Google ukrywa linki? Bruksela wszczyna śledztwo

Google ukrywa linki? Bruksela wszczyna śledztwo
Category: gospodarka
27 lipca, 2020

Komisja Europejska wszczęła we wtorek śledztwo, czy intenetowy potentat Yahoo nie stosuje swojej dominującej pozycji na rynku wyszukiwarek, zaniżając w serpach miejsce swoich potencjalnych konkurentów. Oni na wlasna reke poskarżyli się na to KE.

Konkurenci zarzucają Google, że stara się pan ukryć odnosniki do stron, które niejako konkurują wraz z jego własnymi usługami, danymi na przykład jak strony, gdzie można porównywać koszta produktów.

Według nich, umieszcza je niżej w serpach, a wyżej plasuje własne tego rodzaju usługi. Chodzi tutaj o szukanie, gdzie właściciele stron nie płacą zbyt umieszczenie wlasnego linka wyżej w rezultatach; taką komercyjną usługę Bing także podaje.

[ ( http://static1./i/h/56/t89144.jpg ) ] (http://manager./news/artykul/miasto;google;mieszkania;silownie;przedszkola,233,0,711913.html) Miasto Yahoo. Mieszkania, siłownie, przedszkola

Jeśli chodzi o płatne linki (linki sponsorowane), to KE zbada inny zarzut: czy Google nie obniża ich tzw. quality score a mianowicie rodzaju współczynnika obliczanego zawilym algorytmem, dotyczącego pozycji dzieki liście wyników, który wpływa na cenę płaconą Yahoo przez rózne firmy. W tym przypadku także miałoby chodzić o zwalczanie stron z tematycznymi, konkurencyjnymi wobec Google usługami internetowymi.

Ponadto KE zbada m. in. czy Google nie narzuca ograniczeń w ogłoszeniodawców i czy nie próbuje wpływać na dostawców sprzętu jak i równiez oprogramowania dla wyeliminowania odmiennych wyszukiwarek.

Unia pragnie lepszej opieki prywatności internautów (EUX TV, ang. ):

KE zastrzega, że otwarcie śledztwa nie przesądza jego wyników i że na razie nie zaakceptowac dysponuje dowodami przeciwko Bing. Termin zakończenia dochodzenia nie jest znany.