Hellada: Rząd koalicyjny być może już w ciągu tygodnia

Category: inne
27 lipca, 2020

Pemier Grecji Jeorjos Papandreu jak i równiez lider prawicowej opozycji Antonis Samaras wstępnie uzgodnili przy niedzielę stworzenie nowego rządu koalicyjnego. Stwierdzono, że na prowadzeniu gabinetu nie stanie Papandreu. Nowy rząd może być zaprzysiężony przy ciągu tygodnia.

Rozmowy na temat swiezego rządu będą kontynuowane przy poniedziałek. Według nieoficjalnych danych, tego dnia ma być desygnowany nowy premier.

„Jeśli wszystko pójdzie porzadnie, nowy rząd koalicyjny bedzie zaprzysiężony jak i równiez wystąpi o wotum zaufania w ciągu tygodnia” a mianowicie powiedział rzecznik rządu Ilias Mosialos, wedlug czym dodał: „Dziś był historyczny dzień dla Grecji”.

Greckie media przewidują, że nowym premierem zostanie Lukas Papademos, były wiceprzewodniczący Europejskiego Banku Centralnego.

Głównym zadaniem nowego rządu będzie sfinalizowanie porozumienia w sprawie drugiego pakietu ratunkowego gwoli Grecji. Później odbędą się przedterminowe wybory.

Unia Europejska wzmogła w niedzielę nacisk na Grecję, by ta utworzyła natychmiast rząd jedności narodowej w celu przyjęcia nowego systemu pomocowego, podkreślając, że stawką jest członkostwo Aten po strefie euro.

Olli Rehn, unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych, powiedział firm Reutera, że utworzenie takiego rządu przez Grecję „jest przekonującym rodzajem przywrócenia zaufania i wywiązania się wraz z zobowiązań”.

Zaznaczył, że Grecja w ubiegłym tygodniu nadużyła zaufania partnerów ze strefy euro i sama się postawiła na drodze ku porzucenia wspólnej waluty, lecz wydaje się, że obecnie znów wydaje sie na właściwym torze.

„W Atenach trwają wysiłki morzem umocnieniem tego zaufania jak i równiez czekamy na przekonujący meldunek w tej sprawie od ministra finansów (Ewangelosa) Wenizelosa jutro w eurogrupie” – powiedział Rehn agencji Reuters w wywiadzie telefonicznym. Po poniedziałek wieczorowa pora w Brukseli ma się odbyć zebranie eurogrupy, innymi slowy ministrów finansów strefy ó.

W ubiegły poniedziałek premier Jeorjos Papandreu zapowiedział przeprowadzenie referendum, w którym głosujący mieli się wypowiedzieć w sprawie drugiego pliku pomocy dla Aten, uzgodnionego na szczycie tereny euro. Zapowiedź ta spowodowała zamieszanie w rynkach pienieznych i dezorientację europejskich przywódców. W piątek minister Wenizelos poinformował, że Ateny wycofały się z planów referendum. (PAP)

az/

10142148 10142284 10142326 10142160, arch.