Kujawsko-Pomorskie: Związki fachowe planują protesty w rejonie

Kujawsko-Pomorskie: Związki fachowe planują protesty w rejonie
Category: inne
27 lipca, 2020

Forum Związków Zawodowych, NSZZ „Solidarność” i OPPZ wraz z województwa kujawsko-pomorskiego zapowiedziały organizacje manifestacji w regionie wedlug zakończeniu czterodniowych protestów, zaplanowanych w dniach 11-14 września w Warszawie.

O zrobieniach do protestu we wtorek poinformowali na konferencji prasowej przewodniczący Obszaru Bydgoskiego NSZZ „Solidarność” Leszek Walczak jak i równiez przewodniczący OPZZ województwa kujawsko-pomorskiego Harald Matuszewski.

Głównym zdarzeniem akcji przy regionie dzierzy być happening „Apel poległych obietnic PO i PSL”, którego wyraz zostanie okreslony po manifestacjach w metropolii.

„Jest sporo obietnic, które zostały złamane lub niedotrzymane. Nam udało się naliczyć 152 tego typu obietnice przedstawione w expose premiera czy w programach PO jak i równiez PSL. Są to propozycje m. in. wyjścia sposród procedury nadmiernego deficytu w 2012 r., spadku długu publicznego az do 52 proc. w 2012 r., oplacania armii na poziomie natowskim, konstrukcji 100 świetlików – centrów kultury jak i równiez bibliotek na wzór orlików, i obniżenia stawki VAT do 22 proc. ” – powiedział Walczak.

Zaznaczył, że oprócz niespełnionych obietnic o charakterze ogólnokrajowym są też gwarancje składane poprzez miejscowych parlamentarzystów, m. in. doprowadzenia sluzace do budowy kosztowny szybkiego aliansu S-5 w regionie.

Związkowcy w czasie akcji protestacyjnej po województwie chcą podnosić też sprawy metrów. in. deficytu dostatecznych środków na służbę zdrowia jak i równiez utrudnionego dostępu do leczenia, edukacji, zagrożenia sanitarno-epidemiologicznego, rozwoju gospodarczego w regionie, infrastruktury kolejowej jak i równiez drogowej. Zapowiedzieli negocjacje z podmiotami odpowiedzialnymi za te sprawy po regionie, oraz przeprowadzenie akcji ulotkowej.

Przygotowano ulotki, które prezentują żądania związkowców o charakterze ogólnokrajowym, jak również informacje o pogarszającej się sytuacji i ubóstwie Polaków, a w ponizszym mieszkańców obszaru. Wskazano metrów. in., że w województwie kujawsko-pomorskim wydaje sie byc 17, 6 proc. bezrobotnych, a niemal 84 proc. z tych propozycji nie ma uprawnienia do zasiłku, w pierwszym półroczu wyrejestrowano 7519 spólek, czyli o 15 proc. więcej niż analogicznym okresie 2012 r.

Działacze planują, że na manifestacje na warszawskim rynku z regionu pojedzie kilkadziesiąt autobusów z członkami związków zawodowych i sympatykami.

Akcja protestacyjna W stolicy polski, organizowana poprzez Forum Związków Zawodowych, NSZZ „Solidarność” jak i równiez OPZZ, odbędzie w okresie 11-14 września. Rozpocznie się w środę pikietami zorganizowanymi przed budynkami sześciu ministerstw, a zakończy w sobotę ogólnopolską manifestacją pod hasłem „Dość lekceważenia społeczeństwa”, która przejdzie ulicami Warszawy w plac Zamkowy, wyruszając jednocześnie z kilku miejsc – z błoni przy Stadionie Narodowym, placu Defilad a takze sprzed Sejmu.

Przez cały czas odbywania sie akcji zanim Sejmem stać będzie miasteczko namiotowe, przy którym przewidziano m. in. panele dyskusyjne i debaty z udziałem organizacji zaangażowanych w protest.

Związkowcy domagają się faktycznego, a nie pozorowanego dialogu społecznego, wycofania zmian po Kodeksie robocie, wydłużających okres rozliczeniowy czasu pracy, przyjęcia ustawy wymuszającej szybszy wzrost płacy minimalnej. Chcą odwołania ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza i pozbawienia go opcji przewodniczącego Komisji Trójstronnej.

Chcą też, aby rząd wycofał się sposród obowiązującego już podwyższenia do 67 latek wieku emerytalnego, większych wydatków na pomoc bezrobotnym, ograniczenia stosowania śmieciowych umów o pracę i polepszenia niezmienianych od momentu dawna progów dochodowych upoważniających najuboższych sluzace do świadczeń rodzinnych i socjalnych. (PAP)

rau/ itm/