Kryzys ukraiński. „Rosja może zaatakować w najbliższych dniach”

Kryzys ukraiński. „Rosja może zaatakować w najbliższych dniach”
Category: inne
27 lipca, 2020

Rosja zgromadziła około 100 tys. żołnierzy wzdłuż swojej granicy z Ukrainą – oświadczył sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Andrij Parubij. To znacznie więcej, niż wynika wraz z szacunków amerykańskiego wywiadu. Skupienie wojsk wspomina sytuację przed wcześniejszymi inwazjami na Czeczenię i Gruzję zarówno pod względem cyfry jednostek, jak i równiez ich możliwości. Ukraina boi się tez wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu i apeluje do Brukseli o przyspieszenie prac ponad możliwością zakupów tego surowca z państw unijnych.

Aktualizacja: 17: piecdziesiat

_ – Prawie stu tys. żołnierzy stacjonuje na granicy ukraińskiej. Od kilku tygodni są gotowi sluzace do uderzenia _ – powiedział Parubij w Kijowie podczas wideokonferencji z ośrodkiem analitycznym Atlantic Council, który dzierzy siedzibę po Waszyngtonie.

Amerykański wywiad ocenia na 30 tys. żołnierzy liczebność sił zgromadzonych poprzez Rosję tuz przy granicy z Ukrainą. Najbliższe dwa dzionki mogą być najtrudniejsze w historii niepodległej Ukrainy a mianowicie oświadczył wcześniej były minister obrony jak i równiez były sekretarz Rady Bezpieczeństwa Jewhen Marczuk. W jego opinii Rosja może rozpocząć kolejną fazę agresji wzgledem jego kraju.

_ – Dla ekspertów, którzy nie zaakceptowac wchodzą dziś do struktur rządowych, lecz dobrze orientują się w branzy obrony i bezpieczeństwa, zrozumiale jest, że w najbliższych dwóch dobach Ukraina będzie przeżywała najbardziej krytyczne chwile w swojej opowiesci _ a mianowicie powiedział w konferencji prasowej.

Marczuk, którego wypowiedzi cytuje agencja UNIAN, wyjaśnił, że specjaliści są w stanie rozpoznać przygotowania sluzace do dużych operacji wojskowych. Zwrócił uwagę dzieki koncentrację cywilnych _ turystów _ przy Doniecku w wschodzie kraju, którzy przejawiają dużą _ aktywność organizacyjną _.

– _ Caloksztalt wskazuje na tek krok, że dzieki początku nie musi dojść sluzace do ataku równych wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy, lecz pozostanie to zainicjowane tak, jak na Krymie. Mogą tegoz dokonać zorganizowani ludzie, którzy nie będą nosili mundurów, ale duża część sposród nich będzie miała broń automatyczną _ – podkreślił były minister obrony.

Korespondentka CNN po Pentagonie Barbara Starr napisała dzisiaj po swym wortalu, powołując się na raport służb wywiadowczych USA, że atak Rosji na wschodnią Ukrainę emituje się obecnie bardziej realny niż jeszcze kilka dób temu.

Starr cytuje dwóch pragnących zachować anonimowość przedstawicieli wywiadu. Twierdzą oni, że nie ma mocnych informacji, jednakze w ciągu ostatnich 3, czterech dzionki pojawiły się _ niepokojące sygnały _ mogące świadczyć o zrobieniach Rosji sluzace do dalszej agresji na Ukrainę.

Koncentracja wojsk rosyjskich przypomina sytuację poprzednio wcześniejszymi inwazjami na Czeczenię i Gruzję zarówno pod względem ilosci jednostek, jak i ich możliwości.

Zdaniem służb wywiadowczych USA Rosja może zdecydować się wkroczyć dzieki wschodnią Ukrainę w celu utworzenia połączenia lądowego z zajętym już wcześniej Półwyspem Krymskim. Uważa się, że w takim wypadku rosyjskie wojska skierują się na trzy duże miasta ukraińskie: Charków, Ługańsk i Donieck. Dzis wojska rosyjskie skoncentrowane są w Rostowie nad Donem, Kursku jak i równiez Biełgorodzie oraz wokół ludzi miast dzieki południowym zachodzie Rosji.

