Klub PiS złoży wniosek do NIK o wszczęcie inspekcji w COS

Category: odmienne
27 lipca, 2020

Klub PiS złoży w środę wniosek sluzace do NIK o wszczęcie inspekcji działalności Centralnego Ośrodka Ruchu pod względem m. in. legalności i ewentualnych nieprawidłowości – poinformował na konferencji prasowej Jacek Falfus (PiS).

„Klub PiS występuje dziś sposród wnioskiem o wszczęcie kontroli przez Najwyższa Izbę Inspekcji (… ) dotyczącej zbadania pod względem legalności, gospodarności, celowości jak i równiez rzetelności a takze ewentualnych nieprawidłowości w Nadrzednym Ośrodku Ruchu, a także podległych jemu ośrodkach przygotowań olimpijskich” a mianowicie powiedział Falfus.

Zdaniem posła, minister ruchu Joanna Mucha zaraz wedlug objęciu resortu wyrażała się niezbyt pochlebnie o COS-ie, mówiła, że źle funkcjonuje i jest konieczność jego restrukturyzacji. „Na początku lutego w Gdańsku pani minister Mucha powiedziała, że COS funkcjonuje jak w poprzedniej epoce. Zgadzamy się wraz z tym stwierdzeniem” – podkreślił Falfus.

Zjawisko, że zastępca dyrektora COS-u Marek Wieczorek w bardzo krótkim momencie złożył dymisję z zajmowanego stanowiska, powoduje – zdaniem posła – wiele trwogi i podejrzeń.

W poniedziałek Wieczorek złożył rezygnację, zarzucając dyrektorowi Srodkowego Ośrodka Sportu Damianowi Drobikowi, że ten uniemożliwiał mu wgląd po dokumentację ośrodka. Drobik ripostując napisał po oświadczeniu, że Wieczorek „nieustannie przedstawia pani minister jak i równiez mediom fałszywy obraz COS-u, który dobrze zarządzany został ostatnio przekształcony w instytucję gospodarki budżetowej, a przy roku 2011 uzyskał swietny, najlepszy od dawna, wynik finansowy”. Podkreślił też, że inwestycje sportowe przy COS jak i równiez Ośrodkach Przygotowań Olimpijskich podlegają ścisłej i nieustannej inspekcji ministerstwa ruchu, Sejmowej Komisji Kultury Cielesnej, Sportu jak i równiez Turystyki, NIK oraz odmiennych organów państwa. We wtorek Mucha odwołała Drobika; wyraziła też zgodę na rozwiązanie umowy wraz z Wieczorkiem.

„Pani minister ruchu odwołała pana dyrektora Drobika – jak najbardziej słusznie a mianowicie jednocześnie przychyliła się do dymisji pana Wieczorka i wszystko byłoby prawidłowo, dobrze, gdyby dama minister powiadomiła NIK, żeby przeprowadziła dogłębną kontrolę dotyczącą tych wszelkich nieprawidłowości” – mówił na konferencji prasowej Jan Tomaszewski (PiS).

Wyraził jednocześnie nadzieję, że Owad wstrzyma się z konkursem na nieznanego dyrektora COS-u do chwili zakończenia inspekcji NIK.

Rzecznik prasowy NIK Paweł Biedziak powiedział PAP, że jeśli wniosek klubu PiS wpłynie do NIK, to wówczas zostanie rozpatrzony. „Procedura wygląda w tego typu sposób, że rozpatrujemy i albo podejmujemy odrębną kontrolę, albo włączamy to zapytanie, do którejś z zalozonych kontroli” a mianowicie tłumaczył. (PAP)

joko/ son/ mag/