Holandia: Od Matisse’a sluzace do Malewicza po filii Ermitażu w Amsterdamie

Category: odmienne
27 lipca, 2020

*75 dzieł Henri Matisse’a, Pabla Picassa, Kazimierza Malewicza i innych pionierów awangardy 20 wieku wraz z zbiorów wraz z petersburskiego Ermitażu do 17 sierpnia prezentowanych jest po filii tego słynnego rosyjskiego muzeum przy Amsterdamie. *

Po Amsterdamie w zakresie wystawy „Od Matisse’a az do Malewicza. Pionierzy sztuki wspólczesnej z Ermitażu” pokazano pewne prace francuskich fowistów jak i równiez rosyjskiego abstrakcjonisty Wassilego Kandinsky’ego.

Matisse, Andre Derain, Maurice de Vlaminck i jezyk francuski malarz holenderskiego pochodzenia Kees Van Dongen utworzyli we Francji koło 1900 roku pierwszą ważną awangardę 20 wieku. Powstała ona w reakcji w impresjonizm jak i równiez pointylizm – wyjaśniają architekcirealizatorzy wystawy.

Charakteryzowały ją zrozumiale, kontrastowe odcienie, śmiałe uderzenia pędzlem, uproszczenia i wypaczenie formy, jak i brak miękkich przejść i pośrednich cieni. Awangardziści nie zaakceptowac dążyli do przedstawiania trójwymiarowego świata a mianowicie chcieli wywoływać reakcje emocjonalne.

Kandinsky spotkał Picassa i Matisse’a w Paryżu jak i równiez był pod głębokim wrażeniem kolorystyki pierwotnego obrazów. Pragnął jeszcze silniej wyrażać własne uczucia. Po muzyce słyszał kolory i – jakim sposobem można przeczytać na stronicach Ermitażu poświeconych wystawie – w swych pracach starał się ją kolorami ewokować. Jeszcze dalej poszedł Malewicz, który wszystko – naturę, życie jak i równiez „istnienie” a mianowicie sprowadził sluzace do geometrycznej ksztalty.

Petersburski Ermitaż posiada pewien z najświetniejszych na świecie zbiorów francuskiego malarstwa początków XX stulecia, pochodzący po dużej części ze słynnych kolekcji moskiewskich kupców tekstylnych Iwana Morozowa i Siergieja Szczukina, którzy obrazy kupili bezpośrednio od czasu Matisse’a lub Picassa.

Filię Ermitażu w Amsterdamie otwarto w 2004 toku; od czerwca zeszłego roku działa ona przy odrestaurowanym XVII-wiecznym domu kurateli nad rzeką Amstel – Amstelhofie.

Amsterdamska filia odwołuje się az do starych kontaktów między Holandią a Rosją. Przyszły imperator Piotr Jak i równiez Wielki w Amsterdamie uczył się konstrukcji statków. Modernizując Rosję, zaszczepił też w polsce tradycje muzealne. Założył pierwsze publiczne muzeum. Żeby zaś zachęcić do jego zwiedzania, pierwszych gości podejmowano w nim kielichem wódki.

Poza Amsterdamem Ermitaż posiada filie w Kazaniu, Londynie i Ferrarze. Na 2011 rok proponowane jest jawnie w Wilnie wspólnego muzeum Ermitażu i Fundacji Guggenheima. (PAP)

klm/ mc/

5825459 int. arch.