Kraków: Poprawił się stan najciężej rannego studenta

Category: odmienne
27 lipca, 2020

Poprawił się postac zdrowia studenta, który został najciężej poraniony nożem w trakcie sobotniej gry juwenaliowej w Krakowie. W poniedziałek minister nauki i szkolnictwa wyższego napisała list do rektora AGH w sprawie zajść w miasteczku studenckim tej uczelni.

W wyniku ataku, do którego doszło w nocy sposród piątku na sobotę po miasteczku studenckim AGH czterech studentów zostało odwiezionych do szpitala, stan dwóch wraz z nich lekarze określali jako bardzo ciężki. W sobotę do szpitala zgłosiły się jeszcze 2 osoby: student i pracownik ochrony, którzy odnieśli niegroźne rany.

Jakim sposobem poinformowała PAP w poniedziałek rzeczniczka Szpitala Uniwersyteckiego po Krakowie Anna Niedźwiedzka, kontuzjowany w brzuch, klatkę piersiową i ramiona mężczyzna w sobotę przeszedł operację. Odzyskał już przytomność i osobiscie oddycha. W stanie stabilnym został wypisany sposród intensywnej kuracji na oddział chirurgii.

Po poniedziałek minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka napisała list do rektora AGH prof. Tadeusza Słomki, w którym wyraża smutek z powodu tragicznego zajścia po miasteczku studenckim AGH jak i równiez deklaruje wszelką pomoc ze strony resortu w „poszukiwaniu najskuteczniejszych rozwiązań, które pozwolą studentom czuć się po pełni bezpiecznie”.

„To bardzo przykre, że podczas Juwenaliów, które są tradycyjnym studenckim świętem młodości i radości, studenci jak i równiez pracownik AGH stali się ofiarami brutalnego ataku. Kraków jako najstarszy ośrodek akademicki w Polsce za kazdym razem był przecież sercem życia studenckiego i akademickiej zwiazanych z kultura. Pragnę przekazać najszczersze wyrazy współczucia rodzinom i bezposrednim młodych jednostek, którzy pozostali zaatakowani poprzez nożowników a mianowicie szczególnie tymze studentom, którzy w ciężkim stanie walczą o powrót do zdrowia. Wierzę, że będą mogli liczyć w potrzebną wsparcie i wsparcie ze strony www swojej uczelni i jej społeczności” – podkreśliła przy liście Kudrycka.

W niedzielę krakowska prokuratura postawiła zarzuty m. in. usiłowania zabójstwa jednemu z mężczyzn, który podejrzany wydaje sie o poranienie nożem sześciu osób w czasie zabawy juwenaliowej w Krakowie. Drugiemu zarzucono m. in. udział w pobiciu. Obaj zostali tymczasowo aresztowani.

19-letni Dawid Metrów., uczeń konkretnego z liceów w Krakowie, usłyszał ogólem osiem zarzutów, z czego dwa dotyczą usiłowania zabójstwa dwóch osób. Pozostałe zarzuty postawione mu przez prokuraturę to: pobicie z użyciem niebezpiecznego narzędzia, spowodowanie obrażeń ciała trwających powyżej siedmiu dni, znieważenie policjantów a takze zmuszanie pierwotnego do zaniechania czynności służbowych, poprzez usiłowanie kopnięcia interweniującego funkcjonariusza. Mężczyźnie grozi sluzace do 25 czasów więzienia.

W toku przesłuchania Dawid M. przyznał się sluzace do czynów, lecz zaznaczył, że pamięta tylko niektóre wydarzenia, ponieważ był pod wpływem alkoholu. Tłumaczył, że żałuje tego, jak się stało i przepraszał pokrzywdzonych.

21-letni Tomasz Na temat., uczeń poszczególnego z krakowskich liceów, usłyszał w sumie pięć zarzutów, z których dwa dotyczyły udziału w pobiciu, a 4 – naruszenia nietykalności cielesnej. Podejrzany nie przyznał się do winy. Wyjaśniał, że tylko się bronił. Grozi mu sluzace do trzech latek więzienia.

Według policji podejrzani mężczyźni byli już notowani m. in. za pobicia. Pijani pojawili się przed akademikiem w trakcie juwenaliowej zabawy studenckiej obok ul. Budryka i szukali zaczepki. Zaatakowali bawiących się studentów, którzy uciekli sluzace do pobliskich akademików. Napastnicy dogonili ich. Agresorzy zostali zatrzymani po napadu przez policjantów wspólnie wraz z pracownikami ochrony akademika. (PAP)

rgr/ pz/