Gdzie zainwestować swoje pieniądze w 2014 roku

17 lutego 2021

To był dobry rok dla inwestorów w 2013 roku, a rok 2014 wygląda dobrze, jak przewidują eksperci.

1 stycznia 2014 15:26

Eksperci twierdzą, że budowa domów rośnie, aby sprostać wyższemu popytowi, co powinno złagodzić wzrost cen mieszkań. Źródło: dostarczone

To był dobry rok dla inwestorów w 2013 r., Aw 2014 r. Sytuacja wygląda dobrze.

Dwa najpopularniejsze australijskie silniki inwestycyjne – akcje i nieruchomości mieszkalne – oba zostały uruchomione w tym roku, odpowiednio o około 15 procent i 9 procent, ale eksperci finansowi twierdzą, że w nowym roku zyski powinny być bardziej stonowane.

Jak mówi doradca Middletons Securities David Middleton, próba przewidzenia, gdzie zostaną zarobione duże pieniądze w krótkim okresie, jest trudna.

„Inwestorzy odnoszący sukcesy nie spekulują ani nie próbują grać na rynkach – powiedział.

Jednak prognostycy zawsze wyciągają szyję o tej porze roku i oto, co myślą.

Niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych prawdopodobnie spowoduje większy wzrost cen nieruchomości w 2014 r. – ale na niższym poziomie niż w 2013 r.

Niskie stopy procentowe napędzają wzrost cen domów, chociaż dane RP Data pokazują, że nie były one jednolite – ceny w Sydney wzrosły o ponad 14 procent rok do roku, ale Adelaide tylko 1,8 procent, Brisbane 4 procent i Melbourne 7,5 procent.

Główny ekonomista CommSec, Craig James, powiedział, że podczas gdy mówiło się o boomie mieszkaniowym w Sydney, średni roczny wzrost cen w mieście w ostatniej dekadzie był nadal poniżej 3 procent.

„Bank Rezerw nie martwi się o boom mieszkaniowy – w każdym razie jeszcze nie. Jednak ostrzega inwestorów, aby nie płacili z góry i zdawali sobie sprawę, że ceny nieruchomości mogą rosnąć lub spadać – powiedział.

James powiedział, że budowa domów rośnie, aby sprostać wyższemu popytowi, co powinno złagodzić wzrost cen mieszkań.

Morgan Stanley prognozuje, że australijskie akcje wzrosną o około 7 proc. Źródło: News Limited

Analityk RP Data, Cameron Kusher, powiedział, że niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych prawdopodobnie wpłynie na większy wzrost cen nieruchomości w 2014 r., Ale na niższym poziomie niż w 2013 r.

Pan Middleton powiedział, że powszechnie oczekuje się, że branża budowlana rozwinie się i zastąpi część działalności gospodarczej opuszczonej przez rozwój górnictwa, podczas gdy naukowcy z Morgan Stanley odrzucają rozmowę o bańce mieszkaniowej i twierdzą, że rosnąca aktywność mieszkaniowa jest wczesną oznaką sukcesu naszego przejścia z boom na zasoby.

Prognoza Morgan Stanley zakłada, że ​​akcje Aussie wzrosną o około 7 procent w stosunku do dzisiejszego poziomu, plus dywidenda. CommSec i AMP Capital spodziewają się podobnego wzrostu.

Dyrektor naczelny Fat Prophets, Angus Geddes, powiedział, że spodziewa się, że akcje Aussie wzrosną o ponad 12 procent przed końcem 2014 roku.

Niższy dolar australijski będzie korzystny dla branż usługowych, operatorów turystycznych i niektórych producentów. Źródło: ThinkStock

Starszy ekonomista Prescott Securities, Alan Hutchinson, powiedział, że są pozytywne sygnały dla akcji, ponieważ minęło zagrożenie recesją w większości głównych gospodarek świata, a rynki akcji w Stanach Zjednoczonych i na wielu rynkach europejskich osiągnęły rekordowe poziomy.

„Kilka australijskich akcji o wysokiej jakości również osiąga historyczne maksima, chociaż ogólny rynek jest nadal znacznie poniżej szczytów z 2007 r. – powiedział.

ŚRODKI PIENIĘŻNE I OBLIGACJE

Eksperci przewidują, że stopy procentowe pozostaną bez zmian przez większą część 2014 r., Z możliwością ponownego obniżenia przez Bank Rezerw w pierwszych trzech miesiącach.

Nie jest to dobra wiadomość dla oszczędzających i emerytów, którzy polegają na depozytach bankowych i obserwują, jak ich dochody spadają w ostatnich latach.

Główny ekonomista AMP Capital, Shane Oliver, powiedział, że zwroty z inwestycji z obligacji rządowych będą prawdopodobnie słabe, podczas gdy Middleton powiedział, że na rynku obligacji korporacyjnych są lepsze oferty.

AUSSIE DOLLAR

Nasz dolar spadł z 1,06 dolara w styczniu do 89 centów dzisiaj, głównie z powodu silnego dolara amerykańskiego, a większość prognostów spodziewa się dalszego spadku w nadchodzącym roku.

„Dolar australijski prawdopodobnie zakończy rok 2014 w okolicy 86c, ale ostatecznie spadnie do około 80 centów – powiedział dr Oliver.

Australijski szef BlackRock ds. Instrumentów o stałym dochodzie, Stephen Miller, powiedział, że każde potknięcie się chińskiej gospodarki w 2014 roku prawdopodobnie spowodowałoby „gwałtowną i głęboką deprecjację dolara australijskiego.

Powiedział, że niższy dolar australijski byłby korzystny dla branż usługowych, operatorów turystycznych i niektórych producentów.

Pan Geddes powiedział, że dolar australijski powinien znaleźć się powyżej poziomu US85c w 2014 roku.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy