Janosikowe w Polsce. Mazowsze dostanie pożyczkę?

Category: system gospodarczy
27 lipca, 2020

Zarząd Mazowsza przyjął program ostrożnościowy, który pozwoli województwu ubiegać się o pożyczkę z budżetu na zapłacenie janosikowego a mianowicie poinformowała rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Marta Milewska.

_ – Zarząd województwa przyjął kolejny oprogramowanie ostrożnościowy – dokument niezbędny, aby Mazowsze mogło ubiegać się o pożyczkę wraz z budżetu państwa na zapłacenie janosikowego. Choć przepisy o janosikowym są niekonstytucyjne, Mazowsze, aby przetrwać i spiąć budżet, powinien planować kolejne oszczędności _ – poinformowała Milewska.

Wskazała, że pożyczka z budżetu jest w tym roku jedyną szansą dla województwa na zbilansowanie budżetu obciążonego janosikowym. Wyjaśniła, że w zeszłym roku kalendarzowego posłowie przyznali na ów cel 220 mln zł, ale obszar nie mógł skorzystać z pożyczki, bowiem Regionalna Pokój Obrachunkowa wówczas w lutym br. przygotowała raport o stanie finansów województwa.

_ – W efekcie Mazowsze, które ciągle ma znacznie niższe niż przy ubiegłych latach wpływy podatkowe, nie miało jak zapłacić ostatnich czterech rat zeszłorocznego janosikowego. Ministerstwo Finansów nie zaakceptowac wyraziło również zgody w zaniechanie poboru tej opłaty ani także przekazania w zamian za nią proponowanych za posrednictwem region udziałów w Przewozach Regionalnych (MF tłumaczy, że nie może przekazać odmiennym województwom udziałów w PR zamiast pieniędzy – PAP) _ a mianowicie dodała.

Rzeczniczka poinformowała, że władze obszaru chcą wystąpić o 2-ie pożyczki sposród budżetu państwa na łączną sumę nieomal 400 mln zł. Warunkiem formalnym tuz przy ubieganiu się o tego typu pomoc wydaje sie byc przedstawienie systemu ostrożnościowego a mianowicie dokumentu zawierającego planowane oszczędności i sugestie wyjścia z trudnej kwestii finansowej.

_ – W przyjętym poprzez zarząd województwa programie ostrożnościowym przewiduje się zamrożenie przez najbliższych pięć lat wydatków na poziomie r. 2014. Innymi slowy, że po latach 2014-2019 nie będzie wzrostu nakładów na realizację zadań statutowych oświatowych jednostek budżetowych _ – wyjaśniła Milewska.

Do niej zdaniem za posrednictwem najbliższych pięć lat nie zostaną zwiększone dotacje gwoli instytucji zwiazanych z kultura, wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy, dotacje gwoli organizacji pozarządowych czy koszty na promocję województwa jak i równiez ochronę zabytków. Rzeczniczka poinformowała, że ucierpią także inwestycje, bowiem średnie roczne wydatki na nie zaakceptowac zostaną obniżone z obecnych 360 mln zł do 160 mln zł. Nie zaakceptowac będą także dofinansowane zlecenia zlecone, które będą urzeczywistniane w zakresie dotacji rządowej.

_ – Zero nie zagraża jednak projektom realizowanym dzięki środkom unijnym. W każdym roku planowana będzie rezerwa celowa sposród przeznaczeniem w współfinansowanie projektów własnych wojewódzkich samorządowych placówek organizacyjnych wykonywanych przy udziale środków pochodzących z Unii Europejskiej, Norweskiego Mechanizmu Finansowego jak i równiez EOG, Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy oraz pozostalych programów _ – podkreśliła.

Rzeczniczka zaznaczyła, że w związku wraz z tym nie wydaje sie byc prawdą, iż województwo może stracić dwa, 5 mld euro wraz z nowej perspektywy budżetowej UE, bo pieniądze na wkład własny stoją pod symbolem zapytania, o czym informowała prasa.

_ – Ponadto dwóch, 1 mld euro w zakresie Regionalnego Aplikacji Operacyjnego na lata 2014-20 (a nie zaakceptowac 2, piec mld euro, jak podano w doniesieniach prasowych – PAP), to kwota udzielona nie na realizację projektów prowadzonych przez województwo, lecz całego wsparcia unijnego przeznaczonego dla beneficjentów z Województwa mazowieckiego _ a mianowicie wytłumaczyła. _ Nie ma tu więc potrzeby zabezpieczania wkładu własnego województwa. Ten bowiem jest wymagany w przypadku beneficjenta realizującego podarowany projekt _ – dodała.

Zdaniem rzeczniczki konieczność przygotowywania programu ostrożnościowego jest kuriozalna, bowiem jedyną instytucją, mającą możliwość naprawy sytuacji jest resort finansów, a Mazowsze nie ma już na czym oszczędzać. Wskazała, że samorząd ostatnimi czasy przeprowadził uklad drastycznych cięć. W efekcie, w stosunku do 2009 r., w 2013 r. o 34 proc. zmniejszono naklady finansowane środkami własnym, na temat 27, 66 proc. ograniczono wydatki bieżące, a 56, 4 proc. wydatki majątkowe. _ Żadne inne województwo w kraju nie było zmuszone do faktycznie radykalnych cięć _ a mianowicie oceniła.

Janosikowe to system subwencji, który polega dzieki przekazywaniu poprzez bogatsze samorządy części swych dochodów dla biedniejszych. 18 lutego 2014 r. samorząd woj. mazowieckiego, który wydaje sie byc płatnikiem netto tych subwencji (w 2014 r. na raz pierwszy płatnikiem netto jest też woj. dolnośląskie, które posiada do zapłacenia 92 mln zł) zalegało z wpłatą janosikowego zbyt cztery minione miesiące 2013 r. Kiedy Ministerstwo Finansów wystawiło tytuły wykonawcze dzieki prawie 63 mln zł (raty zbyt wrzesień i październik 2013 r. ), województwo zaciągnęło kredyt jak i równiez uregulowało tę część należności.

W zeszłym tygodniu Mazowsze miało zapłacić kwietniową transzę janosikowego po wysokości 53, 8 mln zł, ale tego nie zaakceptowac zrobiło. Wcześniej bowiem konta bankowego woj. mazowieckiego zostały zablokowane w celu wyegzekwowania 61 mln zł na pokrycie zaległości w grudniowej racie janosikowego.

W czerwcu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy o janosikowym dotyczące województw samorządowych są niezgodne z konstytucją. Zgodnie z wyrokiem przestaną ów kredyty obowiązywać na 18 miesiącach od ogłoszenia orzeczenia. Resort finansów uważa, że az do czasu modyfikacje prawa województwo mazowieckie powinno wywiązywać się ze swoich obowiązków jak i równiez płacić janosikowe.

Czytaj więcej w

  • Mazowsze nie zapłaci raty janosikowego
  • Kłopoty sposród janosikowym spraliżują kolej?
  • W województwie mazowieckim komornik zatrzyma pociągi?
  • „Janosikowe to haracz ściągany z Mazowsza”