Które karty kredytowe dają bezpłatne wyniki FICO?

17 lutego 2021
Category: Twój Raport

Większość głównych wydawców kart zapewnia teraz posiadaczom kart bezpłatny dostęp do ich oceny kredytowej, czy to FICO, czy innej wersji.

Wiele lub wszystkie przedstawione tutaj produkty pochodzą od naszych partnerów, którzy nam wynagradzają. Może to mieć wpływ na to, o jakich produktach piszemy oraz gdzie i jak produkt pojawia się na stronie. Nie ma to jednak wpływu na nasze oceny. Nasze opinie są naszymi własnymi.

Wiele lat temu Twój wynik FICO był tajemnicą, której pożyczkodawcy nie chcieli, abyś wiedział. Następnie Ustawa o rzetelnej sprawozdawczości kredytowej umożliwiła ci zażądanie oceny kredytowej w biurach kredytowych, ale musiałeś za to zapłacić. Teraz jesteśmy w erze darmowych wyników.

W 2013 roku Fair Isaac Corp., firma, która stworzyła FICO score, uruchomiła program FICO Score Open Access, który umożliwił pożyczkodawcom przekazywanie swoim klientom bezpłatnych wyników FICO.

W następnym roku Biuro Ochrony Konsumentów i Finansów wezwało głównych wydawców kart kredytowych do oferowania swoim klientom bezpłatnych ocen kredytowych i wielu z nich to robi. Oto, gdzie stoją najwięksi wydawcy kart kredytowych:

Którzy wydawcy kart kredytowych oferują bezpłatne wyniki?

Darmowy typ oceny kredytowej

Bank Ameryki

Klienci posiadający rachunki kredytów konsumenckich

Uwaga: wyniki FICO dostarczone przez różnych wydawców kart kredytowych mogą się różnić. Dzieje się tak, ponieważ emitenci otrzymują wyniki FICO od różnych biur kredytów konsumenckich. Każde biuro niezależnie gromadzi dane o kontach konsumentów i oblicza wyniki wyłącznie na podstawie zebranych danych.

Jak pokazuje tabela, niektórzy emitenci wykraczają nawet poza własnych posiadaczy kart. Capital One oferuje bezpłatne wyniki VantageScore każdemu, a Discover zapewnia bezpłatne wyniki FICO każdemu.

Dlaczego powinieneś sprawdzić swój wynik?

Znajomość wyniku FICO ma wiele zalet. Po pierwsze, większość pożyczkodawców w Stanach Zjednoczonych wykorzystuje wyniki FICO przy podejmowaniu decyzji o udzieleniu kredytu. Mając dostęp do wyników opartych na tych samych modelach, których używają bankierzy i wydawcy kart, będziesz mieć lepsze wyobrażenie o tym, na czym stoisz w ich oczach.

Ponadto, jeśli pracujesz nad poprawieniem swojego kredytu, sprawdzanie wyniku FICO co miesiąc to świetny sposób na ocenę swoich postępów. Cieszę się, że twoja ciężka praca się opłaca. Z drugiej strony łatwiej będzie dostrzec błędy kredytowe, gdy je popełnisz i odpowiednio dostosujesz swoje nawyki.

Wreszcie, obserwowanie wyniku FICO jest dobrym sposobem na wykrycie problemów. Twój wynik FICO jest określany na podstawie informacji w raporcie kredytowym. Jeśli padniesz ofiarą kradzieży tożsamości lub błędu w raportowaniu kredytów, prawdopodobnie pojawi się to w Twoim wyniku FICO. Chociaż nadal będzie korzystne sprawdzanie trzech raportów kredytowych co najmniej raz w roku – co możesz również zrobić za darmo na stronie AnnualCreditReport.com – sprawdzanie wyniku FICO co miesiąc jest dobrym systemem wczesnego ostrzegania, jeśli sprawy zaczną się psować.

NerdWallet również oferuje bezpłatny raport kredytowy.

Dlaczego twoje wyniki nie są dokładnie takie same?

Oto, co robi się trudne: nie masz tylko jednego wyniku FICO. Każde z trzech głównych biur informacji kredytowej – Equifax, Experian i TransUnion – zbiera dane niezależnie i ocenia Cię na podstawie własnych danych. Nie wszyscy wydawcy kart kredytowych używają tego samego wyniku z tego samego biura.

Zwykle wszystkie trzy wyniki FICO będą dość podobne. Ale rezultat jest taki, że jeśli ubiegasz się o dużą pożyczkę, na przykład o kredyt hipoteczny, nie zdziw się, jeśli wyniki, na które patrzy twój pożyczkodawca, nie są takie same, jak to, co widzisz na stronie wystawcy karty kredytowej.

Podsumowanie: wiedza to potęga

Łatwo dostępny wynik daje Ci większą kontrolę nad swoim życiem finansowym. Twój raport kredytowy składa się z wszelkiego rodzaju poufnych informacji, które mogą mieć potężny wpływ na Twoje finanse i znacząco wpłynąć na Twoją zdolność kredytową. Ważne jest, aby sprawdzić, czy dane są poprawne i aktualne, a większość głównych emitentów sprawia, że ​​jest to teraz bezpłatne i łatwe.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy