Grecka karuzela ciagle się obraca

Category: waluty
27 lipca, 2020

Wczorajsze zebranie Eurogrupy nie zaakceptowac wniosło zero nowego. Jeroen Dijsselbloem, unijny urzędnik kierujący Eurogrupą, twierdzi, że istnieje spora determinacja w kierunku osiągnięcia kompromisu.

Eurodolar oscyluje po okolicach poziomu 1, 12, chwilami troche wyżej. Cóż, to i tak dobry rezultat, biorąc pod uwagę, że wczorajsze zgromadzenie Eurogrupy nie wniosło nic nowego. Zachód odrzucił sugestie Grecji, Hellada natomiast nie przyjęła kontrpropozycji wierzycieli. Rozmowy będą dziś w dalszym ciągu prowadzone – spotkanie ministrów finansów Strefy Euro zacznie się o 13: 00.

Jeroen Dijsselbloem, unijny urzędnik kierujący Eurogrupą, dowodzi, że istnieje spora zdecydowanie w kierunku osiągnięcia kompromisu. Oczywiście trudno oczekiwać, by mówił co odrebnego. W każdym razie rozbieżności obu stron sporu dotyczą m. in. takich sprawie jak wysokość podatków. Wierzyciele chcieliby, aby Ateny nie wyłączały niektórych obszarów, np. gastronomii, z zakresu normalnej zaplaty VAT. Jednocześnie jednak proponują mniejsze niż Ateny podwyżki podatku CIT i nie zaakceptowac chcą, by wprowadzono nadzwyczajny, jednorazowy podatek od zysków firm przekraczających kwotę pół miliona euro.

Dziś po kalendarium istotne będzie to, co wydarzy się na południu. O 15: 45 Jerome Powell z Fed wypowie się publicznie (ostatnio jego wypowiedź, kilka dób temu, uznano za jastrzębią), równocześnie zaś poznamy wstępny PMI dla usług przy USA (za czerwiec). Wcześniej, o czternascie: 30, dane będą informacje o przychodach i wydatkach Amerykanów.

Wstępnie za zakres wahań na dzień dzisiejszy uznajemy teren 1, 1140 – 1, 1230, być może jednej, 1280, tuz przy założeniu, że mówimy tutaj o godzinach, w czasie których na pewno porozumienia jeszcze nie zaakceptowac będzie. Sektor jest dość sceptyczny – jeśli zebranie zakończy się niepowodzeniem, to spadki nie muszą być jeszcze tragiczne (być może właśnie az do 1, 1140-50), ponieważ założenie jest tego typu, że dotąd zawsze dogadywano się w ostatnią chwilę. Tym tymczasem – tych chwil sporo już nie zaakceptowac pozostało.

W USD/PLN jesteśmy przy trzy, 7210, wykres krótkoterminowo konsoliduje się w tym miejscu, trudno będzie o powrót bardziej na południe, a linia trendu spadkowego, biegnąca od dwudziestu siedmiu maja, zdaje się być całkiem stracona. Przy 3, 7360 można rozpoznać miejscowy opór, zaś niższy jak i równiez mniej trwały około grosz niżej, patrzymy tu w wykres 2h / 1m.

Na EUR/PLN jest ok. 4, 17, na razie szkolenie broni się przed zaznaczaniem szczytów wyższych niż dotychczasowe maksima czerwcowe – przy oczekiwaniu na rozwiązanie sprawie greckiej. Na temat 14: 00 poznamy wskaźniki koniunktury konsumenckiej wg GUS, ale przewaznie w ogóle nie wpływają one bezpośrednio na kurs.

Porównaj w wykresach spółki i indeksy