Jak uzyskać adres Bitcoin

Jak uzyskać adres Bitcoin
16 października 2020
Category: Istnieje Wiele

Masz problem ze stworzeniem swojego pierwszego portfela Bitcoin? Oto jak zacząć.

Bitcoiny są zwykle przechowywane w portfelu kryptowalut (Zdjęcie: Shutterstock)

W skrócie

  • Chociaż istnieje ogromna liczba dostawców portfeli Bitcoin, wielu nowych użytkowników wciąż ma problemy z utworzeniem portfela.
  • Portfele mobilne, sprzętowe i giełdy kryptowalut to trzy najpopularniejsze opcje, ale uważaj na podróbki i oszustwa.
  • Wiele portfeli kryptowalut pozwala użytkownikom generować wiele adresów Bitcoin, ale ta funkcja jest rzadko dostępna na giełdach kryptowalut.

Stawiając pierwsze kroki w przestrzeni Bitcoin i kryptowalut, Twoim pierwszym wyzwaniem jest znalezienie bezpiecznego sposobu na przechowywanie kryptowalut.

Na szczęście istnieje ogromna różnorodność dostawców portfeli Bitcoin. Umożliwiają one utworzenie adresu Bitcoin (znanego również jako klucz publiczny), którego można używać do wysyłania i odbierania Bitcoin (BTC). Niektóre z tych portfeli zapewniają również dostęp do kluczy prywatnych (zasadniczo klucza kontrolującego adres publiczny), umożliwiając w razie potrzeby szybkie przeniesienie środków do innego portfela.

Ważne jest, aby nie pomylić kluczy publicznych i prywatnych – nigdy nie należy podawać klucza prywatnego, ponieważ każdy, kto ma do niego dostęp, może kontrolować Twoje fundusze.

Co to jest adres Bitcoin?

Mówiąc najprościej, adres Bitcoin jest publicznym identyfikatorem portfela Bitcoin, działającym jako wirtualna lokalizacja, do której można wysłać kryptowalutę.

Kiedy tworzysz portfel Bitcoin, otrzymujesz klucz publiczny i klucz prywatny. Klucz prywatny potwierdza, że ​​jesteś właścicielem danego portfela; klucz publiczny służy do otrzymywania środków. Klucz publiczny i klucz prywatny są połączone za pomocą szyfrowania asymetrycznego; klucz prywatny może być użyty do uzyskania klucza publicznego, ale klucza publicznego nie można użyć do ekstrapolacji klucza prywatnego. Z tego powodu nigdy nie powinieneś udostępniać swojego klucza prywatnego.

Adres Bitcoin to nie to samo, co Twój klucz publiczny; zamiast tego jest to tymczasowa, zahaszowana wersja twojego klucza publicznego. Sam adres składa się z 26 do 35 znaków alfanumerycznych; ze względu na łatwość użytkowania są często konwertowane na format kodu QR w celu udostępnienia. Dla każdej nowej transakcji odbiorca generuje nowy adres jednorazowy, który podaje nadawcy.

Przykłady adresów Bitcoin

Jak wspomniano powyżej, adresy Bitcoin mają od 26 do 35 znaków alfanumerycznych. Istnieją trzy różne typy adresów Bitcoin: Pay-to-PubKey-Hash (P2PKH, znany również jako Legacy address), Pay to script hash (P2SH) i Bech32. Nie wszystkie portfele obsługują wszystkie trzy formaty adresów.

Adresy P2PKH są oryginalnym formatem adresu Bitcoin i są również znane jako adresy Legacy. Rozpoczynają się od cyfry 1 i uwzględniają wielkość liter. Wszystkie portfele powinny obsługiwać starsze adresy; powinieneś być w stanie otrzymywać Bitcoiny wysłane z adresu Segwit na stary adres. Opłaty transakcyjne są generalnie wyższe w przypadku adresów P2PKH.

  • Przykład: 1FWu4Z9NoBWnguurBCdXpmM2xuiog6kbdy

Zagnieżdżone adresy SegWit lub Pay to script hash (P2SH) używają podobnej struktury do adresów P2PKH, ale zaczynają się od 3 zamiast 1. Format został wprowadzony w celu obsługi SegWit, czyli oddzielnego świadka, aktualizacji do protokołu Bitcoin, który oddzielić dane sygnatur od transakcji Bitcoin – zmniejszając rozmiar danych transakcyjnych, które musiały być przechowywane w blokach Bitcoin.

W praktyce oznacza to, że adresy P2SH mają obniżone opłaty transakcyjne. Działają jako „pośrednik” między starszymi i natywnymi adresami SegWit, obsługując oba typy transakcji. Obsługują również większą funkcjonalność niż starsze adresy, takie jak adresy multisig (które wymagają wielu podpisów cyfrowych do autoryzacji transakcji).

  • Przykład: 3C3nZhpVjjDGo7vGzBCTJkKfYzCGWGLWsq

Natywne adresy SegWit lub Bech32 zaczynają się od „bc1” i nie uwzględniają wielkości liter. Natywne adresy SegWit w pełni obsługują transakcje SegWit, co skutkuje niższymi opłatami transakcyjnymi – ale nie są one obsługiwane przez wszystkie giełdy i dostawców portfeli.

  • Przykład: bc1qwdanan7d5dq99l6v7z65a4x50cqf2rep6wj9z6

Metoda 1: Pobierz portfel mobilny

Portfele mobilne szybko zyskują na popularności jako prosty i skuteczny sposób przechowywania kryptowalut. Jednym z powodów, dla których są tak popularne, jest ich dostępność i łatwość użycia. Większość portfeli mobilnych kryptowalut jest w stanie przechowywać szeroką gamę kryptowalut w jednym miejscu i można ich używać zarówno na urządzeniach z Androidem, jak i iOS. Popularne portfele mobilne Bitcoin obejmują Electrum, Jaxx Liberty i BRD.

