KE chce zaproponować nowe regulace dla gazu łupkowego jesienią

Category: odmienne
27 lipca, 2020

*Trwają konsultacje społeczne i z krajami UE ws. gazu łupkowego, intencją Komisji Europejskiej jest sugestia nowych przepisów środowiskowych jesienią br. – poinformował we wtorek PAP rzecznik KE ds. środowiska Joe Hennon. *

Rzecznik dodał, że przed KE jest decyzja, czy nowe regulace regulujące środowiskowe aspekty wydobycia gazu łupkowego w UE przyjmą postać odrębnej legislacji, czy też będą to przepisy zmieniające istniejące uprawnienie UE. KE ma zaproponować nowe prawo bazując dzieki analizie wyników konsultacji społecznych i opracowań dotyczących wpływu wydobycia gazu łupkowego na środowisko i zdrowie.

Uruchomione 20 grudnia konsultacje społeczne mają potrwać do dwadziescia marca. Dotyczą one przyszłego rozwoju w Europie niekonwencjonalnych paliw kopalnych, chocby takich jak gaz łupkowy. Komisja zadała m. in. pytanie o to, jakie środki można podjąć w celu zmniejszenia niebezpieczenstwa wydobycia na rzecz zdrowia jak i równiez środowiska.

Sluzace do podzielenia się poglądami na temat wydobywania gazu łupkowego zaproszone są ludzie prywatne, przedsiębiorcy, organizacje oraz instytucje ogólne. Łącze sluzace do formularza konsultacyjnego KE odnajduje się w internetowej stronie www polskiego ministerstwa środowiska. Resort zapowiada, że wkrótce pojawi się polskojęzyczna wersja na stronie.

We wrześniu ub. r. na zarzadzenie KE powstał raport, wraz z którego wynika, że odnalezienie gazu z łupków może spowodować więcej szkód środowisku niż konwencjonalne wydobycie jak i równiez że w obecnym prawie UE istnieją luki metrów. in. po unijnej dyrektywie o ocenie oddziaływania na środowisko. Już wówczas KE zapowiadała możliwe nowe przepisy w tym roku; potwierdził to w listopadzie ub. r. komisarz UE ds. środowiska Janez Potocznik, który zapowiedział, że w 2013 r. KE będzie chciała zaradzić brakom prawnym ws. wydobycia gazu łupkowego.

Także w listopadzie Parlament Europejski przyjął meldunek autorstwa polskiego europosła Bogusława Sonika (PO). Raport ten nakazuje ostrożność w wydobyciu gazu łupkowego w UE i postuluje o zakaz szczelinowania hydraulicznego (metoda wydobycia gazu łupkowego) na terenach wrażliwych, np. na terenie kopalni czy ujęć wody pitnej. Nie została natomiast przegłosowana postulowana głównie przez Zielonych poprawka apelująca o moratorium na odnalezienie gazu łupkowego w UE.

Polska, która obok Wielkiej Brytanii, chce wydobywać gaz łupkowy, uważa, że nowe obostrzenia w unijnym prawie środowiskowym są niepotrzebne. Polscy europosłowie wskazują, że nowe przepisy mogą zmniejszyć opłacalność wydobycia gazu łupkowego. Są jednak kraje takie jak Francja jak i równiez Rumunia, które wprowadziły zakaz wydobywania gazu łupkowego jedyną dostępną dotąd metodą szczelinowania.

Szczelinowanie opiera sie na wpompowaniu pod ciśnieniem w głębokie odwierty (do 4 km) dużej ilości wody wraz z niewielką domieszką substancji sztucznych, by rozsadzić skałę łupkową i uwolnić gaz.

Wraz z Brukseli Julita Żylińska (PAP)

jzi/ wkr/ drag/