Gen. Dukaczewski procesuje się sposród A. Macierewiczem

Category: inne
27 lipca, 2020

Przed Sądem Okręgowym w Warszawie toczy się powtórny proces z powództwa b. szefa Wojskowych Służb Informacyjnych gen. Marka Dukaczewskiego przeciw b. weryfikatorowi WSI Antoniemu Macierewiczowi zbytnio jego słowa, że ponosi on część odpowiedzialności zbytnio nieprawidłowości po WSI.

Przedstawiając trzydziestu września 2006 r. a mianowicie ostatniego poranka istnienia WSI – pierwsze ustalenia sposród likwidacji WSI, Macierewicz powiedział m. in., że przez 15 czasów istnienia dopuszczały się one bezprawnych działań wobec świata mediów, polityki i ekonomii. Dodał, że w WSI są „ślady zewnętrznych inspiracji”, m. in. „z bloku wschodniego”. Według Macierewicza zbyt te nieprawidłowości odpowiada metrów. in. gen. Dukaczewski, szef WSI zbyt rządów SLD (2001-2005). Macierewicz mówił też, że sowiecki wywiad wojskowy przeszkolił mnóstwo oficerów WSI, w tym Dukaczewskiego.

57-letni Dukaczewski (obecnie już poza wojskiem) pozwał za to Macierewicza, żądając przeprosin zbyt „nieprawdziwe i krzywdzące” słowa oraz wpłaty 10 tys. zł w cel milosierny. Wytoczył mu też tok karny o zniesławienie (który jeszcze nie zaakceptowac ruszył).

Macierewicz wnosił na temat oddalenie pozwu. Wiele razy mówił, że nie wycofuje się wraz z żadnych stwierdzeń, bo „współodpowiedzialność Dukaczewskiego jest oczywista”. Przypominał, że az do prokuratury skierowano liczne wiadomosci o przestępstwach WSI. Dukaczewski replikował, że nikt wraz z jego podwładnych nie został o guzik oskarżony.

Przy 2007 r. SO orzekł, że Macierewicz ma przeprosić Dukaczewskiego i zaprzestać dalszego naruszania jego dóbr wlasnych przez przedstawianie go jako współodpowiedzialnego zbytnio „nieprawidłowości o charakterze przestępczym, które mały mieć miejsce w WSI” oraz wpłacić 10 tys. zł na dom pociechy.

Sąd nie zaakceptowac przeprowadzał „dowodu prawdy” jak i równiez nie oceniał prawidłowości działań WSI; zajmował się tylko sprawą naruszenia dóbr osobistych. Zdaniem sądu, Macierewicz nie zaakceptowac mógł się skutecznie powoływać na raport z weryfikacji WSI, gdyż ujawniono go w lutym 2007 r., a ustawę pozwalającą na tek krok przyjęto w grudniu 2006 r. – tymczasem inkryminowana wypowiedź pochodziła z września 2006 r.

Wyrok SO uchylił nastepnie Sąd Apelacyjny w Warszawie, do którego odwołał się Macierewicz. Według sądu apelacyjnego uzasadnienie sądu Jak i równiez instancji nie zaakceptowac spełniało wymogów prawa. Sprawa wróciła do sądu okręgowego.

W czwartek pozwany złożył temu sądowi jako dowód raport wraz z weryfikacji WSI. „To nie wydaje sie byc proces o raport, lecz o wypowiedź pozwanego sprzed jego ogłoszenia” – mówiła mec. Joanna Sochacka, pełnomocnik Dukaczewskiego.

Macierewicz podkreślał, że w swym pozwie Dukaczewski powołuje się na raport. Dodał, że w żadnym z wytoczonych mu kilkunastu procesów cywilnych za meldunek sądy nie zaakceptowac stwierdziły, aby zawierał pan nieprawdę. „Raport korzysta z domniemania prawdziwości dokumentu urzędowego” – mówił pełnomocnik pozwanego mec. Andrzej Lew-Mirski. Proces odroczono bezterminowo.

WSI zarzucano m. in. deficyt weryfikacji z lat PRL, udział po aferze FOZZ, szpiegostwo dla Rosji, nielegalny handel bronią, „dziką lustrację”. Opisano to w ujawnionym w 2007 r. za posrednictwem prezydenta Lecha Kaczyńskiego raporcie z ocenie WSI, sygnowanym przez Macierewicza. Osoby czujące się pomówione stwierdzeniami papieru na swój temat pozywają MON i samego Macierewicza do sądu. Sądy uznają, że Macierewicz nie może odpowiadać cywilnie, bo działał na podstawie ustawy i jako osoba urzędowa. Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie domniemanych nieprawidłowości przy robieniu raportu. (PAP)

sta/ bno/ gma/