Kaczyński: polska gospodarka potrzebuje pomocy

Kaczyński: polska gospodarka potrzebuje pomocy
Category: inne
27 lipca, 2020

Polska system gospodarczy potrzebuje pomocy państwa – mówił w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński w spotkaniu wraz z sympatykami w historycznej sali BHP po Stoczni Gdańskiej. Nakreślał też plan modyfikacje, wśród priorytetów: wsparcie gwoli przemysłu, repolonizację banków, zmianę przepisów podatkowych.

„Trzeba dzisiaj mówić o tak głębokiej modyfikacji, która będzie oznaczała nieznany system. Możemy to nazwać IV Rzeczpospolitą, możemy to nazwać jakoś inaczej, ale istotą sprawy jest zmiana” – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński, który spotkał się po sobotę wraz z sympatykami partii w Stoczni Gdańskiej.

„Musimy sobie uświadomić, że jesteśmy tak jakby w ’89 roku, że trzeba podejmować decyzje w najwiekszym stopniu zasadnicze odnoszące się do tego, jak posiada wyglądać w naszym kraju nowy system” – apelował.

Argumentował, że stworzony dzieki początku lat 80. – jak go nazwał – system Balcerowicza aktualnie wyczerpuje wlasne możliwości. „Zaczyna prowadzić az do społecznej degradacji” – mówił Kaczyński. „Mamy perspektywę demograficznego upadku, sięga się już do najpłytszych kieszeni a mianowicie reforma emerytalna jest tegoz najlepszym przykładem – posiadamy do czynienia sposród upadkiem bardzo wielu dziedzin naszego życia gospodarczego, życia społecznego, przeprowadza się ogromną redukcję państwa, szkolnictwa, wycofuje się różnego rodzaju instytucje z mniejszych ośrodków, tworząc (… ) nadal większe bezrobocie” – wyliczał.

Dlatego według prezesa PiS potrzebna wydaje sie zmiana. „Na pewno musimy podjąć politykę gospodarczą wraz z prawdziwego zdarzenia, na pewno powinnismy podjąć politykę społeczną z prawdziwego zdarzenia, bo choćby reforma emerytalna to już jest podważenie pewnego konsensusu społecznego” a mianowicie powiedział.

Jak podkreślił, w centrum pomyslu zmiany wydaje sie byc kwestia finansów publicznych. W jego opinii „absolutnie” konieczne są swieze ustawy podatkowe. „Myśmy halasuje przygotowali i ich celem jest to, żeby w Polsce zapanowała sprawiedliwość podatkowa, bo bedzie to, o czym ta władza, którą mamy obecnie, mówić nie zaakceptowac chce, bo ona ciągle mówi: +nie ma, nie istnieje, nie ma, nie ma+” – powiedział. W jego opinii w Polsce jest ogromna domena nieopodatkowana. Jak mówił, są to banki, wielkie sieci handlowe, natomiast także sporo ludzi zamożnych.

„Obecny system podatkowy to jest coś, co można porównać az do maszyny, która już ongi zardzewiała, omszała, gdzie każde kółko kręci się przy inną stronę i który chce, tym kółkiem kręci” – ocenił.

Szef PiS uważa, że trzeba także przebudować cały system administracji skarbowej. „Plan został obrobiony jeszcze za czasów naszego wlasnego rządu. (… ) Można go wcielić w życie, trzeba wylacznie władzy, która chciałaby tegoz dokonać” – powiedział.

Jak podkreślił, powinno sie także podjąć na nowo kwestię finansów publicznych na arenie Unii Europejskiej. „Jeżeli Polska ma być szybko rozwijającym się krajem, zas to wydaje sie absolutny warunek rozwiązania naszych problemów, to musimy owe kwestie spróbować w Europie postawić na nowo” – podkreślił. (PAP)

akuc/ bls/ bk/