GPW i Tauron zbudują małą elektrownię wodną

Category: inne
27 lipca, 2020

Niewielką elektrownię wodną na temat mocy 132 kW, która rocznie ma wytwarzać w porzadku. 1, jednej mln kWh, zbudują dzieki Białej Przemszy w sosnowieckiej dzielnicy Maczki należący do grupy Tauron Zespół Elektrowni Wodnych Rożnów (ZEW Rożnów) oraz Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S. Natomiast. w Katowicach (GPW).

Umowę na temat współpracy tuz przy tej inwestycji, mającej być zaczątkiem wykorzystania dawnych nieużywanych urządzeń hydrotechnicznych na rzekach woj. śląskiego, podpisali po środę w gmachu śląskiego urzędu wojewódzkiego m. in. prezesi ZEW Rożnów Jerzy Mróz jak i równiez GPW Jarosław Kania.

Zaklad energetyczny powstanie dzieki należącym do GPW jazie, czyli obiekcie hydrotechnicznym piętrzącym wodę rzeki na dwóch, 5 metra. Zbudowany dzieki Białej Przemszy w 1931 r. jaz był skladnikiem wodociągu zaopatrującego w wodę Górnośląski Okręg Przemysłowy. Ujęcie zostało wyłączone już przy 1937 r. wobec silnego zanieczyszczenia wód rzeki.

Jak wyjaśnił wedlug podpisaniu dokumenty urzedowe Mróz, całość kosztów budowy nowej elektrowni w tym miejscu rajcuje na siebie Grupa Tauron. Grupa będzie płaciła GPW z tytułu wykorzystania tego stopnia koszty dzierżawny, przy którym wlaczona zostanie metrów. in. część zmienna w postaci udziału w przychodach wraz z produkcji energii.

Koszt inwestycji nie jest wciaz znany, zależy m. in. od objetosci potrzebnej przebudowy nieużywanego przez lata jazu. Szacunki dotyczące tej sprawy będą znane po uzyskaniu pozwolenia wodnoprawnego. ZEW Rożnów szacuje, że budowa elektrowni zamknie się w kwocie 3-3, 5 mln zł, z czegoz część energetyczna pochłonie ok. 2, piec mln zł.

Elektrownia przy Sosnowcu Maczkach będzie relatywnie niewielka. Na rzecz porównania, główne instalacje ZEW Rożnów, w zaporze w Rożnowie mają moc 70, 5 MW.

„Z punktu widzenia rezultatu energetycznego, to nie jest wiele, bo 130 kW, tuz przy zakładanej średniorocznej produkcji 1, 1 mln kWh, to jest piecset gospodarstw. () Ale składając takie cegiełki, w perspektywie roku 2020 mamy szansę osiągnąć ten poziom pietnasty proc. (energii ze źródeł odnawialnych – PAP), do którego Nasz kraj zobowiązała się w zestawie klimatycznym” – wskazał Mróz.

Zaznaczył, że źródła ciepla oparte dzieki wodzie są znacznie bardziej przewidywalne niż modne obecnie źródła wiatrowe. W Sosnowcu, na Białej Przemszy, średnioroczny przepływ h2o oceniany wydaje sie byc na piec, 5 metra sześc. nawadniania na sekundę. Planowana tam bezobsługowa zaklad energetyczny, wykorzystująca tak zwanym. turbinę Kaplana z generatorem asynchronicznym, będzie samoczynnie dostosowywać się sluzace do aktualnego przepływu.

„Chcemy zainstalować taką automatykę, że działający tam turbozespół, na podstawie pomiarów na dopływie, będzie przy sposób optymalny dobierał moc do istniejących warunków” – podkreślił Mróz, wyjaśniając, że pełna wiadomosc nt. roboty tej elektrowni będzie przesyłana do srodku sterowania przy największej elektrowni spółki w zaporze w Rożnowie.

Rozpoczęcie budowy, jeśli uda się uzyskać wyjawszy przeszkód wszystkie zezwolenia administracyjne, zaplanowano na drugą połowę 2010 r. Realizacja inwestycji ma trwać ok. 12 miesięcy.

Jakim sposobem podkreślał po środę prezes GPW, zastosowanie istniejącego jazu na Białej Przemszy wydaje sie byc elementem systemu wykorzystywania odnawialnych źródeł energii przez tę spółkę. Dzis m. in. na własne potrzeby nagrzewania obiektów w Łazach jak i równiez Bibieli GPW wykorzystuje pompy ciepła.

Według GPW, zaklad energetyczny w Maczkach ma być rodzajem eksperymentu dotyczącego wdrozenia istniejących obiektów hydrotechnicznych na potrzeby wytwarzania energii. Wodociągowa spółka dysponuje też innymi perspektywicznymi pod tym względem obiektami, m. in. zaporami po Goczałkowicach i Kozłowej Górze, a także jazami dzieki Wiśle i mniejszych ciekach wodnych.

Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S. A. jest największym w kraju i jednym z większych w Europie przedsiębiorstw wodociągowych. Zaopatruje w wodę 3 miliony mieszkańców województwa śląskiego a takze zlokalizowany tu przemysł.

Tauron Polska Energia S. A. jest drugim pod względem wielkości wytwórca prądu w naszym kraju oraz liderem sprzedaży. Miesci 17 proc. powierzchni panstwie, zatrudnia w porzadku. 28 tys. osób.

W skład Stajnie Tauron wchodzi ponad 90 podmiotów, m. in. Południowy Koncern Węglowy, Południowy Koncern Energetyczny, Enion, EnergiaPro, Enion Energia, EnergiaPro Gigawat, PEC Katowice, EC Tychy, Jeleniogórskie Elektrownie Hydrologiczne. Na czerwiec przyszłego roku planowana wydaje sie oferta publiczna Taurona. (PAP)

mtb/ je/ jbr/