Pierwszym portem, do którego należy się zgłosić do mobilnego portfela kryptowalut, będzie prawdopodobnie sklep Google Play lub Apple App Store, w zależności od systemu operacyjnego smartfona. Wyszukaj hasła, takie jak „Portfel Bitcoin” lub „Portfel kryptowalut”, aby znaleźć portfel mobilny spełniający Twoje wymagania.

Ważne jest, aby zwracać szczególną uwagę na recenzje; Wiele fałszywych aplikacji portfeli zaprojektowanych w celu kradzieży kluczy prywatnych kryptowaluty i fraz wyjściowych wymykało się kontroli i kończyło w tych sklepach z aplikacjami. Zalecamy trzymanie się portfeli, które mają dużą liczbę użytkowników i świetne recenzje.

Możesz również sprawdzić sekcję Odszyfruj recenzje, która jest stale aktualizowana o nasze najnowsze recenzje godnych zaufania portfeli mobilnych.

Po wybraniu odpowiedniego portfela mobilnego będziesz mógł utworzyć swój portfel Bitcoin w aplikacji. Zwykle wiąże się to z utworzeniem unikalnego zabezpieczającego kodu PIN, aby kontrolować dostęp do portfela.

Najprawdopodobniej będziesz musiał zapisać zwrot od 12 do 24 słów; jest to niezwykle ważne, ponieważ służy do przywracania portfela w przypadku utraty dostępu do urządzenia. Wiadomo, że ludzie robią wszystko, co w ich mocy, aby zabezpieczyć swoje frazy nasienne, od wytrawiania ich na metalowych płytach po dzielenie ich i przechowywanie w oddzielnych sejfach (podejście przyjęte przez miliarderów Bitcoin, bliźniaków Winklevoss).

Metoda 2: Użyj portfela sprzętowego

Prawdopodobnie najbezpieczniejszym sposobem stworzenia portfela Bitcoin jest użycie jednego z wielu dostępnych portfeli sprzętowych do kryptowalut. Są to zasadniczo fizyczne skarbce, które umożliwiają użytkownikom przechowywanie kryptowalut w środowisku offline i są zabezpieczone przez szereg warstw zabezpieczeń opartych na sprzęcie i oprogramowaniu.

Te warstwy bezpieczeństwa mogą obejmować element zabezpieczający klasy bankowej, jak w przypadku Ledger Nano X, fizyczne zabezpieczenia biometryczne z portfelem biometrycznym D’CENT lub unikalną funkcję „przymusowego kodu PIN” w Coldcard Mk3. Większość portfeli sprzętowych kryptowalut jest zabezpieczona przed szeroką gamą ataków, ale mogą one być kosztowne, dzięki czemu najlepiej nadają się dla osób z obszernym portfelem kryptowalut.

Podobnie jak większość nowoczesnych portfeli kryptowalut, portfele sprzętowe generalnie pozwalają użytkownikom generować adresy dla szerokiej gamy kryptowalut, ale większość ofert obsługuje Bitcoin, Ethereum (ETH) i Tether (USDT).

Aby utworzyć portfel Bitcoin na portfelu sprzętowym, musisz najpierw skonfigurować urządzenie. Podczas tego procesu możesz zostać poproszony o wybranie kryptowalut, którymi chcesz zarządzać na urządzeniu. Alternatywnie, niektóre portfele sprzętowe, takie jak te produkowane przez Ledger, umożliwiają szybkie dodawanie i usuwanie obsługi różnych kryptowalut za pomocą aplikacji towarzyszącej.

W zależności od urządzenia, z którego korzystasz, będziesz mógł wygenerować swój portfel Bitcoin na urządzeniu lub za pomocą powiązanej aplikacji. Ponownie, będzie to generalnie obejmować nagranie frazy odzyskiwania i ustawienie kodu PIN w celu ograniczenia dostępu do urządzenia.

Metoda 3: Zarejestruj się na giełdzie kryptowalut

Giełdy kryptowalut są niezwykle popularnym sposobem przechowywania Bitcoinów, ponieważ zazwyczaj oferują również bezpłatny portfel kryptowalut. Duża część najpopularniejszych giełd kryptowalut umożliwia użytkownikom przechowywanie szerokiej gamy kryptowalut i zarządzanie nimi po prostym otwarciu konta, ale inne wymagają od użytkowników wypełnienia weryfikacji tożsamości i wypełnienia kwestionariusza przeciw praniu pieniędzy (AML), zanim ta funkcja zostanie włączona.

Po włączeniu funkcji portfela na wybranej giełdzie kryptowalut, będziesz mógł znaleźć lub wygenerować adres depozytu na swoim koncie, zwykle w sekcji depozytów lub portfela na stronie internetowej. Większość giełd kryptowalut nie pozwala użytkownikom na generowanie wielu adresów dla jednej kryptowaluty, zmuszając ich do ponownego wykorzystania tego samego adresu dla każdej transakcji.

Chociaż większość giełd kryptowalut zapewnia użytkownikom portfel kryptowalut, należy pamiętać, że nie wszystkie giełdy są godne zaufania. Istnieje wiele fałszywych giełd, które istnieją tylko w celu kradzieży depozytów nieszczęśliwych osób, które się tam rejestrują.

Z tego powodu ważne jest, aby przed wyborem giełdy przeprowadzić własne badania, uważając, aby nie korzystać z platform bez dobrej reputacji. Niektóre z najbardziej znanych i wiarygodnych nazw w kosmosie to Coinbase, Binance, Kraken i Gemini, ale dostępnych jest wiele innych opcji.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy