Gilowska: Ta okreslenie objęła niemal całe budownictwo

Category: system gospodarczy
27 lipca, 2020

: Reprezentowana przez Panią definicja budownictwa społecznego obejmuje domy o powierzchni do 220 metrów kwadratowych. Jakkolwiek minister Jerzy Polaczek przygotowując pierwszą definicję, proponował poniekad domy na temat powierzchni przeszło 300 metrów kw. Skąd ta przemiana?

*Zyta Gilowska, wicepremier, minister finansów: *Przygotowując definicję budownictwa społecznego poszliśmy najdalej spośród wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej, które z tej definicji korzystają.
Staraliśmy się założenia zastosować tak, żeby zminimalizować mozliwe zastrzeżenia ze strony Komisji Europejskiej, zas także ryzyko wniesienia uchwalonego prawa poprzednio Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

: Preferencyjna stawka VAT ma objąć swieze mieszkania jak i równiez domy kupowane od deweloperów i spółdzielni mieszkaniowych. Wielu Polaków tworzy domy przy ten sposób, że zleca wykonanie jakichkolwiek części inwestycji poszczególnym firmom. Czy oni także będą mogli korzystać z tańszych materiałów budowlanych?

*Z. Gram.: *Zakładamy, że Kowalski może zlecić budowę fundamentów spólce i wówczas ona bloczki fundamentowe wliczy w cenę tej usługi więc będzie niższa cena VAT. Następnie zleci, być może odmiennej firmie, budowę stanu surowego i pustaki kupione zostaną wliczone sluzace do ceny usługi. Jeszcze odmiennej firmie zleci budowę dachu i koszty zakupu więźby i pokrycia dachowego będą według niższej stawki VAT. Koszty zrealizowania, elewacji, otworów okiennych i wrota wewnętrznych a mianowicie to wszystko ta definicja prognozuje.

ZOBACZ TAKŻE:
Meldunek szybko. pl i Expandera o sektorze nieruchomości przy I trymestrze 2007 r. Ustawa nie zaakceptowac przewiduje sprawy takiej, że Kowalski z Malinowskim wspólnie kupują materiały budowlane i robią caloksztalt od podstaw na godzinach. Zdaję sobie sprawę z owego, że w Polsce jest to bardzo powszechny sposób budowania a mianowicie zwłaszcza na obszarach wiejskich z tymze, że nie zaakceptowac możemy owego objąć definicją budownictwa społecznego, bo ponizsza definicja wydaje sie budowana na potrzeby podatku od czasu towarów i usług. Zas przeciętny mieszkaniec nie jest podatnikiem tego datku. Nie rozlicza tego podatku tylko fita płaci w charakterze konsument.

: Czyli budując lub remontując sobie samemu dom będziemy musieli płacić 22 proc. VAT zbyt użyte materiały?

*Z. G.: *Tak samo, gdy będziemy potrzebowali kupić samemu lodówkę, to również zapłacimy stawkę podstawową. A przecież lodówka wydaje sie równie konieczna jak ścianka działowa badz lepszy kran. Ale jeśli zlecimy wykonanie tego firmie i koszta zakupionych materiałów nie przekroczą 50 % wartości usługi, to będzie mógł skorzystać z preferencyjnej stawki VAT.

: Zas może najwazniejszym rozwiązaniem byłoby obniżenie podstawowej stawki VAT? Stawka 22 procent wydaje sie byc jedną z wyższych na starym kontynencie.

ZOBACZ TAKŻE: VAT na apartamentu mieszkalnego nie wzrośnie
*Z. Gram.: *Są liczne państwa, które mają nadal wyższą stawkę. Jasne, że najlepiej byłoby, aby stawka podstawowa była jak najniższa, ale stanęliśmy przed poważnym wyborem: badz obniżymy stawkę podstawową VAT, która jest głównym dostarczycielem dochodów do budżetu państwa albo zmniejszymy klin podatkowy. Uważam, że ze względu na sytuację na rynku robocie – maly poziom aktywności zawodowej Polaków, a także zaporowe opodatkowanie kosztów roboty, redukcja klina podatkowego wydaje sie istotniejsza. Nie stać naszej firmy żeby dwie te rzeczy zrobić jednocześnie.