Śledztwo dotyczące książki IPN o Wałęsie umorzone

Category: odmienne
27 lipca, 2020

Prokuratura Okręgowa przy Bydgoszczy umorzyła w czwartek śledztwo co do możliwości ujawnienia tajnych dokumentów w wydanej przez IPN książce Sławomira Cenckiewicza jak i równiez Piotra Gontarczyka „SB natomiast Lech Wałęsa. Przyczynek az do biografii”.

„Śledztwo umorzono z powodu braku znamion czynu zabronionego. W wypadku dwóch dokumentów informacje w nich wlaczone już nie były objęte klauzulą niejawności, a wiadomosci zawarte w trzecim akcie już wcześniej upubliczniono” – powiedział PAP rzecznik bydgoskiej prokuratury Jan Bednarek.

Dwa dokumenty, które już nie zaakceptowac były objęte klauzulą niejawności, pochodziły wraz z akt śledztwa, prowadzonego po 1993 r. przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku. Odtajniono je kilka miesięcy za posrednictwem wydaniem książki. W 1 przypadku IPN sam zniósł klauzulę, zas w drugim – ABW na wniosek IPN.

Trzeci dokument, co prawda nie miał zniesionej klauzuli niejawności, jednak był wcześniej zamieszczany po innych publikacjach.

Śledztwo cały czas było prowadzone „w sprawie”, co oznacza, że zadnej osobie nie postawiono zarzutów. W toku postępowania w charakterze świadka został przesłuchany Piotr Gontarczyk. Zrezygnowano z przesłuchania Cenckiewicza wraz z względu w jego dłuższy pobyt po USA i wyczerpujące zeznania drugiego pisarza.

Śledztwo w sprawie książki Cenckiewicza i Gontarczyka na początku roku wraz z urzędu wszczęła Prokuratura Okręgowa w Gdańsku. Jednak gdańska Prokuratura Apelacyjna sprawę skierowała do Bydgoszczy.

Książka „SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii” ukazała się w połowie zeszłego r.. Jej autorzy postawili tezę, że Wałęsa w latach 70. był tajnym współpracownikiem SB. Publikacja wywołała duzo kontrowersji.

Cenckiewicz i Gontarczyk w pracy korzystali z dokumentów SB jak i równiez MSW oraz pochodzących wraz z lat 90. dokumentów UOP przechowywanych w archiwach ABW. W książce zamieszczono m. in. tajne papiery UOP związane ze sprawą „wypożyczenia” w 1992 r. przez ówczesnego prezydenta Lecha Wałęsę swiadectwo agenta „Bolka” (które wróciły zdekompletowane), zaginięcia innych swiadectwo SB po UOP po Gdańsku, natomiast także przejęcia innych swiadectwo SB w czasie tajnej dzialaniu UOP w 1993 r. u b. oficerów SB w Gdańsku. W opublikowanych w książce dokumentach nie zaakceptowac zamieszczono chronionych prawem danych oficerów UOP. (PAP)

rau/ pz/ jra/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy