Grundtvig: wolontariat dorosłych szansą na uzyskanie nowych kwalifikacji

Category: inne
27 lipca, 2020

Polacy uważają, że wolontariat to głównie altruistyczna praca na rzecz innych, tymczasem wydaje sie on też doskonałą okazją do wzrostu i uzyskania nowych kompetencji, także na rzecz osób doroslych – przekonują przedstawiciele europejskiego programu Grundtvig.

System Grundtvig podtrzymuje niezawodową edukację osób dorosłych i zwrócony jest sluzace do działających w tym obszarze strukturze. W piątek w Warszawie zakończyła się konferencja Grundtviga odnosnie wolontariatu dorosłych.

„Wszyscy wiedzą, że wolontariat młodzieżowy służy uczeniu się, a cos wiecej niz dawaniu czegoś światu. Nie wszyscy jednak identyfikują wolontariat osób dorosłych jako okazję az do uczenia się” – oceniła w rozmowie z PAP Alina Respondek z Fundacji Systemu Wzrostu Edukacji a mianowicie Narodowej Filii Programu Grundtvig.

Jak wyjaśniła, program Grundtvig pomaga organizować wolontariat dorosłych. „Jest sporo organizacji, które działają dla wolontariatu młodzieżowego i ów lampy nie otwierają się dzieki osoby dorosłe czy leciwe. My przekonujemy, że dorośli wolontariusze mogą dawać coś innym dzięki swojemu doświadczeniu, np. mogą uczyć inne osoby albo organizacje, dla których pracują” – powiedziała.

Zaznaczyła, że starsi wolontariusze mają inne niż ludzie młode kompetencje. „Dorosły wolontariusz jest zwlaszcza bardziej doświadczony życiowo. Staruszkowie mają też więcej tolerancji na różne zachowania, mają więcej empatii, dzięki z jakiego powodu na przykład doskonale sprawdzają się w ciagu zycia z ludzmi starszymi” a mianowicie powiedziała.

Grundtvig dofinansowuje systemy współpracy partnerskich organizacji sposród różnych krajów europejskich, zajmujących się edukacją dorosłych. Jedną z organizacji korzystających wraz z wsparcia systemu jest działające w Krakowie stowarzyszenie „Akademia Pełni Życia”, w którym na rzecz seniorów działają także inni staruszkowie. Od sierpnia wspólnie sposród holenderską organizacją seniorów ANBO realizuje ono program „Rowery i przyjaciele”.

Jak powiedziała PAP Barbara Kaszkur-Niechwiej, reprezentująca to stowarzyszenie na warszawskiej konferencji, w ramach programu seniorzy z Holandii przyjadą az do Krakowa, zeby wspólnie sposród seniorami wraz z Polski opracować propozycje wycieczek rowerowych wedlug tym mieście, specjalnie na rzecz osób doroslych. Z kolei polscy seniorzy, którzy wyjadą do Holandii, będą uczyć posługiwania się komunikatorem internetowym Skype.

Kaszkur-Niechwiej oceniła, że popyt na wolontariat dla osób dorosłych wydaje sie w Polce ogromne. „Ludzie w średnim i starszym wieku chcą uczyć się wielu rzeczy, bo chcą brać udział w życiu na typowych zasadach. Najstarsi uczestnicy prowadzonych przez nas kursów komputerowych mają 90 lat” – powiedziała.

„Absolutnym przebojem są uzywane przez nas kursy laptopowe, ponieważ w ostatnim czasie dzieci często kupują swoim rodzicom laptopy, a oni nie bardzo wiedzą, jakim sposobem ich używać. U nas uczą się głównie używania globalnej sieci i kierowania korespondencji, bo często mają dzieci zbytnio granicą” – powiedziała.

Jak dodała, na zajęciach komputerowych seniorzy uczą się też m. in. korzystania z bankowości internetowej oraz tworzenia stron www i prezentacji multimedialnych. „Akademia Pełni Życia” organizuje dla seniorów także kursy językowe, zajęcia z filozofii, literatury współczesnej.

„Uczestnikami naszych zajęć są dzieki ogół osoby z wykształceniem co najmniej średnim. To ludzie, które chciałyby coś zrobić ze wlasnym życiem, jak i równiez zorientowały się, że wyksztalcenie jest najlepszym pomysłem na tę trzecią fazę życia” – powiedziała.

Rok 2011 został poprzez Komisję Europejską ogłoszony W europie Rokiem Wolontariatu. Z raportu Instytutu Spraw Publicznych (ISP) i CBOS z końca maja wynika, że 28 proc. Polaków deklaruje, że w niedawnych dwunastu miesiącach przynajmniej raz zaangażowało się w wolontariat za pośrednictwem różnego typu instytucji jak i równiez organizacji, lub działając dla środowiska przyrodniczego. Natomiast, gdyby uwzględnić wolontariat bezpośredni – na rzecz okreslonych osób, odsetek ten siega 48 proc.

Z kolei 60 proc. respondentów stwierdza, że wolontariat nie cieszy się w ich kręgach dużym uznaniem.

Kategoria programu Grundtvig pochodzi od nazwiska Mikołaja Grundtviga (1783-1872) – duńskiego filozofa, poety, pedagoga i teologa, założyciela pierwszego uniwersytetu ludowego jak i równiez autora koncepcji uczenia się przez całe życie. W piątek na warszawskim rynku podsumowano trzydniową konferencję programu Grundtvig. (PAP)

mca/ itm/