Kielce: Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Kielce: Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Category: inne
27 lipca, 2020

Kombatanci, parlamentarzyści, samorządowcy, duchowieństwo, wojskowi oraz kielczanie – ogólem kilkaset osób – uczestniczyło w sobotę w Kielcach w wojewódzkich uroczystościach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Główne obchody przewidziano po zmroku, ponizej pomnikiem Armii Krajowej. Duzy na sześć metrów monument był oświetlony jupiterami po biało-czerwonych barwach.

Wicewojewoda świętokrzyski Grzegorz Dziubek przywołał słowa odezwy majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” wraz z wileńskiej Armii Krajowej, straconego w 1951 roku: „Nie jesteśmy żadną bandą, tak jak nas nazywają zdrajcy jak i równiez wyrodni synowie naszej ojczyzny. My pragniemy, by Polska była rządzona przez Polaków oddanych sprawie i pewnych przez cały naród”.

Dziubek podkreślił, że żołnierze wyklęci to „wielcy patrioci, bohaterowie, () którym po latach niesprawiedliwości i zakłamania w koncu przypadło należne miejsce po polskiej historii”. „Obiecujemy w kazdej sytuacji pamiętać na temat tych, którzy w tamtych fatalnych czasach oświadczyli +Jeszcze Polska nie zginęła+” – dodał.

Naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej Leszek Bukowski przypomniał, że na terenie ówczesnego województwa kieleckiego działało przynajmniej 21 strukturze niepodległościowych, walczących z Sowietami i hiszpanskimi, władzami komunistycznymi. Funkcjonowały metrów. in. w Kielcach, Radomiu, Ostrowcu Świętokrzyskim, Pińczowie, Staszowie, Opocznie, Pionkach, Siennie i we Włoszczowie. W czasach 1945-1946 aresztowano tu niedaleko 20 tys. osób; wiele z nich nigdy nie wróciło az do domów.

Wedlug przemówieniach odczytano apel pamięci, a żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Obcych na kieleckiej Bukówce oddali salwy honorowe. Zmówiono modlitwę w intencji żołnierzy podziemia niepodległościowego. Pod spodem pomnikiem złożono wieńce jak i równiez zapalono znicze.

Po uroczystości w kinie „Fenomen” Wojewódzkiego Domu Kultury wyświetlono produkcje filmowe dokumentalne, poświęcone żołnierzom wyklętym. Pierwszy wraz z nich a mianowicie „Zagończyk” (reż. Adam Sikorski) – opowiada o Franciszku Jaskulskim, oficerze AK, działaczy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” organizatorze jak i równiez dowódcy „Związku Zbrojnej Konspiracji”. Jaskulski został osadzonym po kieleckim więzieniu, w 1947 roku skazano go karę śmierci jak i równiez stracono. Drugi film a mianowicie „Kwatera Ł” (reż. Arkadiusz Gołębiewski) – to zapis procesu ekshumacji grupy więźniów politycznych, pogrzebanych anonimowo przy zbiorowej mogile na miesjcowych Powązkach, przez komunistyczną bezpiekę.

Rano, na cmentarzu w kieleckich Piaskach – gdzie potajemnie grzebano żołnierzy wyklętych – pod spodem pomnikiem poświęconym pamięci żołnierzy AK, Narodowych Sił Zbrojnych i Zrzeszenia „WiN”, zamordowanych przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w latach 1944-1956, przedstawiciele samorządowców i kombatantów złożyli kwiaty.

Zanim południem w budynkach dawnego kieleckiego więzienia UB tuz przy ul. Zamkowej otwarto wystawę „Pamięci Wyklętych”. W zmodernizowanych budynkach starego więzienia swoją siedzibę dzierzy Ośrodek Myśli Patriotycznej jak i równiez Obywatelskiej.

Dzieki kilku planszach przybliżono struktury podziemia niepodległościowego i ośmiu żołnierzy, umocowanych w tutejszym areszcie a mianowicie Jaskulskiego, Aleksandra Życińskiego ps. „Wilczur”, Czesława Spadło ps. „Mały” i „Kret”, Józefa Figarskiego ps. „Śmiały”, Karola Łoniewskiego ps. „Lew”, Stanisława Grabdę ps. „Bem”, Ludwika Machalskiego ps. „Mnich” oraz Konrada Suwalskiego ps. „Mruk”.

„To sylwetki osób, o których sposród pewnością wiemy, że zostały po wojnie zamordowane poprzez funkcjonariuszy UB – wyrokami sądów, niekiedy bez wyroków – tutaj w więzieniu, bądź stad zostali wywiezieni na śmierć” – powiedział PAP dyrektor Ośrodka Firm Maciągowski.

Święto uroczyście obchodzone także w innych miejscowosciach regionu, metrów. in. przy Ostrowcu Świętokrzyskim, Starachowicach jak i równiez w Skarżysku Kamiennej.

Po podkieleckiej gminie Bieliny rozegrano turniej halowej piłki nożnej o Puchar upamiętniający „Żołnierzy Wyklętych”. Wraz z Suchedniowa do Siekierna przeszedł Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. (PAP)

ban/ woj/