Komorowski: mozliwosc, by Ukraina podpisała umowę z UE w Wilnie

Category: inne
27 lipca, 2020

Jest ogromna szansa dzieki podpisanie umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie a mianowicie powiedział przy czwartek prezydent Bronisław Komorowski na narady prasowej w trakcie szczytu państw Europy Środkowej w Bratysławie.

Naszego kraju prezydent rozmawiał przed południem z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem.

„To było zgromadzenie, które dodało nadziei, wyznaczyło pewne wyzwania zmian jak i równiez potwierdziło atrakcyjność +projektu Europa+” – powiedział Komorowski i zaznaczył, że bardzo wiele zależy od Ukrainy. „Zależy też dużo po to, z którym nastawieniem postępy Ukrainy w ramach przygotowania się do podpisania umów stowarzyszeniowych będą oceniały kraje unijne” – podkreślił.

Komorowski z uznaniem mówił o postępie Kijowa „w zakresie przeprowadzenia przez Ukrainę decyzji, które warunkują podpisanie umowy”, zastrzegając, że proces ten nie zaakceptowac został nadal zakończony.

Podkreślił, że istnieją jeszcze „inne przeszkody natury mniej ustawowej”. Wyraził do tego nadzieję, że „Ukraina zdoła je rozwiązać z korzyścią dla siebie, ale także sposród korzyścią dla UE, bowiem podpisanie umowy stowarzyszeniowej oznacza przesądzenie o kierunku integrowania się Ukrainy ze światem zachodnim”.

„Przesądza również na temat – dodał – że wielki rynek ukraiński będzie działał w tych samych zasadach, co reszta rynku europejskiego, będzie wiec odpowiednim i dobrym miejscem do zarabiania pieniędzy i robienia dobrych interesów”.

Do sprawie ukraińskiej na konferencji prasowej odniosła się również prezydent Litwy Dalia Grybauskaite. Podkreśliła, że szanse na spisanie umowy stowarzyszeniowej „są, jednak nie są one przesądzone”. Nawiązała az do sprawy byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, skazanej dzieki siedem lat więzienia zbytnio nadużycia tuz przy zawieraniu umów gazowych sposród Rosją w 2009 r.

Według Grybauskaite sprawa Tymoszenko „to znak tego, jakie mozliwosci dzieje się w związku z traktowaniem opozycji, symbol reform ukladu sądownictwa jak i równiez symbol kwestii istnienia praworządności w kraju”.

W innym dniu szczytu środkowoeuropejskiego prezydenci 20 państw rozmawiali odnosnie tematu przywrócenia trwałego wzrostu jak i równiez uniknięcia powtórki kryzysu finansowego. Zgodzili się, że konkurencyjność ma decydujące znaczenie gwoli utrzymania dobrobytu w Europie.

Komorowski podkreślił, że „konieczne są reformy, głębokie zmiany, zarówno na poziomie gospodarek narodowych, oraz realizowanie projektów regionalnych, które mogłyby przyczyniać się sluzace do rozwoju gospodarek krajów po konkretnych regionach”.

Zaznaczył w dodatku, że „konieczne są pogłębione reformy, modyfikacje zasad operowania Unii jako całości”.

Prezydenci omawiali także sposoby podparcia współpracy regionalnej między członkami UE zas państwami nienależącymi do tejze organizacji sposród obszaru wschodniego sąsiedztwa UE i Bałkanów Zachodnich.

Wraz z Bratysławy Karolina Cygonek (PAP)

cyk/ kot/ jbr/