Franczyzobiorcy Żabki wygrali z Inspekcją Roboty. Mogą działać jako placówki pocztowe

Franczyzobiorcy Żabki wygrali z Inspekcją Pracy

Franczyzbiorcy sieci Żabka wygrali wszystkie procesy, gdzie Państwowa Inspekcja Pracy zarzucała im, że ich sklepiki nie mogą podawać się za placówkę pocztową - podaje "Gazeta Wyborcza". Tymczasem ustawa, jaka miała tego zakazać, utknęła w Sejmie.

Żabka od kilku lat kooperuje z operatorami pocztowymi. Umożliwia to franczyzobiorcom liczącej 5, 5 tys. sklepów sieci odblokować je w każdą niedzielę. Placówki pocztowe są ponieważ jednym z 32 wyjątków w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele jak i również święta. Dzięki temu zapisowi Żabki mogą by czynne w każdą niedzielę, poniekąd jeśli właściciele sklepów nie stoją za ladą. Z owego ostatniego wyjątku w ustawie poniektóry sklep sieci być może skorzystać, bowiem około 20 proc. franczyzobiorców Żabki prowadzi więcej niż jedną placówkę. Pomijając tym bycie placówką pocztową pozwala w niedziele niehandlowe korzystać włacicielom sklepów z pomocy pracowników.

Wiosną 2018 roku franczyzobiorcy Żabki zaczęli rozmieszczać na swoich punktach naklejki z napisem "Placówka pocztowa". Poniższa sytuacja oburzyła "Solidarność", która stała za ustawą wprowadzającą zakaz handlu w niedziele. - Postępowanie spółki Żabka Polska jest w naszej ocenie całkowicie niedopuszczalne - grzmiał wtedy Alfred Bujara z "Solidarności".

Państwowa Inspekcja Pracy uznała, że takie działanie franczyzobiorców nie jest harmonijne z prawem i zaczęła kontrole w sklepach Żabki. Inspektorzy z PIP udali się do sądów, by ów ostatecznie rozstrzygnęły tę materię.

Sąd przyznawały rację franczyzobiorcom Żabki i umarzały postępowania

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", dziś można uznać, że starania PIP i przebiegi wytoczone franczyzobiorcom Żabki guzik nie dały.

- W nawiązaniu z wnioskami skierowanymi przez PIP do sądów w sprawie korzystania ze statusu placówki pocztowej franczyzobiorcy zwrócili się do nas o pomoc prawną w 148 przypadkach - poinformowało "GW" biuro prasowe Żabki.

Firma dowodzi, że "we wszystkich kwestiach, gdzie franczyzobiorcy skutecznie złożyli sprzeciwy od wyroków nakazowych, sądy zdecydowały o umorzeniu postępowań i uniewinniły franczyzobiorców". Sądy czasami w ogóle odmawiały wszczęcia postępowania.

Państwowa Inspekcja Pracy zapytana, czy dalej wnosi tego typu sprawy do sądów, odpowiedziała "Wyborczej" wymijająco. - Inspektor pracy jest samodzielnym organem i wszelkie czynności, jakie podejmuje, są rezultatem ustaleń dokonanych w nawiązaniu spośród przeprowadzoną kontrolą - napisano w odpowiedzi.

Dodajmy, że jesienią zeszłego roku do Sejmu trafiła nowelizacja, która miała uregulować pracę placówek pocztowych w niedziele. Nowe regulace mówiły wprost, że tego dnia działać będą zdołały tylko te placówki pocztowe, których przeważającą działalnością jest świadczenie usług pocztowych.

Projeky nazywany "lex Żabka" trafił do zamrażarki sejmowej

Procedowanie projektu zostało jednak nagle wstrzymane. Najpierw pojawił się mężczyzna harmonogramie 73. posiedzenia Sejmu planowanego na 5 grudnia. Jednak dzień wcześniej po konwencie seniorów został nagle zdjęty z porządku prac Sejmu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Żabka należy do amerykańskiego funduszu CVC, który jest także właścicielem spółki PKP Energetyka. CVC w grudniu podpisał list intencyjny ze szkołą ojca Tadeusza Rydzyka, który ustanawia realizację wspólnych działań dla podniesienia jakości kształcenia. Osobiście Żabka wzięła zaś wkład w organizacji gali Jednostki Wolności tygodnika "Sieci”, który sympatyzuje z obozem rządzącym.

Pojawiły się wtedy głosy, że Żabka w ten sposób ma być wdzięczna to, że niekorzystna dla niej ustawa trafiła do sejmowej zamrażarki.

