Franczyzobiorcy Żabki wygrali z Inspekcją Roboty. Mogą działać jako placówki pocztowe

Franczyzobiorcy Żabki wygrali z Inspekcją Pracy

Franczyzbiorcy sieci Żabka wygrali wszystkie procesy, gdzie Państwowa Inspekcja Pracy zarzucała im, że ich sklepiki nie mogą podawać się za placówkę pocztową - podaje "Gazeta Wyborcza". Tymczasem ustawa, jaka miała tego zakazać, utknęła w Sejmie.

Żabka od kilku lat kooperuje z operatorami pocztowymi. Umożliwia to franczyzobiorcom liczącej 5, 5 tys. sklepów sieci odblokować je w każdą niedzielę. Placówki pocztowe są ponieważ jednym z 32 wyjątków w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele jak i również święta. Dzięki temu zapisowi Żabki mogą by czynne w każdą niedzielę, poniekąd jeśli właściciele sklepów nie stoją za ladą. Z owego ostatniego wyjątku w ustawie poniektóry sklep sieci być może skorzystać, bowiem około 20 proc. franczyzobiorców Żabki prowadzi więcej niż jedną placówkę. Pomijając tym bycie placówką pocztową pozwala w niedziele niehandlowe korzystać włacicielom sklepów z pomocy pracowników.

Wiosną 2018 roku franczyzobiorcy Żabki zaczęli rozmieszczać na swoich punktach naklejki z napisem "Placówka pocztowa". Poniższa sytuacja oburzyła "Solidarność", która stała za ustawą wprowadzającą zakaz handlu w niedziele. - Postępowanie spółki Żabka Polska jest w naszej ocenie całkowicie niedopuszczalne - grzmiał wtedy Alfred Bujara z "Solidarności".

Państwowa Inspekcja Pracy uznała, że takie działanie franczyzobiorców nie jest harmonijne z prawem i zaczęła kontrole w sklepach Żabki. Inspektorzy z PIP udali się do sądów, by ów ostatecznie rozstrzygnęły tę materię.

Sąd przyznawały rację franczyzobiorcom Żabki i umarzały postępowania

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", dziś można uznać, że starania PIP i przebiegi wytoczone franczyzobiorcom Żabki guzik nie dały.

- W nawiązaniu z wnioskami skierowanymi przez PIP do sądów w sprawie korzystania ze statusu placówki pocztowej franczyzobiorcy zwrócili się do nas o pomoc prawną w 148 przypadkach - poinformowało "GW" biuro prasowe Żabki.

Firma dowodzi, że "we wszystkich kwestiach, gdzie franczyzobiorcy skutecznie złożyli sprzeciwy od wyroków nakazowych, sądy zdecydowały o umorzeniu postępowań i uniewinniły franczyzobiorców". Sądy czasami w ogóle odmawiały wszczęcia postępowania.

Państwowa Inspekcja Pracy zapytana, czy dalej wnosi tego typu sprawy do sądów, odpowiedziała "Wyborczej" wymijająco. - Inspektor pracy jest samodzielnym organem i wszelkie czynności, jakie podejmuje, są rezultatem ustaleń dokonanych w nawiązaniu spośród przeprowadzoną kontrolą - napisano w odpowiedzi.

Dodajmy, że jesienią zeszłego roku do Sejmu trafiła nowelizacja, która miała uregulować pracę placówek pocztowych w niedziele. Nowe regulace mówiły wprost, że tego dnia działać będą zdołały tylko te placówki pocztowe, których przeważającą działalnością jest świadczenie usług pocztowych.

Projeky nazywany "lex Żabka" trafił do zamrażarki sejmowej

Procedowanie projektu zostało jednak nagle wstrzymane. Najpierw pojawił się mężczyzna harmonogramie 73. posiedzenia Sejmu planowanego na 5 grudnia. Jednak dzień wcześniej po konwencie seniorów został nagle zdjęty z porządku prac Sejmu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Żabka należy do amerykańskiego funduszu CVC, który jest także właścicielem spółki PKP Energetyka. CVC w grudniu podpisał list intencyjny ze szkołą ojca Tadeusza Rydzyka, który ustanawia realizację wspólnych działań dla podniesienia jakości kształcenia. Osobiście Żabka wzięła zaś wkład w organizacji gali Jednostki Wolności tygodnika "Sieci”, który sympatyzuje z obozem rządzącym.

Pojawiły się wtedy głosy, że Żabka w ten sposób ma być wdzięczna to, że niekorzystna dla niej ustawa trafiła do sejmowej zamrażarki.

