biurze prasowym NFZ.

W r. 2010 przy związku wraz z kilkukrotną korektą planu, koszty były wyższe od pierwotnie zapisanych na temat blisko 5 mln zł. To mimo wszystko niewiele, bowiem rok wcześniej wydano o blisko 200 mln zł więcej niż zamierzono. Poza tym refundacja, refundacji nierówna. W pełną, innymi slowy na medykamenty za darmo mogą liczyć jedynie: inwalidzi wojenni, wojskowi, zasłużeni honorowi miniony krwi i zasłużeni miniony przeszczepów. Pozostalosc, jeśli wydaje sie ubezpieczona powinien się zadowolić ryczałtami albo zniżkami.

Źródło: NFZ

Znacznie najwięcej wśród leków refundowanych jest tychze sprzedawanych po cenach zryczałtowanych, blisko jedna trzecia sposród 50 proc. lub trzydziestu proc. zniżką, a wylacznie za 9 proc. leków w pełni płaci NFZ. We wszelkich przypadkach są to zarówno leki podstawowe, uzupełniające jakim sposobem stosowane tuz przy chorobach przewlekłych.

Na drugiej stronie czytaj o tym, który rządzi w polsce leków

Rynek mocno rozdrobniony. Rządzą obcyLista producentów leków, którzy w w naszym kraju sprzedają medykamenty zbyt ponad milion złotych liczy ponad 300 pozycji. Zdecydowana większość to ogólnoświatowi giganci.

Wśród tych propozycji prym wiedzie koncern GlaxoSmithKline. Jego nasz kraj filia działa pod nazwą GSK Pharma RX jak i równiez ma blisko 6. proc. udziałów w naszym rynku. Po 1998 roku firma włączyła się po prywatyzację polskich spółek, wykupując 80 proc. akcji Poznańskich Zakładów Farmaceutycznych Polfa. Do tego czasu GlaxoSmithKline zainwestowało w Polsce niedaleko 1. 6 mld zł.

Druga na liście wydaje sie Polpharma, która działa w oparciu o rodzimy kapitał. Specjalnością firmy są preparaty uzywane w: kardiologii, gastroenterologii jak i równiez neurologii. Znaczącą część sprzedaży Polpharmy stanowią jednak leki dostępne bez recepty.

Trzeci jest Aventis, w którego srodek Enoxaparinum Natricum, NFZ wydał najwięcej w ramach refundacji w 2010 r., bo wiecej niz 280 mln zł. Specyfik zapobiega zakrzepom, podawany wydaje sie po zabiegach: chirurgicznych, ortopedycznych czy onkologicznych.

Źródło: IMS Health, * dane zbytnio 2010 rok kalendarzowy

Według IMS Health, GSK Pharma RX sprzedał po 2010 r. wyroby farmaceutyczne za 977 mln zł. Druga ponizej względem wartości sprzedaży jest Polpharma – 952, piec mln zł, trzeci Aventis – wiecej niz 778 mln zł. Glówna trójka dystansuje resztę zaplaty. Kolejna piątka firm: Novartis Pharma, KRKA, Lek, Roche i Astrazeneca zanotowała przychody między piecset a 600 mln zł.

Zyski producentów leków należą do najwyższych na świecie, średnio stanowią, aż trzydziestu proc. ceny specyfiku. Okazuje się, że samo wyprodukowanie leku jak i równiez utrzymanie spólki to tylko, średnio trzynascie proc. wartości sprzedawanych specyfików. Biorąc pod spodem uwagę, że w ubiegłym roku roku wydaliśmy przy aptekach blisko 30 mld zł, dziewicze zyski lekarskich gigantów można szacować w grubo przeszlo 9 mld zł, z tego przeszlo 2, piec mld zbyt leki refundowane.

Źródło: na podstawie danych pewnych producentów

To, że razem za wzrostem cen niektórych leków refundowanych, pacjenci przestawią się na ich generyki, nie oznacza wcale wielkich strat na rzecz koncernów farmaceutycznych. Koszty powtykania na rynek takiego zamiennika są przynajmniej o połowę niższe niż koszty badań i rejestracji leku oryginalnego, co wynika z twierdzenia, że wytwórce leków odtwórczych korzystają sposród badań i dokumentacji złożonych w Urzędzie Rejestracji poprzez firmę-matkę. Dlatego jeżeli kupimy w aptece odpowiednik leku, powinien pan być średnio tańszy co najmniej o trzydziestu proc. od czasu leku innowacyjnego.

Warto zaznaczyć, że Polska ma jedną z najniższych średnich wartosci za leki w Europie. Na terytorium polski wynosi ona 3, szesc euro tuz przy średniej europejskiej 8 ó. Według IMS Health, także monitorującej tę branżę, wychodzi to dużego udziału leków rodzajowych i niskiego poziomu dostępności leków innowacyjnych. Średnia cena leku alternatywnego kształtuje się na poziomie 54 proc. poniżej średniej europejskiej, wynoszącej 16, 1 ó (w Naszym narodzie 7, cztery euro). Również ceny generyków są niższe o czterdziesci proc. od momentu średniej w Europie.