Amerykański wywiad mierzy, że liczebność sił zgromadzonych przez Rosję przy granicy z Ukrainą – wiecej niz 30 tys. żołnierzy a mianowicie znacznie wykracza liczebność wojsk potrzebnych sluzace do przeprowadzenia ćwiczeń, którymi Kreml tłumaczył ruchy swoich oddziałów. Nie ma też żadnych oznak świadczących na temat, że siły te zostaną wkrótce wycofane w głąb kraju.

Rosja zakręci kurek z gazem?

Ukraina boi się wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu i apeluje do UE na temat przyspieszenie zadan nad możliwością zakupów owego surowca wraz z państw unijnych – napisał ukraiński minister ds. energetyki Jurij Prodan do unijnego komisarza Guenthera Oettingera. List Prodana umieszzczono na stronie domowej jego resortu. Minister ostrzegł, że między Ukrainą zas Rosją może dojść az do powtórki walki gazowej sposród 2009 r., w wyniku której Rosjanie zatrzymali dostawy błękitnego paliwa do odbiorców zachodnich.

_ a mianowicie Głównym instrumentem, który może zapobiec wstecz kryzysowi wydaje sie byc organizacja dostaw gazu ziemnego z terenie UE, natomiast zwłaszcza wraz z Polski, Węgier i Słowacji na Ukrainę. Takie dostawy, realizowane po zgodzie sposród zasadami obowiązującymi w UE, można zapewnić poprzez jawnie dostępu sluzace do sieci transportu gazu UE na przejrzystych zasadach _ – podkreślił Prodan.

Prodan podkreślił, że strona rosyjska poinformowała już, że od 1 kwietnia nie będzie udzielała Ukrainie 100-dolarowej zniżki na promocje gazu. _ Czasu pozostało bardzo mało. Jeśli nie zaakceptowac zdołamy rozwiązać tego trudnosci szybko, to można oczekiwać powtórki walki gazowej z 2009 r. _ a mianowicie czytamy.

Ukraiński minister zaproponował powołanie stajnie roboczej Ukraina-UE, która miałaby przystąpić az do pracy w ciągu najbliższych kilku dni, by po pierwszej kolejności umożliwić dostawy gazu ze Słowacji.

Przy środę unijny komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski wraz z innymi przedstawicielami UE uczestniczył w posiedzeniu ukraińskiego rządu, na którym omawiano wspólne działania na rzecz zażegnania głębokiego kryzysu, wraz z którym walczy Ukraina.

Na posiedzeniu Lewandowski powiedział PAP, że jednym z najważniejszych ustaleń była postanowienie o umożliwieniu Ukrainie nabywania gazu w zakresie tak zwanych dostaw rewersowych.

_ – Uzgodniono, że nastąpi możliwość zwrotnego przepływu gazu ze Słowacji, a później z Lokalny i Węgier na Ukrainę i jest to pierwsze bardzo ważne ustalanie, bardzo istotne dla bezpieczeństwa. Ponizsza decyzja zapadła dziś i mamy ją wyegzekwować _ – mówił wówczas komisarz.

Czytaj więcej w

  • W pewnym sensie sankcje, a prezes Siemensa z wizytą u Putina
  • Duńskie F-16 ochronią kraje bałtyckie?
  • Litwa chce wydawać więcej dzieki zbrojenia
  • [ ( http://static1./i/h/226/m301538.jpg ) ]Manewry lotnicze dzieki południu Rosji ruszyły(http://www./gospodarka/wiadomosci/artykul/na;poludniu;rosji;rozpoczely;sie;manewry;lotnicze,197,0,1504197.html#utm_source=&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne)