Konferencja obok RPO: jakim sposobem poprawić sytuację cudzoziemców w naszym kraju

Konferencja obok RPO: jakim sposobem poprawić sytuację cudzoziemców w naszym kraju
Category: inne
27 lipca, 2020

Brak bezpłatnej pomocy sadowej, zamykanie przy strzeżonych ośrodkach nie tylko dorosłych, ale też dzieci wbrew prawu imigrantów – to niektóre, zdaniem Rzecznik Praw Obywatelskich, problemy cudzoziemców w Polsce. O przestrzeganiu ich praw debatowano w czwartek u RPO.

Prof. Irena Lipowicz za jeden z najważniejszych problemów, wymagających szybkiego uregulowania uważa zamieszczanie nielegalnych imigrantów w ośrodkach zamkniętych o więziennych postanowieniach pobytu. Oprócz dorosłych trafiają tam także dzieci, na co pozwala obowiązująca obecnie ustawa o cudzoziemcach.

Prof. Lipowicz powiedziała PAP, że wskutek „stałego nacisku” po tej sprawie na MSW otrzymała slubowanie, że do końca kwietnia odejdzie się w ośrodkach więziennych gwoli cudzoziemców od czasu stosowanych tam prawie więziennych regulaminów, a także zrezygnuje się sposród detencji, innymi slowy „trzymania w zamknięciu, w więzieniach wlasciwie, dzieci sluzace do lat 15”.

„W wyjątkowych przypadkach, ponieważ tu ministerstwo nie pragnie ustąpić, przyrzeczono przeniesienie wszystkich matek wraz z dziećmi do ośrodka przy Kętrzynie, który ma w najwyzszym stopniu ludzkie wytyczne – nie wydaje sie byc to betonowy spacerniak z huśtawką” a mianowicie powiedziała prof. Lipowicz.

„I teraz będziemy patrzyli czy to bedzie zrealizowane” – zapowiedziała.

Wśród innych „nieludzkich rozwiązań i sytuacji” wymieniła np. informowanie nielegalnego imigranta o przedłużeniu jego kontroli w ośrodku w krancowej chwili.

„Człowiek żyje nadzieją, że ten okres jego zamknięcia się skończył i dokładnie po dniu, kiedy jest już spakowany, kiedy ma opuszczać ośrodek strzeżony, dowiaduje się, że decyzją sądu swoim zatrzymanie bedzie przedłużone” a mianowicie wyjaśnia RPO.

„Polska procedura uznaje takie postępowanie zbyt nieludzkie jak i równiez więźniowie, ludzie podejrzane o ciężkie przestępstwa czy zbrodnie muszą się dowiedzieć przynajmniej dwa tygodnie wcześniej. Tu człowiekowi, który nie jest przestępcą w rozumieniu prawa karnego, fundujemy coś takiego” – mówiła prof. Lipowicz.

Potrzebne jest też, według prof. Lipowicz, odstąpienie od dotychczasowych zasad kontroli osobistej cudzoziemców w aresztach lub strzeżonych ośrodkach. RPO przypomina, że w 2012 r. zaskarżyła regulamin na temat zasadach kierowania kontroli prywatnej do Trybunału Konstytucyjnego.

Jakim sposobem wskazała „dramatem” jest także „brak bezpłatnej pomocy prawniczej dla cudzoziemców. „Bohaterskie struktury pozarządowe niosą ten ciężar (… ) ale ów lampy nie zastąpią bezpłatnej wsparcia prawnej. Nalezy zapytac o to co to znaczy? Że te osoby błądzą po i tak zawilym dla Naszego rodaka systemie. A co dopiero proszę sobie wyobrazić – przyjeżdżacie państwo sposród Pakistanu czy Czeczenii, co wiecie w ten temat” – pytała prof. Lipowicz.

Podczas rady „Przestrzeganie norm cudzoziemców przy Polsce” przedstawiono przygotowaną poprzez Biuro RPO monografię ponizej tym samym tytułem. „To nie jawi sie byc zwykła książka naukowa, to bardzo pewne rekomendacje RPO, po ciężkiej pracy ekspertów co do tego, co powinno sie zmienić co do cudzoziemców w Polsce” a mianowicie powiedziała PAP prof. Irena Lipowicz.

„Bo to nie wydaje sie byc tak, że to są problemy cudzoziemców. To są nasze zmartwienia właściwego traktowania cudzoziemców w naszym kraju. To wydaje sie problem właściwego standardu, tegoz abyśmy po tej rodzinie narodów mogli się zachować odpowiednio, zwłaszcza, że dysponujemy historyczne zobowiązania, bo poprzez lata to my byliśmy uchodźcami, azylantami, to nasza firma korzystaliśmy z opieki humanitarnej” – podkreśliła prof. Lipowicz.

„Ta publikacja to wydaje sie byc bardzo ścisłe powiedzenie, jakie mozliwosci musimy w naszym państwie zrobić, aby sytuacja cudzoziemca odpowiadała standardom praw człowieka” a mianowicie dodała. (PAP)

js/ itm/ dym/