Górnictwo w Polsce. Nazajutrz ciąg kolejny rozmów przedstawienie premierowe ze związkowcami

Górnictwo w Polsce. Nazajutrz ciąg kolejny rozmów przedstawienie premierowe ze związkowcami
Category: gospodarka
27 lipca, 2020

Nastepne spotkanie przedstawienie premierowe Donalda Tuska i pozostalych członków rządu z przedstawicielami górniczych związków zawodowych pozostanie zorganizowane nastepnego dnia w Warszawie. Przekazaną przez związkowców informację na temat spotkaniu potwierdziła rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Po minionym spotkaniu sposród premierem ws. przyszłości górnictwa węgla kamiennego 5 czerwca w Katowicach związkowcy mówili o _ umiarkowanym optymizmie _. Jakim sposobem przypomniał dziś szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz, wówczas Donald Tusk zapowiedział m. in., że nie będzie likwidacji kopalń.

_ – Później prezesi Kompanii Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego mówią coś przeciwnego. Ponadto wybuchła afera taśmowa, która obnażyła niekompetencję prominentnych przedstawicieli ekipy rządzącej. Wciąż jednak mamy nadzieję, że w tak strategicznych dla Lokalny dziedzinach, jakimi są górnictwo węglowe jak i równiez bezpieczeństwo energetyczne państwa, rząd stanie na wysokości zagadnienia _ – zaznaczył Kolorz.

Jarosław Grzesik, szef górniczej Solidarności oraz struktury tego związku w Kompanii Węglowej, wskazał w rosnący niepokój w spółce – rezultat wypowiedzi do niej prezesa Mirosława Tarasa. 12 czerwca Taras ogłosił m. in., że sytuacja finansowa KW wydaje sie bardzo zła; istnieje mozliwe zagrożenie ogłoszenia upadłości, zas kluczowe na rzecz przyszłości firmy mają być najbliższe tygodnie i osiaganie porozumienia wraz z bankami.

_ – Kilkanascie dni na tym, jakim sposobem premier Donald Tusk jawnie zapewniał, że nie będzie likwidacji kopalń KW, pan prezes Taras mówi o groźbie upadłości całej spółki. Trudno wytłumaczyć te słowa _ a mianowicie zaznaczył Grzesik. Jego zdaniem _ szum informacyjny _ wokół Kompanii niedobrze wpłynie w atmosferę rozmów górniczych związkowców ze stroną rządową na temat przyszłości branży.

_ a mianowicie Oczekujemy, że pan premier podczas zebrania w Warszawie sprostuje te kazde spekulacje. O ile po ostatecznej rundzie rozmów w Katowicach mówiliśmy o umiarkowanym optymizmie, to dzis ten wiara w przyszlosc coraz bardziej słabnie _ a mianowicie zaznaczył Grzesik.

Zdaniem Kolorza optymizmem nie zaakceptowac napawają też efekty robót międzyresortowego zespołu ds. operowania górnictwa węgla kamiennego (jego kolejne posiedzenie odbyło się w ub. tygodniu przy Warszawie). Szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności, który wydaje sie obserwatorem prac zespołu sposród ramienia związku, ocenił, że jednym z problemów jest sprawa możliwości natychmiastowego odzyskania płynności finansowej za posrednictwem branżę.

_ – Inna sprawa dotyczy spółek energetycznych. Ze względu na spadające ceny węgla, koszt produkcji energii uległ znaczącemu obniżeniu. Nie wpłynęło to jednak na wysokość rachunków zbytnio energię przeciętnego Kowalskiego. Spółki energetyczne osiągają gigantyczne dochody, ale nie zaakceptowac zamierzają dzielić się takimi zyskami wraz z sektorem wydobywczym _ a mianowicie zaznaczył Kolorz.

Szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności przypomniał, że od czasu wyniku rozmów ze stroną rządową górnicze centrale związkowe uzależniły wykonanie protestu dzieki ulicach Stolicy polski. Wcześniej planowali go już dwukrotnie, dzieki 19 czerwca i na 16 czerwca. Rezygnowali wraz z demonstrowania w stolicy a mianowicie wobec trwających rozmów z rządem.

Szef rządu rozmawiał z górnikami 5 jak i równiez 6 maja w Katowicach, obiecał metrów. in. promocję i ochronę polskiego węgla. Kolejne zebranie odbyło się 16 maja w Warszawie. W takim przypadku premier zapowiedział projekt ustawy odraczającej płatności ZUS przez Kompanię Węglową. 5 czerwca Donald Tusk ogłosił w Katowicach, że rząd będzie unikał scenariuszy drastycznych, polegających na likwidacji nierentownych kopalń.

Pod koniec 04 tysiące górników manifestowały na ulicach Katowic, domagając się od rządu planu ratunkowego dla branży, która a mianowicie ich wedlug – wydaje sie w katastrofalnej sytuacji. Była to najliczniejsza związkowa manifestacja na Śląsku w ostatnich latach.

Ogladaj więcej po

  • Kompania Węglowa upadnie? Prezes ujawnił
  • Lokalne kopalnie niebezpieczne?
  • Tusk mówi o ratowaniu kopalń, a policja poluje na szefów węglowej spółki
  • Polskie kopalnie dostały 22:00 mld zł subsydiów