Kryzys ws. zadłużenia USA zażegnany, Izba Reprezentantów uchwaliła plan

Category: rózne
27 lipca, 2020

# Dochodzą: zbiórka Boehnera, obecność Giffords i background. #

02. 08. Waszyngton (PAP) a mianowicie Izba Reprezentantów Kongresu uchwaliła w nocy wraz z poniedziałku w wtorek (czasu polskiego) ugodowy plan polepszenia limitu zadłużenia i obnizki deficytu budżetowego USA, uzgodniony wcześniej jak kompromis między Białym Domem a Republikanami.

Decyzja Izby, w której niemal sluzace do ostatniej chwili wielu kongresmanów występowało przeciwko planowi, wlasciwie kończy długotrwały spór o pułap długu – jego nierozwiązanie groziło niewypłacalnością rządu USA.

We wtorek ponad planem posiada jeszcze głosować Senat, ale wiadomo, że ma mezczyzna tam zadane poparcie większości senatorów. Głosowanie to musi już być tylko formalnością.

W Izbie Reprezentantów plan przeszedł w poniedziałek wieczorowa pora (czasu lokalnego) większością głosów 269 az do 161. Za głosowało 174 Republikanów i 96 Demokratów.

Przeciw była część kongresmanów z republikańskiej prawicy skupionej w Tea Party a takze około połowy Demokratów wraz z lewego skrzydła tej partii.

Na pare godzin przed głosowaniem republikański przewodniczący Izby John Boehner i inni przywódcy GOP wystąpili z dramatycznym apelem do legislatorów ze wlasnej partii na temat poparcie pomyslu. Podkreślili, że w negocjacjach z prezydentem Barackiem Obamą i Demokratami udało im się uzyskać prawie calosc, czego potrzebowali.

Plan prognozuje podniesienie zakresu długu na temat około dwa, 4 biliona dolarów i redukcję deficytu w blizniaczej wysokości poprzez cięcia wydatków rządowych w ciągu dziesiec lat. Dzieki początek naklady zmniejszone zostaną o niecały bilion dolarów; nastąpi to na przełomie 2012 jak i równiez 2013 r.

O dalszych redukcjach zadecyduje specjalna międzypartyjna komisja Kongresu, która do końca listopada przedstawi zalecenia co do sektorów, w jakich nastąpią cięcia. Jeśli Zjazd ich nie dokona, wydatki w wysokości pozostałych dwóch, 4 bln dolarów będą redukowane automatycznie, co nazwano mechanizmem „cyngla”. Cięcia obejmą m. in. nakłady w zbrojenia jak i równiez najbardziej cenne programy społeczne – federalny fundusz emerytalny (Social Security) i aktuarialne Medicaid i Medicare.

Projekt nie prognozuje żadnych podwyżek podatków w celu redukcji deficytu – Obama ustąpił po tej kwestii Republikanom. Wywołało to wielkie rozczarowanie Demokratów i było głównym powodem niegłosowania za planem przez połowę sposród nich.

Przeciwko byli także radykałowie z republikańskiej Tea Party, którzy uważają, że cięcia wydatków są niewystarczające i nastąpią za późno.

W poniedziałkowym głosowaniu wzięła udział m. in. demokratyczna kongresmanka z Arizony, Gabrielle Giffords, ciężko ranna od momentu strzału po głowę w nastepstwie zamachu 12 stycznia przy Tucson; przy ataku zginęło sześć osób. Giffords pojawiła się po Kongresie na raz pierwszy po długotrwałym leczeniu przy szpitalu i rehabilitacji. Członkowie Izby zgotowali jej burzliwą owację.

Wraz z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ akl/