HFPC chce reakcji MSZ dzieki rosyjskie kontrole organizacji pozarządowych

Category: inne
27 lipca, 2020

# dochodzi komentarz rzecznika MSZ #

26. 03. Warszawa (PAP) – Helsińska Fundacja Praw Człowieka apeluje az do MSZ na temat sprzeciw wzgledem zmasowanych kontroli organizacji pozarządowych w Rosji, co zagraża funkcjonowaniu w tym miejscu społeczeństwa obywatelskiego. Radosław Sikorski podziela zaniepokojenie skalą inspekcji – podało MSZ.

Fundacja domaga się od ministra Radosława Sikorskiego podjęcia po tej sprawie „wszelkich możliwych działań, zarówno w kontaktach bilateralnych z Rosją, jak i na forum organizacji międzynarodowych”.

„Minister Sikorski podziela zaniepokojenie podjętą w ogromną skalę akcją inspekcji, przeprowadzaną poprzez przedstawicieli prokuratury i kontroli podatkowej przy rosyjskich organizacjach pozarządowych zajmujących się prawami człowieka” a mianowicie powiedział PAP rzecznik MSZ Marcin Bosacki. Dodał, że „szczególnie zadziwia dotkliwa kontrola tak renomowanych fundacji jakim sposobem Stowarzyszenie Memoriał, któremu po ub. r. min. Sikorski przyznał nagrodę +Pro Dignitate Humana+ (Na rzecz Godności Ludzkiej)”.

Według Bosackiego oprócz przewidzianych rzeczami dyplomatycznymi dwustronnych wyrazów dezaprobaty, MSZ po takich sprawach podejmuje działania wielostronne, zwłaszcza w ramach Ue. „Minister rozmawiał o tym wraz z przedstawicielką UE ds. strategii zagranicznej Catherine Ashton. Ambasadorowie państw UE, w tym Naszego kraju, złożą w MSZ Rosji demarche wraz z wyrazami najwyższego zaniepokojenia tymi działaniami władz rosyjskich. Lady Ashton wydała też oświadczenie w tej sprawie” a mianowicie dodał Bosacki.

Jak podkreśliła prezes HFPC Danuta Przywara, kontrole owe dotyczą głównie organizacji działających na rzecz norm człowieka albo starających się kontrolować przejrzystość działania władz. W poniedziałek rosyjska prokuratura i policja podatkowa przeszukały np. moskiewską siedzibę Amnesty International.

„Te kontrole są kompleksowe az do sześcianu. Jest to szukanie haka na działaczy tychże organizacji” – powiedziała Przywara we wtorek w konferencji prasowej w Warszawie. Dodała, że przy większości przypadków w kontrolach biorą udział przedstawiciele prokuratury, inspekcji podatkowej oraz pracownicy ministerstwa sprawiedliwości. Zdarza się, że wśród inspektorów znajdują się reprezentanci służb osobliwych, straży pożarnej, a także inspekcji sanitarnej.

Według Przywary po naprawde kompleksowej kontroli władze będą dysponowały możliwością wszczęcia postępowań, na czas których działacze strukturze będą mogli np. dostać zakaz opuszczania kraju, jakie mozliwosci „skutecznie może paraliżować możliwość ich działań na arenie międzynarodowej”.

HFPC wskazuje, że podjęte w ostatnich tygodniach kontrole organizacji pozarządowych „wpisują się w rozpoczętą wciaz w zeszłym roku rządową kampanię przeciw aktywności obywatelskiej w Rosji”.

Dr Adam Bodnar sposród HFPC przypomniał, że w listopadzie 2012 r. przyjęto ustawę na temat agentach obcych. Według pani a – jak powiedział – „każda organizacja, która angażuje się w działalność polityczną (… ) oraz uzyskuje finansowanie ze środków zagranicznych, czyli ze środków pochodzących spoza Federacji Rosyjskiej, ma obowiazek siebie samą określić w charakterze agenta zagranicznego”. Dodał, że w języku rosyjskim to określenie okresla po prostu szpiega.

Jak poinformowała Fundacja, według zapowiedzi, w całej Rosji skontrolowanych posiada być kilkanascie tysięcy struktury. W samym Petersburgu władze zapowiedziały realizacja około stu inspekcji.

Zatem – jak mówiła Przywara – Fundacja oczekuje, że minister Sikorski „zrobi caloksztalt, co możliwe zarówno po kontaktach bilateralnych z Rosją, jak i w forum organizacji pozarządowych, zeby zmobilizować z jednej strony www opinię międzynarodową, a z drugiej strony wywrzeć parcie na władze rosyjskie, aby odstąpiły od tak naprawdę naruszania praw Rosjan”.

Przywara przypomniała, że 19 grudnia 2012 r. minister Sikorski wręczył rosyjskiemu Stowarzyszeniu „Memoriał”, które walczy o ujawnienie prawdy o zbrodni katyńskiej, nagrodę „Pro Dignitate Humana”. „Teraz +Memoriał+ oraz rózne rosyjskie struktury pozarządowe oczekują od całej społeczności międzynarodowej wsparcia i pomocy” – oświadczyła Przywara.

Wśród możliwych działań MSZ Helsińska Fundacja wskazuje np. doprowadzenie do zajęcia posady w tejze sprawie poprzez Komisję Europejską. Ponadto a mianowicie jak przypomniała Przywara a mianowicie „trwają aktualnie negocjacje dotyczące m. in. złagodzenia reżimu wizowego między Rosją natomiast Unią”. „Myślę, że władzom Rosji dzieki sukcesie w niniejszym wymiarze zależy, więc jakieś argumenty przetargowe pewnie władze i Starego kontynentu, i państw wchodzących po jej skład, mają” – powiedziała prezes HFPC. (PAP)

js/ sta/ bno/ jra/