„Kod: Chopin” – komputerowy projekt oparty na fotokodach

Category: inne
27 lipca, 2020

Multimedialny, nowatorski projekt „Kod: Chopin”, oparty na chodliwej na świecie technologii fotokodowej, przygotowuje w zakresie obchodów Roku Chopinowskiego Narodowe Centrum Kultury (NCK).

Za pomocą fotokodów, biało-czarnej mozaiki kwadratów, pod którą zakodowane są informacje, będzie można w swój telefon komórkowy komórkowy ściągnąć informacje na temat Fryderyku Chopinie, posłuchać fragmentów jego utworów, ściągnąć dzwonki z muzyką kompozytora.

W zakresie projektu tworzona jest partia fotokodów jubileuszowych, które będą stanowiły odnosnik do mobilnego serwisu multimedialnego o Chopinie.

„Razem sposród NCK przyrzadzmy serwis i treści sluzace do niego i udostępniamy fotokody. Znajdą się pod nimi fragmenty utworów Chopina, materiały wizualne i docelowo napisy w pięciu językach. Dane będzie można również odtworzyć i przekaz wtedy pozostanie przeczytany za posrednictwem lektora” a mianowicie powiedział PAP Michał Grelewski z łódzkiej firmy MobileMS, która opracowała system.

Fotokody będzie można odnaleźć metrów. in. po prasie powszedniej. Pierwsze pojawiły się już – we współpracy z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej – dzieki rozgrywkach Ligi Światowej. Byc moze, że znajdą się także na materiałach promocyjnych w trakcie festiwali muzykalnych.

Pełną parą projekt dzierzy ruszyć po wakacjach, ponieważ przygotowywane są fotokody szkolne, które będą zaproszeniem do konkursu dla najmlodzszych i młodzieży. „Na przełomie września jak i równiez października będzie ogłoszony quiz z wiedzy o Chopinie dla dzieci i młodzieży, właśnie wykorzystujący technologię fotokodową” – zapowiedziała w rozmowie sposród PAP Martyna Dominiak sposród NCK.

Uzytkowanie fotokodów wydaje sie byc proste. Należy wysłać bezpłatnego sms-a i pobrać deszyfrator. Później za pomocą produktów wystarczy zeskanować fotokod i na telefonie komórkowym zapoczatkowuje się mobilna strona. Uzytkowanie systemu wydaje sie byc bezpłatne. Użytkownik ponosi opłatę za transfer danych według stawki swojego operatora.

Od listopada ubiegłego roku działa w Łodzi mobilny uklad informacji turystycznej – „Odkoduj Łódź”, wzmacniany na fotokodach. Początkowo zbyt pomocą komórki „odkodować” można było 26 zabytków dzieki szlaku krajoznawczym „Wille i pałace”. Od czasu niedawna dostępne są też informacje o zabytkach architektury przemysłowej. Mobilny przewodnik na Łodzi dostępny jest po trzech wydaniu językowych a mianowicie polskiej, niemieckiej i angielskiej. Oprócz wykazu zabytku, zdjęć czy filmów o nim, czytelnik znajdzie mapę, ogólne informacje na temat Łodzi oraz łódzkie gadżety na komórkę.

„Jest duże zainteresowanie naszym wlasnym sytemem, szczególnie osób wraz z zewnątrz. Jednostki pytają, tak jak działa, chcą to zobaczyć. Mieliśmy już kilka tysięcy odkodowań” – powiedział Michał Grelewski.

W kolejce dzieki fotokodowe opracowanie czekają w tej chwili atrakcje głównej ulicy Łodzi – Piotrkowskiej. (PAP)

szu/ hes/ mag/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy