Gorzów Wlkp.: Decyzja na temat wydłużeniu robocie komisji może zapaść sluzace do godz. 21

Gorzów Wlkp.: Decyzja na temat wydłużeniu robocie komisji może zapaść sluzace do godz. 21
Category: inne
27 lipca, 2020

Ewentualna decyzja o wydłużeniu pracy komisji obwodowej numer 13 przy Gorzowie, która rozpoczęła pracę ponad 2 i pół godziny wedlug godz. siedmiu, może zapaść do godz. 21 a mianowicie poinformował PAP Komisarz Wyborczy w Zielonej Górze, sędzia Bogumił Hoszowski.

Ten lokal wyborczy został prosty z dużym opóźnieniem ze wzgledu na akcję związaną z neutralizacją podejrzanego pakunku, który ktoś zostawił tuz przy budynku. Pakunek ten okazał się atrapą bomby.

W przypadku sytuacji mających wpływ na pracę danej komisji uchwały w sprawie późniejszego rozpoczęcia głosowania lub jego przedłużenia podejmuje ta komisja. Musi jednak wcześniej uzyskać zgodę dzieki jej podjęcie od organu nadrzędnego – w tym konkretnym przypadku wydaje sie byc nim Okręgowa Komisja Wyborcza w Zielonej Górze.

Komitet obwodowa numer 13 podjęła zaakceptowaną przez OKW uchwałę o późniejszym rozpoczęciu głosowania, ale wraz z wnioskiem na temat rozpatrzenie uchwały dotyczącej wydłużenia głosowania dotychczas nie wystąpiła.

„Taka możliwość teoretycznie jest do godziny 21. Jeśli np. komisja obwodowa uzna, że zanim tą godziną nadal duzej liczby wyborców chce zagłosować, może zwrócić się do OKW z wnioskiem o wyrażenie zgody dzieki podjęcie uchwały wydłużającej czas otwarcia lokalu wyborczego. Jeśli otrzymałaby zgodę, to wówczas wyda taką uchwałę, co będzie oznaczało nie tylko przedłużenie czasu robocie tej komisji obwodowej, ale i takze wydłużenie ciszy wyborczej przy całym kraju” – powiedział PAP sędzia Hoszowski.

Pakunek znaleziony poprzednio siedzibą obwodowej komisji wyborczej nr 13 w Gorzowie Wlkp. okazał się atrapą bomby, nie zaakceptowac zawierającą materiałów wybuchowych albo innych niebezpiecznych substancji. Ktoś zostawił przed budynkiem karton wielkości pudełka od butów; wystawały z niego przewody, w środku był zegarek i przedmioty mające zwiększyć ciężar. Sprawę wyjaśnia policja i prokuratura.

Niepewnie wyglądające pudełko przy siedzibie komisji znaleźli w niedzielę wcześnie rano policjanci patrolujący ten rejon. Krótko nastepnie na miejscu były wszystkie służby. Po godz ósmej pirotechnicy wywieźli paczkę z rejonu osiedla. Następnie przeprowadzono oględziny i zabezpieczono ślady.

Głosowanie w baru wyborczym rozpoczęło się wedlug godz. dziewiec. 30, zas nie jak wszędzie w kraju od godz. 7.

Incydent dotyczył lokalu komisji obwodowej nr trzynascie w Gorzowie Wlkp. Mieści się pani przy ul. Gwiaździstej, przy budynku zespołu szkół. W tym miejscu uprawnionych do oddania głosu jest 2081 osób. (PAP)

mmd/ gma/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy