Kaszlometr i inne wynalazki gdańskich studentów i naukowców

Category: rózne
27 lipca, 2020

Pomocny przy diagnozowaniu chorób układu oddechowego kaszlometr czy super czuły sensor wykrywający gazy szkodliwe na rzecz człowieka – to jedynie niektóre przykłady wynalazków poczynionych w ostatnim czasie przez studentów jak i równiez naukowców z Politechniki Gdańskiej.

Kaszlometr czyli urządzenie, które może pomóc przy diagnostyce jak i równiez leczeniu chorób układu oddechowego skonstruowali dwaj studenci z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej (PG) – Bartosz Różański i Bartosz Król. Wynalazek pozwala ocenić częstotliwość występowania kaszlu (nagrywa i analizuje epizody kaszlu) obok osób cierpiących na przewlekłe choroby układu oddechowego.

Posada została zrealizowana pod opieką prof. Stefana Sieklickiego z Katedry Systemów Automatyki, a powstała we współpracy sposród Katedrą Pneumonologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Plan innowacyjnego urządzenia został powszechnie znany za najlepszą pracę inżynierską w Polsce w 2013 r..

Student automatyki i robotyki PG Bartosz Król wyjaśnił PAP, że pomysł zaprojektowania takiego urządzenia wyszedł od momentu lekarzy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, którzy zwrócili uwagę, że skuteczność leczenia osób cierpiących w choroby układu oddechowego znacząco mogłoby poprawić narzędzie, które byłaby w stanie mierzyć i przedstawiać częstotliwość występowania kaszlu. „Jeśli choremu podaje się jakieś panacea lub uzywa się jakąś terapię, to brakuje strategie na pokazanie, np. badz tego kaszlu jest mniej, czy jest lżejszy, badz występuje przy dzień badz w nocy” – powiedział Król.

Jak wyjaśnił urządzenie pomiarowe rejestruje trzy sygnały: przyspieszenie roboty klatki piersiowej, zmianę ciśnienia wydychanego powietrza i sygnał akustyczny innymi slowy dźwięk wraz z mikrofonu. Dzis zespół pracuje nad udoskonaleniem metody, która – na podstawie zarejestrowanych sygnałów – pozwoli opisać kaszel w formie przejrzystej gwoli lekarzy.

Profesor Sieklicki przy rozmowie wraz z PAP wyjaśnił, że kaszlometr pozwala na wielogodzinną rejestrację kaszlu. „Chcemy aczkolwiek, aby komputer od razu mógł wytypować ów obszary periodu, które mogą świadczyć na temat, że coś się historia, tak żeby lekarz nie zaakceptowac musiał analizować np. zapisu całego dwudziestu czterech godzinnego monitoringu” – wyjaśnił.

Z kolei Katarzyna Dunst – kończąca w tym roku inżynierię biomedyczną na Wydziale Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki PG a mianowicie wpadła dzieki pomysł zbudowania super czułego czujnika wykrywającego tlenek siarki, związki azotu i inne obecne po środowisku gazy szkodliwe gwoli człowieka.

Sensor skonstruowany będzie w oparciu na temat zestaw złożony z elektrody, pewnego polimeru oraz hydrożelu nasączonego tlenkami metali reagujących ze szkodliwymi gazami. Identycznie zbudowane są dotychczas używane urządzenia tego rodzaju, jednak pracują one po temperaturze pokojowej. Do swojego czujnika Dunst postanowiła wprowadzić bardzo małą grzałkę. „Podwyższenie temperatury zwiększy czułość i szybkość reakcji czujnika: innymi słowy wykaże pan bardzo szybko nawet niewielką ilość szkodliwych gazów” – wyjaśniła Dunst.

Studentka opracowała swój projekt w teorii. Teraz potrzebuje przystąpić sluzace do testów rzeczowych, których obiektem będzie metrów. in. znalezienie optymalnej gwoli wydajności urządzenia temperatury. W połowie czerwca Dunst otrzymała Diamentowy Grant przyznany za posrednictwem Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nieomal 190 tys. zł zezwoli pracować ponad zagadnieniem przez najbliższe 4 lata.

Jak wyjaśniła PAP Dunst, sensor będzie mógł być wykorzystywany zarówno przy domach, i różnego wariantu przedsiębiorstwach.

Kaszlometr oraz ekstra czuły czujnik gazów to tylko przykłady wynalazków opracowanych przez studentów i naukowców z PG. Wiele swiezych technologii wzrasta choćby w zespołach badawczych prowadzonych przez prof. Andrzeja Czyżewskiego przy Katedrze Systemów Multimedialnych. Opracowane tutaj cyber-oko pomagające w badaniu postaci świadomości pacjentów w śpiączce i umożliwiające sparaliżowanym komunikowanie się wraz z światem, wygrało plebiscyt w „Polski Udoskonalenie 2013 roku”. W planach zespołu jest skonstruowanie cyber-łóżka.

2 inne wynalazki z Katedry Systemów Mobilnych PG otrzymały złote medale na odbywających się po czerwcu przy Poznaniu targach Innowacje – Maszyny a mianowicie Technologie 2013. Były to interfejs komputerowy, który pomaga m. in. w wykrywaniu zaburzeń lateralizacji u najmlodszych w stulecia szkolnym a takze system pozwalający uszanować prywatność w systemach monitoringu (wykrywa on i zamazuje buzie, tablice rejestracyjne itp. )

Trzej studenci Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji jak i równiez Informatyki PG – Karol Stosik, Paweł Nowakowski i Mateusz Nowak, opracowali natomiast aplikację dzieki smartfony pozwalającą sprawdzić, czy ktoś wydaje sie pod wpływem narkotyków. Ulepszenie ten a mianowicie oparty na analizie portretu oka, zaprezentowany zostanie przy lipcu w czasie światowego finału konkursu technologicznego Imagine Cup w Petersburgu.

Z kolei Szymon Talbierz jak i równiez Natalia Kujawska – doktoranci z Uniwersytetu Gdańskiego, skonstruowali fotobioreaktor – płaskie dyzurka na stelażu, które poruszane silnikiem podąża za słońcem i służy do przemysłowej hodowli alg, z których można wytwarzać biopaliwa. Urządzenie to zdobyło już 2-ie główne rekompensaty – międzynarodowej konferencji Bioconnect 2012 przy Poznaniu oraz Pierwszej Rodzimej Giełdy Wynalazczości Studenckiej w Kielcach. (PAP)

aks/ bls/ tot/