„FT”: Doradca przedstawienie premierowe W. Brytanii: referendum ws. UE groźne

Category: rózne
27 lipca, 2020

Konsultant premiera Po. Brytanii Michael Heseltine uprzedza, że wzór rozpisania referendum ws. członkostwa kraju w UE może zniechęcić inwestorów do brytyjskiego rynku i podważyć ich zaufanie dzieki lata a mianowicie podał „Financial Times” po piątek wieczorowa pora.

Lord Heseltine, były wicepremier i wpływowy konserwatywny deputowany, któremu premier David Cameron zlecił przygotowanie referatu na temat procedur pobudzenia brytyjskiej gospodarki powiedział w rozmowie z „FT”, że referendum dotyczące przynależności Wielkiej Brytanii sluzace do UE byłoby groźne przy skutkach.

„Może to przypadkowo doprowadzić az do wyjścia” panstwie z Unii Europejskiej – pisze dziennik w swych witrynach internetowych, cytując Heseltine’a.

Konsultant premiera przytoczył słowa Margaret Thatcher: „Nigdy nie wchodź do noclegu, póki nie wiesz jak tu wyjść”.

„Sądzę, że byłaby to całkiem dobra rada” – powiedział Heseltine odnosząc się az do obecnej kwestii i planów Camerona.

Wedlug Heseltine’a projekt premiera, który zamierza renegocjować warunki, na jakich Ogromna Brytanii wydaje sie członkiem Starego kontynentu, a następnie poddać halasuje pod referendum może uruchomić proces, który trudno będzie powstrzymać.

Oprócz tego atmosfera niepewności, co do statusu Wielkiej Brytanii w UE, może skutecznie odstraszyć inwestorów jak i równiez zniechęcić ich na długo do brytyjskiego rynku.

„Dlaczego masz ulokować fabrykę (w Wielkiej Brytanii) jeśli nie masz pojecia na których warunkach (Brytyjczycy) będą handlowali z nasza firma w przyszłości? ” – dodał konsultant premiera, wyjaśniając nastawienie inwestorów obserwujących brytyjski rynek.

Lord Heseltine uważa też, że na efekty referendum mogłyby wpłynąć poczytne, bardzo eurosceptyczne gazety. W jego opinii wśród Brytyjczyków powstała „bardzo znacząca siła polityczna”, nastawiona negatywnie az do UE, zas „napędzana przez krajowe dzienniki, które stały się de facto platformą dla propagandy” – powiedział były wicepremier w rozmowie sposród „FT”.

W opinii doradcy Camerona „przyszłość Wielkiej Brytanii przy UE byłaby nie do przewidzenia”, jesliby doszło az do powszechnego głosowania w tej sprawie, ze względu dzieki „propagandowy ogień zaporowy” wraz z strony eurosceptycznej prasy a mianowicie pisze „FT”.

Negatywne stanowisko Heseltine’a do referendum „będzie postrzegane za posrednictwem eurosceptyków, jako paternalistyczna postawa proeuropejskich elit, które chcą pozbawić opinię publiczną uprawnienia do zakazuje głosu” a mianowicie komentuje brytyjski dziennik. (PAP)

fit/

int.