Innowacje w naszym kraju. 9 mld euro może być dla osób tym, czymze Plan Marshalla dla Niemiec

Innowacje w naszym kraju. 9 mld euro może być dla osób tym, czymze Plan Marshalla dla Niemiec
Category: gospodarka
27 lipca, 2020

Finansowanie innowacji zbyt pomocą funduszy inwestycyjnych przynosi zdecydowanie solidniejsze efekty niż stosowane jak dotad dotacje bezzwrotne. Tego typu instrumenty będą uzywane w ramach systemu operacyjnego Madry Rozwój, którego budżet to ponad 8, 6 mld euro. Dobrze zainwestowane, mogą stać się prawdziwym kołem zamachowym dla polskiej ekonomii i przyczynić się sluzace do powstania krajowych ultranowoczesnych inzynierii na światowym poziomie.

– Nowe instrumenty z aplikacji operacyjnego Inteligentny Rozwój dają Polsce szanse na to, żeby skorzystać sposród takiego samego rozwiązania, którym był plan Marshalla dla Europy Zachodniej, a zwłaszcza dla Niemiec Zachodnich, tuż po II wojnie światowej. Chodzi o instrumenty finansowe, a nie dotacje, które bardzo równo zwiększają przedsiębiorczość – mówi Leszek Grabarczyk, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań jak i równiez Rozwoju.

Zastosowanie nowych instrumentów przełoży się na postep liczby składanych projektów bazujących na rezultatach badań prawdziwych i pracach rozwojowych. Jednym z głównych celów POIR wydaje sie bowiem rozwój technologiczny towaru wraz z jego komercjalizacją.

– Dzięki temu polski podatnik i państwo będą mieli korzyści gospodarcze z tegoz, że inwestują publiczne pieniądze w badania i rozwój – wyjaśnia Grabarczyk.

Można już zauwazyc pierwsze rezultaty podejmowanych działań. Coraz więcej mikroprzedsiębiorstw zaczyna się zajmować rozwojem technologii, szczególnie w branżach związanych z INFORMATYKA, biotechnologią jak i równiez materiałoznawstwem. NCiBR uruchomiło oprogramowanie BRIdge Alfa, który konstruuje fundusze ogromnego ryzyka wspierające i inwestujące w start-upy technologiczne, pomagając im wejść na rynki międzynarodowe.

a mianowicie Pierwsze wyniki programu pilotażowego to kilkadziesiąt przedsiębiorstw technologicznych, z których każde bazuje na doswiadczeniach i wzrostu. Krótko mówiąc, powodem inwestycji publicznej jak i równiez jednocześnie zamyslem tej inwestycji jest rozwój nowych technologii, który prowadzony jest właśnie przez tego rodzaju małe, oryginalne przedsiębiorstwa – wyjaśnia Leszek Grabarczyk. a mianowicie Mamy do czynienia z kilkudziesięcioma takimi technologicznymi projektami jak i równiez z wciaz większą liczbą atrakcyjnych miejsc pracy dla młodych inżynierów jak i równiez naukowców, którzy zdecydują się na karierę w świecie gospodarczym.

Jak zaznacza Leszek Grabarczyk, utrwalenie pozycji Naszego kraju w nowych technologiach zależy od zaangażowania wszystkich zainteresowanych witryn www, czyli zarówno od administracji, jak i przedsiębiorców i naukowców.

– Jeżeli państwo będzie rozsądnie inwestować pieniądze ze środków krajowych i unijnych, tak zeby osiągnąć zwrot z tychze nakładów, to będziemy dzieki dobrej trasie do tego, żeby wymieniano nasza firme jako trzecia czesc – na Izraelu i USA – przykład triumfu innowacyjności i nowych inzynierii, które dają sukces ekonomiczny – mierzy zastępca dyrektora NCiBR.

Na temat potencjale polskiej innowacyjności dyskutowano podczas konferencji „Innowacyjna Europa” zorganizowanej za posrednictwem Koalicję dla Polskich Wynalazków.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy