Izrael zaatakował skład rosyjskich rakiet

Izrael zaatakował skład rosyjskich rakiet
Category: inne
27 lipca, 2020

Izrael zaatakował na początku lipca syryjskie składy innowacyjnych pocisków przeciwokrętowych Jachont, które Rosja mimo apeli społeczności międzynarodowej sprzedała reżimowi po Syrii – poinformował _ New York Times _, powołując się na źródła we władzach USA.

Atak wraz z 5 czerwca na cel w pobliżu miasta portowego Latakia na północnym zachodzie Syrii wyszedł na jaw dopiero, kiedy syryjscy rebelianci oficjalnie oświadczyli, że nie zaakceptowac oni odpowiadają ze serię eksplozji przy tamtejszych składach broni a mianowicie pisze _ NYT _ w artykule z nocy z soboty na niedzielę.

Izrael przekonuje, że swoim zaangażowanie w konflikt po sąsiedniej Syrii ogranicza się do powstrzymywania transportów broni dla wrogiego mu Hezbollahu, którego bojownicy walczą po stronie syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada.

Według _ NYT _ atak na Latakię był czwartą izraelską interwencją w ponaddwuletniej historii walki domowej po Syrii. W styczniu izraelskie lotnictwo przypuściło atak na konwój sposród dostawą rosyjskich rakiet przeciwlotniczych SA-17, umieszczonych najprawdopodobniej gwoli Hezbollahu.

Już w połowie maja anonimowi przedstawiciele NA JUKATAN ogłosili, że Rosja przekazała Syrii pociski przeciwokrętowe Jachont. Te naddźwiękowe pociski mają zasięg az do 300 kilometrów i stwarzają potencjalne zagrożenie dla jednostek na Morzu Śródziemnym.

Jakim sposobem pisze _ NYT _, ta nowoczesna broń przesadza potencjalne zagrożenie dla okrętów Zachodu, które mogą zostać użyte sluzace do transportu zaopatrzenia dla rebeliantów, ale też egzekwowania embarga na nadmorskie dostawy gwoli reżimu badz strefy zakazu lotów ponad Syrią. Jachonty na wyposażeniu syryjskiej armii stwarzają też zagrożenie dla marynarki wojennej Izraela, ponieważ mogłyby trafić w ręce bojowników Hezbollahu.

Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow zapewniał wówczas, że Rosja nie dostarcza Syrii zakazanej broni. Komentując informację o pociskach Jachont, powiedział jednak, że Moskwa nie ukrywa informacji o zapewnianiu broni wedlug podpisanymi kontraktami, które – podkreślił – nie naruszają międzynarodowych porozumień i zawierają przede wszystkim broń obronną, systemy obrony przeciwlotniczej.

Syryjska wojna domowa, po którą przekształcił się konflikt zapoczątkowany antyprezydenckimi demonstracjami przy marcu 2011 roku, spowodowała śmierć sto tysięcy osób.