- Tego rodzaju spekulacje są skandaliczne jak i również absolutnie nieprawdziwe. Pierwszy raz spotykamy się z sprawą, że nasze zaangażowanie po działania edukacyjne i konferencję naukową było uznane zbytnio naganne. A działamy w wielu krajach na świecie - informowali nas w styczniu przedstawiciele CVC.

Zakaz handlu ma możliwość zostać złagodzony

Obecnie coraz nagminniej z obozu rządowego rozlegać się głosy, że zakaz gospodarki w niedziele może pozostawać nawet złagodzony. Business Insider Polska dotarł do zestawienia przygotowanej w resorcie przedsiębiorczości, z której wynika, iż warto wrócić do dwóch niedziel handlowych w miesiącu (od 2019 roku w każdym miesiącu jest tylko jedna taka niedziela).

Dzielić:

Związane z

ekspert: ws. LTE wyjściem jest porozumienie między T-Mobile a P4  Tech 24.07.2019

Ekspert: ws. LTE wyjściem jest porozumienie między T-Mobile a P4 Tech

967 24.07.2019

Tech

Po decyzji prezes UKE w sprawie przydziału bloków częstotliwości LTE, wyjściem jest porozumienie pomiędzy T-Mobile a P4, lecz raczej będzie zależało na tym T-Mobile, a nie P4 - tak Witold Tomaszewski…...

Czytać →
czym jest sukces według Billa Gatesa 14.07.2019

Czym jest sukces według Billa Gatesa

134 14.07.2019

Firmy

Pieniądze, władza, sława – sukces dla każdego oznacza zwykle cokolwiek zupełnie innego. Dla Billa Gates są to 2 rzeczy: zmianę rzeczy w lepsze i dbanie na temat najbliższe osoby. –…...

Czytać →
al Gore o zmianach w klimacie: świat oparty dzięki zielonej energii do 2050 roku  Ze świata 17.06.2019

Al Gore o zmianach w klimacie: świat oparty dzięki zielonej energii do 2050 roku Ze świata

758 17.06.2019

Ze swiata

ArcelorMittal wyłączy wielki piec w krakowskiej hucie. Trzy scenariusze gwoli pracowników Sekretarz energii AMERYCE chwali Polskę. "Podjęła rzetelną decyzję" Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem Zanieczyszczona…...

Czytać →
afera KNF. Chrzanowski ma wpłacić 250 tysięcy złotych poręczenia 16.06.2019

Afera KNF. Chrzanowski ma wpłacić 250 tysięcy złotych poręczenia

278 16.06.2019

Z kraju

Były przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski ma wpłacić 250 tysięcy złotych poręczenia majątkowego, pozostanie też pod dozorem policji - zdecydował w poniedziałek katowicki sąd rejonowy. Odrzucić uwzględnił zażalenia obrony w stosowane…...

Czytać →
agencja Moody’s opublikowała komunikat co do polskiego ratingu  Wraz z świata 16.06.2019

Agencja Moody’s opublikowała komunikat co do polskiego ratingu Wraz z świata

308 16.06.2019

Ze swiata

300 oraz w nowej odsłonie. "Większa pewność co do tej ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego planu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1-wszą, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...

Czytać →
airbnb - UE chce dodać podatek na usługę wypożyczania mieszkań 17.06.2019

Airbnb - UE chce dodać podatek na usługę wypożyczania mieszkań

932 17.06.2019

Finanse

Unijni ministrowie mają pójść za ciosem. Usługi z zakresu tak zwane. gospodarki dzielenia się, po tym popularny serwis wynajmu mieszkań Airbnb, mogą pozostać opodatkowane. Ministrowie finansów we wrześniu mają rozmawiać…...

Czytać →
amazon Resort Island. Brazylijska wyspa na sprzedaż  Wraz ze świata 18.06.2019

Amazon Resort Island. Brazylijska wyspa na sprzedaż Wraz ze świata

886 18.06.2019

Ze swiata

Włoskie miasteczko wyprzedaje domy za 1 euro Ile kosztuje podróż do Brazylii? Podczas meczów na mundialu banki mogą mieć być zamknięte. Oficjalna decyzja Świąteczny konkurs w więzieniu dla kobiet.…...

Czytać →
alitalia rozpoczyna procedurę prowadząca do upadłości  Ze świata 18.06.2019

Alitalia rozpoczyna procedurę prowadząca do upadłości Ze świata

759 18.06.2019

Ze swiata

Włoskie linie lotnicze Alitalia poinformowały, że rozpoczynają procedurę prowadzącą do ogłoszenia upadłości. Na spotkaniu akcjonariuszy glosowali te banki jednogłośnie za taką decyzją. Tymczasem Alitalia ma działać normalnie, a loty mogą mieć…...

Czytać →