Kwiatkowski: poprawi się dostęp sluzace do sądu po sprawach pracowniczych

Category: inne
27 lipca, 2020

*W przyszłym roku dostęp obywateli do sądu w sprawach pracowniczych polepszy się, potrzebne będą jednak szkolenia sędziów na temat. prawa pracy – ocenił minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski w trakcie wtorkowego spotykania ze związkowcami z „Solidarności”. *

Kwiatkowski był gościem odbywającego się na warszawskim rynku posiedzenia Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Związkowcy zaprosili szefa resortu sprawiedliwości w związku z w ostatnim czasie uchwalonymi zmianami dotyczącymi konstrukcje sądów i wpływu tych zmian dzieki sądownictwo roboty.

„Doszły nasza firme informacje na temat likwidacji wydziałów pracy po sądach, podwladni czekają dzieki rozprawy przy sądach robocie ponad dwanascie miesiecy, rozprawy trwają kilka latek, chodzi więc o przyśpieszenie działania tych sądów” – powiedział PAP przewodniczący „Solidarności” Piotr Dudarz. Dodał, że związkowcy chcą przekazać ministrowi sygnały, które napływają az do nich ze strony pracowników.

Kwiatkowski zapewnił, że ministerstwo zdaje sobie sprawę wraz z problemów zgłaszanych przez związkowców. „Mamy klopot z podejściem do naruszenia praw pracowniczych, zarówno za posrednictwem prokuratorów, oraz przez sędziów; często ów sprawy są traktowane wraz z dużą dozą nonszalancji” a mianowicie przyznał. Ocenił, że podawane zmiany maja obowiazek poprawić sytuację.

W marcu przyszłego roku kalendarzowego wchodzi w życie obszerna nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych przyjęta poprzez Sejm przy połowie sierpnia. Zmiany dotyczą m. in. struktury sądów. Wprowadzona została zasada, że w sądach będą wydziały karne i cywilne, zaś wydziały rodzinne czy pracy można będzie utworzyć jedynie, jeśli dzieki danym obszarze jest tego typu zapotrzebowanie. Wydziały, które zostaną uznane zbytnio zbyt małe lub nieefektywne, mają być likwidowane. Nowelizacja spotkała się z protestami środowisk sędziowskich.

„Dzięki naszej nowelizacji kwestie z zakresu kodeksu pracy i ubezpieczeń społecznych będą mogły być rozpatrywane we wszystkich sądach rejonowych w Polsce, nie tylko tychze, gdzie są wydziały pracy” – zaznaczył Kwiatkowski. Dodał, że kwestie pracownicze będą mogły a mianowicie przy uwzględnieniu specjalizacji sędziów – być rozpatrywane w wydziałach cywilnych sądów rejonowych.

Minister sprawiedliwości zaznaczył, że wprowadzane zmiany polegają na likwidowaniu wydziałów pracy na temat obsadzie etatowej do jednego sędziego. „Jest wartością, jakim sposobem obywatel posiada bliżej sluzace do sądu, ale jest też wartością, że obywatel nie czeka, aż sędzia łaskawie wróci z urlopu albo ze zwolnienia lekarskiego, żeby sprawa była rozstrzygnięta” a mianowicie mówił.

Kwiatkowski zastrzegł jednakze, że poniewaz sprawami pracowniczymi będą potrafili zajmować się sędziowie wydziałów cywilnych, muszą oni przy niektórych przypadkach podnieść wlasne kwalifikacje. „Ta zmiana ma obowiazek być połączona ze szkoleniami, dlatego będzie wprowadzana powoli, aby po wydziałach cywilnych byli sędziowie, którzy mogą się tymi sprawami zajmować” – zaznaczył minister. Szkolenia będą się odbywały w Krajowej Uczelni Sądownictwa jak i równiez Prokuratury. (PAP)

mja/ malk/