Kraków: Sąd utrzymał wyrok dla pseudokibiców zbytnio napaść dzieki osiedlu Kalinowe

Category: inne
27 lipca, 2020

Krakowski Sąd Apelacyjny utrzymał we wtorek w dyspozycji kary kilkuletniego wiezienia dla siedmiu mieszkańców Nowej Huty, oskarżonych o napaść dzieki osiedlu Kalinowe w Nowej Hucie i pobicie przypadkowych mieszkańców.

Sąd Apelacyjny uznał, że wyrok sądu pierwszej instancji jest słuszny, a oskarżeni otrzymali odpowiednie kary. W uzasadnieniu podkreślił, że oskarżeni nie są kibicami, zas zwykłymi bandytami.

Apelacje od wyroku składali zarówno obrońcy oskarżonych, jak i prokurator.

Do napaści doszło we wrześniu 2004 roku. Atak ekipy około czterdziesci zamaskowanych napastników na osiedlu bloków Kalinowe spowodowany był porachunkami pseudokibiców. Miał być odwetem za wcześniejsze zaatakowanie mieszkańca osiedla Bohaterów Września. Ofiarami były aczkolwiek zupełnie nieoczekiwane osoby.

Według prokuratury, napad na osiedlu bloków Kalinowe był wcześniej zaplanowany i ustawiony. Uczestnicy zabrali pałki, siekiery, widły, noże ze specjalnego magazynu w zadaszeniu klatki schodowej jednego z bloków. W pobliżu osiedla podzielili się w dwie stajnie, które wtargnęły na osiedle. Tam zaatakowali 23-letniego Kamila i jego kolegę siedzących na ławce.

U Kamila stwierdzono 4 rany kłute, w tym dwie zadane nożem, a 2-ie szerszym narzędziem, prawdopodobnie siekierą. Kamil trafił na oddział intensywnej kuracji. Zdaniem lekarzy, cudem uniknął śmierci.

Zanim sądem jeden z oskarżonych, 21-letni Dawid W. odpowiadał za usiłowanie zabójstwa, pozostali – zbyt pobicie sposród użyciem niebezpiecznych narzędzi. Sąd pierwszej instancji wymierzył dywanom kary od dwóch jak i równiez pół az do sześciu lat pozbawienia wolności.

Sąd uznał, że Dawidowi W. można przypisać jedynie zadanie powierzchownego ciosu nożem w plecy ofiary. Nie można z kolei udowodnić, że zadał on także a mianowicie groźny gwoli życia – głęboki trafienie innym narzędziem w klatkę piersiową. Zatem zmienił kwalifikację prawną czynu zarzucanego oskarżonemu – z usiłowania zabójstwa na pobicie z użyciem niebezpiecznego narzędzia, zakończone ciężkim uszkodzeniem ciała. Na naszej podstawie skazał Dawida Po. na szesc lat pozbawienia wolności.

Pozostałym oskarżonym sąd przypisał udział w pobiciu, które spowodowało ciężkie uszkodzenie ciała u jednej z ofiar, wymierzając za to pięciu oskarżonym sankcje po trzy lata pozbawienia wolności. Szóstemu oskarżonemu, który przyznał się do winy i złożył obszerne wyjaśnienia, złagodził karę do dwóch i pół roku więzienia.

Sąd Apelacyjny ten sad uznał we wtorek za trafny jak i równiez słuszny. Przy uzasadnieniu podkreślił, że „to nie jest kibicowanie”, i że oskarżeni „nie mogą nazywać siebie kibicami, ponieważ są bandytami”. Wyrok jest prawomocny.

Po napaści matka rannego chłopaka, Monika Ryniak, zorganizowała akcję zbierania podpisów pod spodem apelem do Sejmu o zaostrzenie przepisów sprzyjających bezpieczeństwu na osiedlach mieszkaniowych. Zebrała ich wiecej niz 110 tys. W poprzednich wyborach az do Sejmu zdobyła mandat i została posłanką PiS. Familia Ryniaków wyprowadziła się sposród Nowej Huty. (PAP)

hp/ bno/ porad