Jak zacząć inwestować w pożyczki typu peer-to-peer

Jak zacząć inwestować w pożyczki typu peer-to-peer
16 października 2020
Category: Pożyczki Osobiste

Kiedyś, jeśli potrzebowałeś pożyczki osobistej na założenie firmy lub sfinansowanie ślubu, musiałeś przejść przez bank. Ale w ostatnich latach pojawiła się nowa opcja, która zmieniła branżę pożyczkową. Pożyczki typu peer-to-peer ułatwiają konsumentom zabezpieczenie finansowania i dają inwestorom inny rodzaj aktywów do dodania do ich portfeli. Jeśli interesuje Cię inwestowanie w coś innego niż akcje, obligacje lub nieruchomości, zapoznaj się z naszym przewodnikiem, jak zostać inwestorem w pożyczki społecznościowe.

Co to jest pożyczka społecznościowa?

Pożyczki typu peer-to-peer to pożyczanie pieniędzy za pośrednictwem platformy bez pomocy banku lub innej instytucji finansowej. Zazwyczaj firma internetowa skupia pożyczkobiorców, którzy potrzebują finansowania, oraz inwestorów, którzy wpłacają gotówkę na pożyczki w zamian za spłatę odsetek.

Dzięki pożyczkom peer-to-peer osoby, które potrzebują dodatkowych pieniędzy, mogą uzyskać dostęp do pożyczek osobistych w ciągu kilku dni (lub w niektórych przypadkach w ciągu godzin). Nawet jeśli mają złe wyniki kredytowe, mogą kwalifikować się do stóp procentowych niższych niż te, które mogą im zaoferować tradycyjne banki. W międzyczasie inwestorzy mogą uzyskać przyzwoite zwroty bez konieczności aktywnego zarządzania swoimi inwestycjami.

Kto może inwestować w pożyczki typu peer-to-peer

Nie musisz być milionerem lub spadkobiercą, aby zacząć inwestować w pożyczki społecznościowe. W niektórych przypadkach musisz mieć roczne wynagrodzenie brutto w wysokości co najmniej 70 000 USD lub wartość netto co najmniej 250 000 USD. Ale zasady różnią się w zależności od miejsca zamieszkania i witryny, w której zdecydujesz się zainwestować.

Na przykład, jeśli inwestujesz za pośrednictwem strony internetowej Prosper, nie możesz w ogóle inwestować, jeśli mieszkasz w Arizonie lub New Jersey. W sumie tylko ludzie w 30 stanach mogą inwestować za pośrednictwem Prospera i tylko ludzie w 45 stanach mogą inwestować za pośrednictwem jego konkurenta, Lending Club.

Niektóre witryny, takie jak Upstart i Funding Circle, są otwarte tylko dla akredytowanych inwestorów. Aby zostać akredytowanym inwestorem, SEC twierdzi, że musisz mieć wartość netto powyżej 1 miliona USD lub roczną pensję powyżej 200 000 USD (chyba że jesteś dyrektorem firmy, członkiem zarządu lub częścią spółki jawnej). Inne strony internetowe współpracujące z inwestorami pożyczkowymi to SoFi, Peerform i CircleBack Lending.

Pamiętaj, że mogą istnieć ograniczenia dotyczące stopnia, w jakim możesz inwestować. Według strony Prospera, jeśli mieszkasz w Kalifornii i wydajesz 2500 USD (lub mniej) na banknoty Prospera, inwestycja nie może przekraczać 10% Twojej wartości netto. Klub pożyczkowy ma te same ograniczenia, z wyjątkiem tego, że limit 10% dotyczy wszystkich stanów.

Wybierz swój profil ryzyka.

Zostań inwestorem

Jeśli spełniasz wymagania określone przez witrynę, za pośrednictwem której chcesz inwestować (wraz z innymi wytycznymi stanowymi lub lokalnymi), utworzenie profilu internetowego to bułka z masłem. Możesz inwestować za pośrednictwem konta tradycyjnego lub konta oszczędności emerytalnych, jeśli strona, którą odwiedzasz, daje Ci taką możliwość.

