J. Kaczyńskido parlamentarzystów: musicie więcej działać w obszarze

Category: inne
27 lipca, 2020

*Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas sobotniego kongresu partii wezwał delegatów do działań na rzecz triumfu w przyszłych wyborach. Wezwał również parlamentarzystów do wytężonej pracy po terenie. *

Zamknięte dla mediów posiedzenie kongresu rozpoczęło się o godz. 11. 30. Wcześniej zebrała się Wskazówka Polityczna partii. Delegaci po sobotę mają przyjąć nieznany statut PiS.

Po południu – jak informują delegaci wychodzący zanim budynek, po którym odbywają obrady – nadal utrzymuje dyskusja morzem szczegółowymi zapisami nowego statutu i zgłaszane są poprawki. Po zakończeniu posiedzenia przewidziano konferencję prasową Jarosława Kaczyńskiego.

Prezes PiS – jakim sposobem zdradzają w rozmowie wraz z PAP posłowie partii – na początku obrad wygłosił do delegatów przemówienie. „Mówił, że ów kongres jest godziną 0 i jest ona istotna dla formowania partii, aby osiągnąć sukces po kolejnych wyborach. Podkreślał, że partia sposród nowym statutem ma uzyskać impuls do ataku” – relacjonował pewien z posłów PiS.

Jarosław Kaczyński miał wezwać również parlamentarzystów, żeby zwiększyli aktywność, jeśli rozchodzi o pracę w obszarze.

Arkadiusz Mularczyk pytany przez PAP o wpisanie az do statutu obowiązków parlamentarzystów, powiedział: „To słuszne rozwiązanie. Każdy parlamentarzysta dzierzy swoje zlecenia. To wszystko powinno być analizowane po upływie kadencji”.

Prezes PiS mówił na rady prasowej poprzednio kongresem, że nowy statut zakłada m. in. przekształcenia w programie wyborczym wewnątrz partii. W jego opinii nowe rozwiązanie ma zwiększyć demokrację w ugrupowaniu i nadać mu nową dynamikę. Jarosław Kaczyński zapowiedział także, iż przy statucie będzie jasno opisany zakres obowiązków parlamentarzystów. Okazje na kandydowanie posłów jak i równiez senatorów przy kolejnych wyborach będą zależały od tego, by wypełnią te obowiązki.

Zdaniem Mularczyka nieznany statut wydaje sie byc „o wiele bardziej jasny, prosty jak i równiez spójny”. „Struktury partyjne są opisane dużo lepiej niż dotychczas” a mianowicie ocenił. „Nie widzę po statucie zagrożeń czy rażących rzeczy” a mianowicie dodał.

Adam Hofman natomiast pytany poprzez dziennikarzy, lub zmiany kwalifikacji Zarządu Głównego (który posiada zostać zastąpiony przez komitet wykonawczy) wzbudziły na lokalu dyskusję, odparł: „Dyskusja obstaje cały termin i są oczywiście różne głosy na sali. ” „Ale to dla Polski nie jest aż tak ważne, czy po statucie PiS będzie zaimplementowane, że zarząd składa się z 8, 10, czy 15 osób” – dodał.

Jak zaznaczył, zmiany statutu spowodują większą skuteczność PiS. „My będziemy w przyszłym roku zdecydowani, by wygrać bój o Polskę” – podkreślił, wyjaśniając, że idzie o 4 zwycięstwa w wyborach: prezydenckich, samorządowych (w 2010 roku) i parlamentarnych (2011).

„Chcemy byś silniejsi, sprawniejsi, aby w tym boju wygrać dla nas Polskę najlepszą, jaką a mianowicie wydaje naszej firmie się – że jesteśmy w stanie zbudować” – dodał.

Do Stolicy polski przyjechało dzieki kongres ok. 1300 delegatów. (PAP)

tgo/ ann/ ura/