KNF pozytywnie o zmianach podatkowych dotyczących IKZE

Category: rózne
27 lipca, 2020

Oferty podatkowe, wlaczone w projekcie zmian po OFE, związane z Indywidualnymi Kontami Zabezpieczenia Emerytalnego mogą zachęcić az do oszczędzania na emeryturę, przy tzw. trzecim filarze a mianowicie ocenił kierownik KNF Andrzej Jakubiak w zakresie konsultacji projektu.

„Przyjęte założenia polegające na wprowadzeniu opodatkowania wypłat z IKZE zryczałtowanym podatkiem dochodowym od momentu dochodu oszczędzającego na IKZE, mogą stanowić zachętę az do dodatkowego oszczędzania na cele emerytalne w zakresie trzeciego filara polskiego ukladu emerytalnego” a mianowicie napisał, po opublikowanej po piątek na portalu internetowej Rządowego Centrum Legislacji opinii, przewodniczący Komisji Przegladu Finansowego.

Dodał, że przy ustalaniu wysokości podatku, pamiętając o zredukowanych możliwościach budżetu, warto przyjąć rozwiązanie „stanowiące po witrynie oszczędzających odczuwalną zachętę finansową”. W przeciwnym razie plan – zwiększenie liczby oszczędzających w ramach trzeciego filaru – może nie zaakceptowac zostać osiągnięty.

Jakubiak zaproponował stworzenie zamkniętego katalogu opłat, które mogłyby pobierać IKZE i IKE (Indywidualne Konta bankowego Emerytalne) i określenie limitów najpopularniejszych opłat.

Opublikowany w początku października przez resort pracy plan przewiduje m. in. przedlozenie zryczałtowanej stawki podatkowej gwoli wypłat sposród Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego, która wyniesie 10 proc. Obecnie wypłaty z IKZE podlegają opodatkowaniu według wielkosci podatkowej.

Wzór zakłada, że od 1-wsza kwietnia 2014 r. przyszli emeryci będą mogli wybierać, czy chcą, by dwóch, 92 proc. składki emerytalnej nadal trafiało do OFE, czy też do ZUS na specjalne subkonto. Decyzja o wyborze OFE badz ZUS nie będzie ostateczna. Projekt prognozuje zakaz emisji i albumów tematycznych reklam dotyczących OFE.

Zaproponowano też rozszerzenie prawa az do dziedziczenia oszczędności zgromadzonych po drugim filarze. Pieniądze w subkontach w ZUS, który będzie wypłacał emerytury, będą mogły być dziedziczone do trzech latek po przejściu na emeryturę ubezpieczonego.

Opłaty pobierane przez fundusze a takze naliczane za posrednictwem ZUS od czasu składek przekazywanych do OFE spadną o połowę.

Wypłatą emerytur, także ze składek, które będą gromadzone w OFE, zainteresuje się ZUS. Zaproponowano zapoczatkowanie tzw. suwaka, czyli obowiązku stopniowego przekazywania aktywów z OFE do ZUS, dzieki 10 czasów przed emeryturą (w ratach co miesiąc).

Zdecydowano, że część obligacyjna aktywów zgromadzonych w OFE ma zostać przekazana az do ZUS. Wedlug umorzeniu obligacji środki ów mają być zapisane w subkontach w ZUS, dokad mają być waloryzowane jak i równiez dziedziczone, tak jak pozostałe środki na ludzi subkontach. Zasoby finansowe będą miały zakaz inwestowania w skarbowe papiery wartościowe oraz dług gwarantowany poprzez Skarb Państwa. Od 4 lutego 2014 roku OFE będą musiały lokować nie zaakceptowac mniej niż 75 proc. aktywów po akcje, zakres ma obowiązywać przez wiecej niz jeden lata. (PAP)

mmu/ amac/