Po utworzeniu konta będziesz mógł wypełnić swój portfel inwestycyjny różnymi rodzajami notatek. Te notatki są częścią pożyczek, które będziesz musiał kupić, aby rozpocząć inwestowanie. Same pożyczki mogą być pożyczkami w całości lub częściowymi (częściami pożyczek). Gdy pożyczkobiorcy spłacają swoje osobiste pożyczki, inwestorzy otrzymują co miesiąc określoną kwotę pieniędzy.

Jeśli nie chcesz ręcznie wybierać notatek, możesz skonfigurować konto tak, aby automatycznie wybierało je za Ciebie na podstawie poziomu ryzyka, z którym najbardziej Ci odpowiada. Pamiętaj, że prawdopodobnie będzie minimalny próg, który będziesz musiał osiągnąć. Dzięki Lending Club i Prosper możesz zainwestować za jedyne 25 USD. W przypadku witryny takiej jak Upstart musisz być gotów wydać co najmniej 100 USD na banknot.

Czy powinienem inwestować w pożyczki typu peer-to-peer?

Inwestowanie w pożyczki osobiste może wydawać się pojęciem zagranicznym. Jeśli jednak kwalifikujesz się do zostania inwestorem, warto spróbować.

Po pierwsze, inwestowanie w pożyczki osobiste nie jest takie trudne. Internetowi pożyczkodawcy sprawdzają potencjalnych pożyczkobiorców i upewniają się, że pożyczki na ich stronach są zgodne z ich zasadami. Inwestorzy mogą przeglądać notatki i je kupować.

Dzięki funkcji automatycznego inwestowania, którą oferuje wiele witryn, możesz usiąść wygodnie i pozwolić platformie internetowej zarządzać Twoim rachunkiem inwestycyjnym za Ciebie. To może być plus, jeśli nie masz dużo wolnego czasu. Ponadto, inwestując za pośrednictwem konta emerytalnego, możesz przygotować się na przyszłość i cieszyć się korzyściami podatkowymi związanymi z lokowaniem pieniędzy na tradycyjnym lub Roth IRA.

Jako inwestycje, pożyczki osobiste są mniej ryzykowne niż akcje. Od czasu do czasu notowania giełdowe spadają i nie ma gwarancji, że Twoje inwestycje się zwrócą. Inwestując w pożyczkę peer-to-peer, nie będziesz musiał radzić sobie z tak dużą zmiennością i bardziej prawdopodobne jest, że zobaczysz dodatni zwrot. Na przykład inwestorzy Klubu Kredytowego w przeszłości osiągali zwroty między 5,26% a 8,69%.

Ale inwestowanie w pożyczki społecznościowe nie jest dla każdego. Firma internetowa, za pośrednictwem której inwestujesz, może zbankrutować. Osoby, które zaciągają pożyczki, w które inwestujesz, mogą spóźniać się z płatnościami lub całkowicie przestać spłacać.

To wszystko oznacza, że ​​możesz stracić pieniądze. A ponieważ te pożyczki są niezabezpieczone, nie możesz niczego odzyskać ani zrobić zbyt wiele, aby zrekompensować swoje straty.

Możesz obniżyć swoje ryzyko inwestycyjne, inwestując w różne pożyczki. W ten sposób, jeśli ktoś nie wywiąże się ze spłaty, nadal możesz czerpać zyski ze spłat pożyczki dokonywanych przez innych pożyczkobiorców. Ale jeśli nie masz wystarczającej liczby pożyczek w swoim portfelu, narażasz się na większe ryzyko.

Ostatnie słowo

Jeśli szukasz sposobu na urozmaicenie swojego portfela, warto pomyśleć o zainwestowaniu w pożyczki społecznościowe. Inwestycja tego typu przynosi wiele korzyści. Jednak przed założeniem konta ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z ryzyka, które będziesz podejmować.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy