Kursy walut. Rogalski: dolar bez impetu w poniedziałek

Kursy walut. Rogalski: dolar bez impetu w poniedziałek
Category: gospodarka
27 lipca, 2020

NA JUKATAN / CHINY / WSPóLZALEZNOSCI HANDLOWE: Wedlug agencji Xinhua strony potwierdziły, że fachowe konsultacje związane z tekstem uzgodnionego wcześniej porozumienia handlowego zostały faktycznie zakończone. W odrębnym raporcie odnotowano, że Chiny chciałyby zniesienia części istniejących taryf celnych w miejsce za obietnice zwiększenia zakupów amerykańskich produktów. Podobny komunikat jeszcze po piątek wieczorowa pora wydało USTR (Biuro Przedstawiciela ds. Handlu USA) sugerując, że witryny poczyniły postępy i są bliskie podpisania niektórych części umowy – komunikat został opublikowany wedlug telefonicznych konsultacjach.

Podano, że gadki będą jeszcze kontynuowane. To zwiększa prawdopodobieństwo „uroczystego parafowania” porozumienia w trakcie szczytu APEC w Chile za 3 tygodnie. W/w informacje umocniły juana wciaz w piątek, a obecnie widoczna jest nieznaczna poprawka.

WIELKA BRYTANIA / BREXIT: Jeszcze przy piątek pojawiły się spekulacje, jakoby Unia Europejska pod presją Francji chciała zaczekać wraz z zgodą dzieki wydłużenie Brexitu o 4 miesiące, w wynik poniedziałkowego głosowania po Izbie Gmin dotyczący przeprowadzenia przedterminowych wyborów w grudniu. Według obecnych doniesień UE najprawdopodobniej zgodzi się w tzw. „flextension”, co oznaczać będzie możliwość skrócenia terminu wydłużenia Brexitu, jeżeli az do ratyfikacji procedur doszłoby wcześniej.

Podczas gdy według doniesień Partia Robocie jest przeciwna przeprowadzeniu przedterminowych wyborów w grudniu, chociaż reszta opozycji nie mówi nie. Boris Johnson może, zatem dzisiaj zdecydować się poddać moral o wotum zaufania dla własnego rządu. Funt dzierzy dzisiaj trudności z jednoznacznym obraniem kierunku notowań. Zanotujmy jednak, że w piątek GBPUSD nie zaakceptowac był mógl zejść poniżej 1, 28 i zbliżyć się az do czwartkowego dołka przy 1-wsza, 2787.

PRZEKONANIE ANALITYKA: Dolar bez impetu w poniedziałek

Nowy tydzień zaczął się od nieznacznego osłabienia się dolara, jakie mozliwosci próbuje się tłumaczyć argumentem zbliżającego się posiedzenia FED (oczekuje się trzeciej polski obniżki stóp), ale emituje się, że duży wpływ mają też informacje nt. porozumienia amerykańsko-chińskiego, które podtrzymują dobre nastroje na rynkach akcji. To pozwoliło chociażby w piątek na dość dobre zamknięcie handlu na Wall Street, chociaż istota miały też publikacje wyników finansowych spółek za III kwartał, które wypadły nieźle, jak na globalne uwarunkowania.

Nielatwo jednak ocenić, czy kierunki obserwowane po poniedziałkowy ranek utrzymają się do końca tygodnia. Bo zmiennych, jakie będą mieć wpływ na nastroje będzie wiele – poza wspomnianym posiedzeniem FED, oraz wiadomosciami nt. rozmów USA-Chiny, dysponujemy też cały wątek Brexitu i przedterminowych wyborów w Wielkiej Brytanii, zas także posiedzenie Banku Japonii, czy też szereg kluczowych danych makro z AMERYCE (dynamika PKB za III kwartał, indeksy ISM, oraz dane Departamentu Pracy za październik).

Dzisiaj kalendarz wydarzeń wydaje sie byc ubogi, faktycznie największą uwagę przyciągną informacje z Gb. Odroczenie Brexitu do końca stycznia poprzez UE wydaje sie raczej formalnością (pisałem w ten sposób jeszcze w piątek) oraz nie będzie informacją cenotwórczą. Wpływ w nastroje mogą mieć za to przepychanki wokół przedterminowych wyborów w grudniu. Decydenci w Partii Pracy dostrzegli, że nie przyniosły by one im politycznych korzyści, co widać przy sondażach. Tyle, że jeżeli teraz laburzyści będą robić polityczną obstrukcję – nie mozemy sobie pozwolic Brexitu, nie chcemy wyborów, nie zaakceptowac chcemy…. (no właśnie, nalezy zapytac o to co tak właściwie chcemy? ) – to tylko na tym stracą.

Co może zrobić Boris Johnson? Nie będzie łatwo znaleźć większość 2/3 zbytnio rozwiązaniem parlamentu, jeżeli Seria Pracy nie zaakceptowac poprze tegoz wniosku. Być może, zatem powrócimy sluzace do scenariusza ponownego procedowania ustaw dotyczących Brexitu i technicznie do rozwodu mogłoby dojść wcześniej, niż w końcu stycznia – na przykład z końcem grudnia (kolejny miesiąc po tym, w którym obie strony ratyfikowały porozumienie). Po krótkim czasie byłaby to dla funta lepsza wiadomosc.

Na wykresie GBPUSD uwagę zwraca brak naruszenia bariery 1, 28 w piątek, co ucina szanse na kontynuację spadków w krótkim terminie. Szanse na wyciągnięcie notowań po górę wzrosły, ale nie zaakceptowac sposób ignorować negatywnych wskazań płynących z dziennych wskaźników. To sugeruje, że potencjalna zwyżka może się długo nie utrzymać. Z fachowych poziomów warto obserwować 1-wsza, 2861 (szczyt z piątku), oraz rejon 1, 2890 (opór bazujący na wahaniach z 17-22 października).

Spójrzmy też na koszyk dolara BOSSA USD. Widać wyraźnie odbicie od wskazywanej we wcześniejszych raportach strefy oporu 82, 60-82, 65 pkt. Jej złamanie byłoby zawile bez pomocy w postaci „stosownych informacji”. Faktycznie pozostaje czekać na krajowe interpretacje centralnych punktów kalendarza makro w niniejszym tygodniu.

Masz newsa, zdjęcie badz filmik? Prześlij nam poprzez dziejesie. wp. pl