Inflacja w Polsce. GUS podał wiadomosci za grudzień

Inflacja w Polsce. GUS podał wiadomosci za grudzień
Category: gospodarka
27 lipca, 2020

Koszta towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce w grudniu ubiegłego roku spadły równo o procent. To najmocniejszy spadek w opowiesci. To także wynik niższy od prognoz ekspertów.

[Aktualizacja szesnascie: 03]

Według wcześniejszych szacunków ekonomistów grudniowa deflacja w Polsce (w ujęciu rocznym) miała poniewaz wynieść 0, 9 %. Spadek wartosci w listopadzie rok sluzace do roku wyniósł natomiast 0, 6 %.

W ujęciu miesięcznym koszty w Polsce spadły o 0, 3 procent. Eksperci prognozowali spadek o 0, dwa procent, wzgledem takiego danego wyniku przy poprzednim miesiącu.

W 2014 roku ceny żywności obniżyły się w porównaniu wraz z poprzednim rokiem o 0, 9%.
Najbardziej potaniał cukier. Niższe były koszta warzyw jak i równiez owoców a takze mąki. Mniej niż w 2013 r. konsumenci płacili za tłuszcze roślinne oraz mięso. Tańsze niż w 2013 r. były także kasze jak i równiez ziarna zbóż oraz wypiek.

Ceny ryb i owoców morza pozostały na poziomie notowanym w 2013 r. W mniejszym stopniu trzeba było płacić zbytnio napoje bezalkoholowe, w tym zbyt kawę, nawadniania mineralne lub źródlane, plyny owocowe. Tańsza była też odzież jak i równiez obuwie.

Profesjonalisci: deflacja będzie się pogłębiać

_ – Zgodnie z oczekiwaniem deflacja w grudniu pogłębiła się, jej skala okazała się jednak nieco głębsza od średnich oczekiwań rynkowych, które wskazywały poziom -0. 9 proc. rdr. Ciagle główną przyczyną obniżania się wskaźnika CPI są upadki cen żywności (w grudniu o 3, 5 proc. rdr) oraz paliw (w grudniu o 10, 2 proc. rdr) _ – wskazała główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.

_ – Zarówno w jednym jak i drugim przypadku nie zaakceptowac należy spodziewać się, zeby kolejne miesiące przyniosły zasadnicze zmiany kierunków, w jakich ceny ludzi towarów niedawno podążały. W związku sposród tym przesądzone jest utrzymywanie się deflacji w Polsce także w całym pierwszym kwartale br. jak i równiez również po drugim trymestrze _ a mianowicie dodała.

Po ocenie Kurtek przedłużająca się deflacja trapi Radę Strategii Pieniężnej. _ W mojej ocenie Rada poczeka na dane z gospodarki prawdziwej, dotyczące metrów. in. energii PKB i jego konstrukcje w czwartym kwartale 2014 r., dzieki przyszłotygodniowe decyzje EBC oraz na marcową projekcję inflacji i PKB. Wówczas zdecyduje się dzieki kolejne cięcie stóp procentowych. W zależności od tego co będzie dziać się na rynku walutowym i rynku obligacji rządowych obniżka może wynieść 25 badz 50 pkt bazowych _ – stwierdziła ekonomistka Agencji bankowej Pocztowego.

W ten sposób, że deflacja będzie utrzymywała się przez najbliższe miesiąc przekonani są też ekonomiści BZ WBK. Szacują oni, że inflacja bazowa, to znaczy po wyłączeniu cen żywności i sily utrzymała się na poziomie 0, 4 proc. rdr.

_ – Spodziewamy się pogłębienia deflacji w najbliższych miesiącach i utrzymywania się jej do trzeciego lub nawet czwartego kwartału 2015 r. Inflacja wciąż zaskakuje po dół, jak jest argumentem za obniżką stóp procentowych NBP po lutym lub w marcu _ – wskazali we wlasnym komentarzu az do danych.

Podobną opinię wyraził ekonomista Raiffeisen Polbank Michał Burek. – _ Nowoczesne dane potwierdzają, że sezon deflacji ulegnie wydłużeniu co najmniej do końca drugiego kwartału. Na początku roku wskaźnik nieznacznie może tylko podwyższyć planowana podwyżka cen ciepla _ a mianowicie ocenił.

_ – Należy jednak pamiętać, że w bieżącym roku kalendarzowego po raz pierwszy od 10 lat nie mieliśmy do czynienia wraz z podwyżką akcyzy na alkohol lub szlugi, co będzie wpływać na obniżenie się rocznej dynamiki CPI. Ponadto w kierunku spadku dynamiki cen będą oddziaływać w dalszym ciągu coraz niższe koszty paliw na stacjach na benzyne oraz stagnacja cen żywności _ – dodał.

Po opinii głównego analityka Srodek Finansów Aviva Pawła Majtkowskiego, jedną wraz z przyczyn są spadające koszty surowców dzieki świecie.

a mianowicie _ Maleje i ropa naftowa, jak i równiez węgiel, i inne surowce. Te czynniki zewnętrzne powodują, że w naszym kraju następuje zmniejszenie cen. Czynnikiem wewnętrznym w naszym kraju jest spadek cen żywności. Wydaje się, że nie możemy liczyć w najbliższych miesiącach w odwrócenie tegoz trendu. Zatem myślę, że deflacja będzie się tutaj utrzymywała przynajmniej przez najbliższych kilka miesięcy _- wyjaśnia Paweł Majtkowski.

Czytaj więcej w

  • Analitycy: Deflacja wyhamuje w…
  • Koszta spadają już piąty miesiąc z rzędu. Zaskakujący rezultat
  • Ceny na terytorium polski w dół. Mamy deflację trzeci miesiąc z rzędu
  • Inflacja przy Rosji coraz wyższa. Rząd szacuje…