Gruzja, UE i senator Kerry krytykują zajęcie przez Rosjan wsi Perewi

Category: inne
27 lipca, 2020

Powtórne zajęcie po sobotę poprzez siły rosyjskie spornej wsi gruzińskiej Perewi w pobliżu Osetii Południowej wywołało krytykę ze strony www Gruzji, Unii Europejskiej i senatora USA Johna Kerry`ego, który tego dnia przebywał przez kilkanascie godzin po Tbilisi.

Gruzińska policja zdążyła wejść do Perewi, gdy przy piątek wieczorem wycofali się z tej miejscowości rosyjscy żołnierze.

Gruzińska policja (w sile ok. 40 ludzi) weszła do Perewi, aby usunąć blokady na trasie, gdy rosyjscy żołnierze jak i równiez śmigłowce wrócili niespodziewanie jak i równiez kazali się wynosić a mianowicie powiedział rzecznik gruzińskiego MSW Szota Utiaszwili.

W związku z incydentem misja UE, która monitoruje przestrzeganie rozejmu po sierpniowym konflikcie rosyjsko-gruzińskim, wydała oświadczenie, w którym apeluje az do Rosji o ponowne wycofanie się wraz z Perewi.

„Ponowne okupowanie poprzez siły rosyjskie punktu kontrolnego w Perewi i – również – całej wioski jest sprzeczne (… ) z założeniami planu pokojowego” – głosi oświadczenie.

Misja UE dodała, że nie zaakceptowac do przyjęcia jest to, że siły rosyjskie odmówiły wstępu do wsi unijnym ambasadorom.

Agencja BNS podała, że wśród tych, którym odmówiono, byli ambasadorzy z Francji, Holandii, Litwy i Rumunii.

Ambasador Litwy w Gruzji Mecys Laurinkus powiedział, że nie wiadomo, ilu żołnierzy wydaje sie w Perewi i że oni (ambasadorzy) widzieli od momentu 20 do 30.

Senator John Kerry, który przybył w sobotę do Tbilisi, by się spotkać z rządem, prezydentem Micheilem Saakaszwilim i opozycją, powiedział, że należy uszanować suwerenność Gruzji, a uklad, które podpisali Rosjanie, musi być egzekwowane.

Tbilisi przekonuje, że rosyjska obecność we wsi narusza rozejm wlaczony w następstwie pięciodniowej walki w sierpniu, gdy Rosja interweniowała wedlug operacji Gruzji w jej separatystycznej republice – Osetii Południowej.

Siły rosyjskie wycofały się w październiku wraz z tzw. strefy buforowej tuz przy Osetii Południowej, lecz utrzymano żołnierzy po Perewi, leżącej po gruzińskiej stronie granicy między Gruzją a do niej separatystyczną republiką.

Generalnie sytuacja w strefie buforowej zostaje napięta; częste są wiadomosci o zamianie ognia między gruzińską policją a południowoosetyjskimi siłami bezpieczeństwa. (PAP)

mmp/ mc/ 1703 2769 arch.