- Tego rodzaju spekulacje są skandaliczne jak i również absolutnie nieprawdziwe. Pierwszy raz spotykamy się z sprawą, że nasze zaangażowanie po działania edukacyjne i konferencję naukową było uznane zbytnio naganne. A działamy w wielu krajach na świecie - informowali nas w styczniu przedstawiciele CVC.

Zakaz handlu ma możliwość zostać złagodzony

Obecnie coraz nagminniej z obozu rządowego rozlegać się głosy, że zakaz gospodarki w niedziele może pozostawać nawet złagodzony. Business Insider Polska dotarł do zestawienia przygotowanej w resorcie przedsiębiorczości, z której wynika, iż warto wrócić do dwóch niedziel handlowych w miesiącu (od 2019 roku w każdym miesiącu jest tylko jedna taka niedziela).

Dzielić:

Związane z

czym jest sukces według Billa Gatesa 14.07.2019

Czym jest sukces według Billa Gatesa

128 14.07.2019

Firmy

Pieniądze, władza, sława – sukces dla każdego oznacza zwykle cokolwiek zupełnie innego. Dla Billa Gates są to 2 rzeczy: zmianę rzeczy w lepsze i dbanie na temat najbliższe osoby. –…...

Czytać →
ekspert: ws. LTE wyjściem jest porozumienie między T-Mobile a P4  Tech 24.07.2019

Ekspert: ws. LTE wyjściem jest porozumienie między T-Mobile a P4 Tech

79 24.07.2019

Tech

Po decyzji prezes UKE w sprawie przydziału bloków częstotliwości LTE, wyjściem jest porozumienie pomiędzy T-Mobile a P4, lecz raczej będzie zależało na tym T-Mobile, a nie P4 - tak Witold Tomaszewski…...

Czytać →
chiny o wojnie handlowej: nie wystrzelimy jako pierwsi  Ze świata 10.07.2019

Chiny o wojnie handlowej: nie wystrzelimy jako pierwsi Ze świata

539 10.07.2019

Ze swiata

Chińskie ministerstwo finansów oświadczyło w środę, że nie nałoży ceł odwetowych na amerykańskie towary, tak długo jak nie wejdą w życie karne taryfy USA w produkty z Chińskiej Republiki Ludowej. Rozwiano…...

Czytać →
ceny jaj w Polsce  prognoza na święta 2017 06.07.2019

Ceny jaj w Polsce prognoza na święta 2017

814 06.07.2019

Twoje pieniadze

Jaja są najdroższe od kilku lat. To kolejny produkt spożywczy według maśle, który może odbić się czkawką konsumentom. Tylko w październiku jaja kosztowały 40, 5 zł za 100…...

Czytać →
cipras: Grecja chce realnego porozumienia, które zakończy błędne koło  Ze świata 10.07.2019

Cipras: Grecja chce realnego porozumienia, które zakończy błędne koło Ze świata

312 10.07.2019

Ze swiata

Grecja znów w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie Grecja ogniskuje pochwały. Za postępy w realizacji reform Strajk redaktorów. Nie chcą reformy emerytalnej Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na ulice Cipras…...

Czytać →
cameron «krzyczy», Bruksela nie odpuszcza. Londyn «nie zapłaci niczego takiego jak 2 mld euro»  Informacje 05.07.2019

Cameron «krzyczy», Bruksela nie odpuszcza. Londyn «nie zapłaci niczego takiego jak 2 mld euro» Informacje

297 05.07.2019

Wiadomosci gospodarcze

Komisja Europejska oczekuje, że Wielka Brytania zapłaci dodatkową składkę ponad 2 mld € do unijnej kasy. Komisarz ds. budżetu Jacek Dominik ostrzegał, że za niedostatek płatności są grzywny, a nowe negocjacje…...

Czytać →
będą pieniądze na Erasmusa. Unia dopina budżet  Informacje 04.07.2019

Będą pieniądze na Erasmusa. Unia dopina budżet Informacje

495 04.07.2019

Wiadomosci gospodarcze

Ministerstwo Zasobów podało stan swojego konta Polska dużo dalej za Niemcami. Kolosalne różnice w sile europejskich gospodarek Setki miliardów wydane, kolejne obecnie czekają. Mają pomóc gospodarce Eksperci: nowa perspektywa unijna daje większe…...

Czytać →
ceny prądu w 2019 r.. Minister energii Krzysztof Tchórzewski tłumaczy 09.07.2019

Ceny prądu w 2019 r.. Minister energii Krzysztof Tchórzewski tłumaczy

789 09.07.2019

Z kraju

Ustawa o cenach prądu do poprawy. Zielone blask od Senatu Ceny prądu pod napięciem. Bruksela chce dodatkowych wyjaśnień Przegląd prasy: Rząd źle policzył wydatki ustawy prądowej Ustawa prądowa pod lupą Brukseli.…...

Czytać →