„Katiusza” i czołg IS-2 w widowisku „Bitwa o Poznań”

Category: odmienne
27 lipca, 2020

Wyjatkowe w Polsce sprawne egzemplarze radzieckiego czołgu IS-2 i radzieckiej „katiuszy” wzięły udział w zorganizowanym po niedzielę po stolicy Wielkopolski widowisku historycznym „Bitwa o Poznań”. Rekonstrukcję przygotowano przy 69 rocznicę zakończenia walk o miasteczko.

23 lutego 1945 roku, po pięciodniowym oblężeniu, poddał się ostatni przy mieście punkt niemieckiego oporu.

Do udziału w widowisku zaproszono ok. 200 rekonstruktorów z Naszego kraju, Rosji i Niemiec. Atrakcją pokazu był udział jedynego w Polsce, jeżdżącego radzieckiego czołgu ciężkiego IS-2. Czołg wyszukuje się w zbiorach Muzeum Broni Pancernej Centrum Warsztaty Wojsk Lądowych w Poznaniu.

Jak poinformował PAP Maciej Boruń z Koła Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej, znajdujący się po Poznaniu pojazd to jeden z czterech dzieki świecie jeżdżących czołgów tego typu. Generalny odnowienie pojazdu został ukończony przy zeszłym rok.

„Czołg opuścił mury koszar pierwszy przy jednym spotkaniu od kilkudziesięciu lat. Przygotowywania do wycieczki rozpoczęły się w piątek. Podczas +zdobywania Poznania+ zakryty został widniejący na czołgu piastowski orzeł 4 Pułku Czołgów Ciężkich” – dodał Boruń.

Zobaczyć można było też jedyną znajdującą się w polskich zbiorach jeżdżącą „katiuszę” a mianowicie wyrzutnię rakietową BM-13. Radziecka wyrzutnia była używana podczas walk o Poznań, ostrzeliwano nią metrów. in. Cytadelę. Rosjanie wykorzystywali wówczas również IS-2.

Pokaz podziwiały tysiace poznaniaków. Dzieki widowisko zaproszeni zostali również mieszkańcy metropolie, którzy brali udział w działaniach sposród marca 1945 roku.

„Widowisko było dobre, udane. Młodzież ma wyobrażenie, co to jest walka. W 1945 roku ja byłem tuz przy Rosjanach, walczyłem od strony www Wildy. Osoby spontanicznie podjęli walkę, bowiem mieli calkowicie dosyć” a mianowicie powiedział PAP Henryk Jarocki.

W tym roku rekonstrukcję zorganizowano nie jak w poprzednich latach na terenie parku Cytadela, ale na sasiednim boisku Wielkopolskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Cielesnej. Powodem naszej zmiany były nietoperze zimujące na terenie Cytadeli.

Widowisko zorganizowało Stowarzyszenie Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Warta”.

„Przygotowania sluzace do rekonstrukcji trwały rok, najintensywniejszy był oczywiście ostatni miesiąc. Wykorzystaliśmy dziś ok. 4 tys. egzemplarzy amunicji, ponad 60 jednostek broni” a mianowicie powiedział PAP prezes stowarzyszenia Waldemar Jankowiak.

W południe oddano hołd poległym w walkach o Poznań. W górnym tarasie Cytadeli przedstawiciele władz złożyli kwiaty ponizej pomnikami żołnierzy.

Cytadela, najnowszy punkt niemieckiego oporu, poddała się rankiem 23 lutego 1945 r. Walka na temat miasto trwała od końca stycznia. Przy zdobywaniu głównego punktu oporu Niemców wzięła udział także cywilna ludność polska.

Wyniszczenia Poznania po II wojnie światowej dochodziły do 55 proc.

Według obliczeń historyków, w bitwie o Poznań poległo wiecej niz 10 tysięcy żołnierzy radzieckich, prawie szesc tysięcy w szturmie na Cytadelę. Zginęło też w porzadku. 700 Polaków w tym ok. 100 w trakcie zdobywania Cytadeli. Niemcy stracili w trakcie walk ok. 6 tys. żołnierzy.

rpo/ abr/