Kosiniak-Kamysz: stawka na rzecz wypłat sposród IKZE wyniesie 10 proc.

Kosiniak-Kamysz: stawka na rzecz wypłat sposród IKZE wyniesie 10 proc.
Category: inne
27 lipca, 2020

# dochodzi komentarz prezesa Izby Zarządzającej Funduszami i Aktywami Marcina Dyla #

dziesiec. 10. Warszawa (PAP) a mianowicie Stawka podatkowa dla wypłat z IKZE wyniesie dziesieciu proc., a oszczędności sposród OFE i subkont w ZUS będą dziedziczone do trzech latek po przejściu na emeryturę – poinformował w czwartek w Sejmie dziennikarzy minister pracy jak i równiez polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Minister pytany był przy czwartek w Sejmie za posrednictwem dziennikarzy o różnice, między projektem przemian w programie emerytalnym, którego publikację zapowiedziano na czwartek wieczorem, a wcześniejszymi ofertami rządu. Kosiniak wskazał, że – w jego opinii – bardzo pozytywna zmiana dotyczy poszczególnego z elementów trzeciego filaru emerytalnego, to znaczy Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego. Wskazał, że powstały ów lampy w 2012 r., lecz nie zachęciły Polaków az do dodatkowego oszczędzania na emeryturę, bowiem wytyczne oszczędzania przy IKZE były zbyt niezrozumiałe.

„Proponujemy prostą, kwotową wartość, jaką będzie można przekazać (na IKZE-PAP), odpisać ją od datku, a wreszcie zapłacić zryczałtowany podatek na poziomie 10 proc. Do tej pory to było 18 proc. lub 32 proc. A więc obniżamy w tym miejscu ten podatek. To jest szansa na pobudzenie oszczędności w trzecim filarze” – powiedział.

Minister dodał, że utrzymane posiada być dziedziczenie zarówno na rzecz członków OFE oraz na rzecz tych, którzy wybiorą oszczędzanie na subkontach w ZUS. Dziedziczenie dzierzy być możliwe nie tylko az do osiągnięcia stuleciu emerytalnego, lecz także 3 lata na przejściu w emeryturę. Według ministra zmiana taka będzie bardzo dobroczynna, bowiem Polacy przywiązali się do dziedziczenia. „To sukcesja będzie zwyczajnie w większym wymiarze niż do tejze pory” – dodał minister.

Projekt został opublikowany w czwartek. Jak poinformował Kosiniak-Kamysz od piątku mają ruszyć konsultacje społeczne, które potrwają miesiąc. Zaznaczył, że po projekcie nie ma dużo odmian w stosunku do wcześniejszych zapowiedzi.

Przypomniał, że rząd zapowiadał poluzowanie „gorsetu inwestycyjnego”, obowiązującego otwarte fundusze emerytalne. „Nie będzie minimalnej gwarantowanej stopy zwrotu. Nie będzie tego benchmarku, który powodował stadne czynu. Bo srodki pieniezne dzisiaj zachowują się przy bardzo podobny sposób: kopiują swoje wybory i żaden z tych propozycji nie przekraczał granicy bezpieczeństwa. Teraz będzie większa konkurencja, taka prawdziwa konkurencja między otwartymi funduszami emerytalnymi” a mianowicie mówił kierownik resortu roboty.

„Zmienia nam się możliwość decydowania, lub chcemy być w OFE, czy nie mozemy sobie pozwolic. To w mojej opinii wymusi w OFE naprawdę realną konkurencję” – zauważył Kosiniak-Kamysz. „Każdy będzie mógł podjąć decyzję: podoba mnie się mój fundusz jak i równiez spełnia swoje oczekiwania – wybieram OFE. Nie podoba mi się, wierzę w bezpieczeństwo, które gwarantuje ZUS (… ) – idę do ZUS-u i dziękuję otwartym funduszom” – dodał.

Zgodnie z przedstawionym w czwartek wieczorem zamyslem, część obligacyjna OFE ma zostać przekazana do ZUS. Środki te mają trafiać na subkonta w ZUS, gdzie mają być waloryzowane i dziedziczone, podobnie jak pozostałe środki dzieki tych subkontach. Rząd chce także, by fundusze emerytalne nie mogły inwestować przy obligacje Skarbu Państwa bądź obligacje zapewniane przez Skarb Państwa.

Obywatele mają mieć wybór, lub chcą, zeby ich składki emerytalne trafiały do ZUS, czy do OFE. Do funduszy wpływałaby składka przy wysokości 2, 92 proc., a jeśli obywatel poprzez trzy miesiące nie dokona wyboru, to z założenia jego cała składka będzie trafiała do ZUS. Wyraz na wykonanie wyboru będzie liczony od czasu 1 kwietnia do trzydziestu czerwca przyszłego roku. Deklarację pozostania w funduszu emerytalnym będzie można złożyć osobiście w oddziale ZUS, pocztą oraz internetowo przez platformę ePUAP.

Ludzie z polski będą zdolali zmienić wyobrazenie i znowu wybierać między kierowaniem swych oszczędności az do ZUS a odprowadzaniem części składki emerytalnej do OFE. Pierwsze „okienko”, w którym będzie można przenosić środki między ZUS a OFE zaplanowano przy 2016 r., potem jakie mozliwosci cztery okres będzie można dokonywać ponownego wyboru.

Rządowe propozycje odnoszą się także do wypłat emerytur sposród OFE. Wylansowany ma być tzw. zamek blyskawiczny, czyli obowiązek stopniowego wreczania aktywów sposród OFE az do ZUS, na 10 lat przed emeryturą. Za wypłaty emerytury wraz z obu filarów będzie powazny ZUS, ZUS będzie także informował klientów o stanach kont. Suwak ma chronić przyszłych emerytów przed zjawiskiem tzw. niebezpieczenstwa złej daty. Chodzi o sytuację, kiedy świadczenia osób przechodzących dzieki emeryturę byłyby znacznie niższe, jeśli przejście na emeryturę wypadłoby np. w czasie giełdowej bessy.

mmu/ her/ mki/ mow/