Airbnb ma być opodatkowane. Ekonomia dzielenia się na celowniku Unii

Airbnb - UE chce dodać podatek na usługę wypożyczania mieszkań

Unijni ministrowie mają pójść za ciosem. Usługi z zakresu tak zwane. gospodarki dzielenia się, po tym popularny serwis wynajmu mieszkań Airbnb, mogą pozostać opodatkowane. Ministrowie finansów we wrześniu mają rozmawiać w ten temat. Francja i Niemcy szykują wspólną inicjatywę w tej sprawie.

Wrześniowa dyskusja ministrów państw UE nie będzie niby nowym. Czerwcowa rezolucja Parlamentu Europejskiego wezwała Komisję Europejską do stworzenia konkretnych przepisów regulujących usługi oferowane po ramach tzw. gospodarki dzielenia się. To właśnie znane Airbnb czy Uber. Europosłowie bardziej jednak niż dzięki podatki zwracali uwagę w stronę konsumencką, wskazując, iż klienci korzystający z ofert za pośrednictwem platform powinny być chronieni jak po przypadku każdej innej sprawie.

Airbnb i Uber pod unijną lupą

Komisja Europejska do tej pory patrzyła przychylnym okiem na pomoce tzw. ekonomii dzielenia się. Bruksela nie zdecydowała się na przygotowanie unijnych regulacji, ale w ubiegłym r. wydała wytyczne dla królestw członkowskich dotyczące regulacji tegoż sektora. Według KE innowacyjne usługi ekonomii dzielenia się (ang. sharing economy lub collaborative economy) mogą dogodnie ograniczać wzrost gospodarczy jak i również tworzenie miejsc pracy po UE, jeśli będą regulowane i rozwijane w poważny sposób.

Skala tychże usług jest już w tyle duża, że w potencjalne korzyści podatkowe łakomie patrzą ministrowie finansów. Przy czwartek rzeczniczka KE Venessa Mock poinformowała, że dyskusja w tej sprawie spośród udziałem KE i szefów resortów finansów państw członkowskich odbędzie się we wrześniu w Tallinie.

Przyczynki są skomplikowane. To rzecz, który wymaga jednomyślności przy UE, dlatego nie wolno nam napływać w nowy obszar tego typu jak ten bez najlepszej refleksji. I teraz zaprzątamy się tą refleksją przy sprawie najlepszego podejścia do odwiedzenia opodatkowania cyfrowej gospodarki.

Zniecierpliwienie obecnym stanem sprawy wyraził w środę francuszczyzna minister finansów Bruno Le Maire, który mówił, hdy sytuacja podatkowa platform cyfrowych jak Airbnb jest we Francji "nie do zaakceptowania".

Firmy zarabiają, finanse pańśtwa nie, a wówczas boli ministrów

- Platformy owe osiągają dziesiątki milionów euro obrotu, a do budżetu Francji wpływa z owego zaledwie kilkadziesiąt tysięcy euro - powiedział cytowany przez AFP minister.

Zapowiedział, że we wrześniu Paryż wraz z Berlinem przedstawią inicjatywę w tej sytuacji, by problem został rozwiązany w stopniu europejskim. Jak gadał, chciałby, aby francusko-niemiecki plan stał się propozycją KE, którą mieliby omówić dzięki grudniowym szczycie przywódcy państw UE.

Platformy, o których mowa, bardzo niejednokrotnie mają swoją siedzibę przy Irlandii, gdzie mogą rachować na bardzo niskie podatki.

Unijny komisarz ds. gospodarczych Pierre Moscovici ocenił w środę, że pułap podatków, jaki we Francji płaci Airbnb, jest "szokujący". Według tamtejszego ministerstwa zasobów platforma zapłaciła mniej niż 100 tys. euro datków w 2016 roku morzem Sekwaną, gdy w naszym czasie z jej propozycji skorzystało ponad 10 mln Francuzów.

Zobacz również: Sharing economy po chińsku. Kogo nie stać, ten "wynajmuje" dobra luksusowe

Moscovici opowiedział się zbytnio tym, by kraje UE raczej uzgodniły wspólną podstawę podatkową, niż harmonizowały zapłatę podatkową, jaką płacą firmy. We Francji jest ona szczególnie wysoka, bo wynosi 33 proc., tymczasem w Irlandii wydaje się to 12, 5 proc., choć są przykłady dużych, globalnych firm, które płaciły w tym kraju skutecznie dużo niższą stawkę.

W ubiegłorocznych wytycznych na rzecz unijnych stolic KE stwierdziła, że zarówno platformy internetowe, jak i osoby świadczące usługi ekonomii dzielenia się powinny płacić podatki dzięki równi z innymi uczestnikami rynku, w tym podatki dochodowe, podatki od funkcjonowania gospodarczej oraz VAT. KE zachęcała państwa unijne do upraszczania i wprowadzania jaśniejszych regulacji podatkowych na rzecz tego sektora.

Według ubiegłorocznych szacunków KE odnośnie 2015 roku, platformy sieciowe i usługodawcy w odcinku ekonomii dzielenia się łącznie osiągnęli dochód brutto przy wysokości 28 mld €, dwa razy większy niż rok wcześniej. Co szósty mieszkaniec UE przynajmniej przy jednym spotkaniu korzystał z usług tego sektora, a ponad 5 proc. taką usługę oferowało.

Dzielić:

Związane z

big Mac wraca. McDonald’s przywraca pełne menu po aferze mięsnej w Chinach  Informacje 26.06.2019

Big Mac wraca. McDonald’s przywraca pełne menu po aferze mięsnej w Chinach Informacje

986 26.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Chińska inicjatywa budzi niejasności. Lagarde wezwała do ostrożności "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek Chiński gigant…...

Czytać →
andrzej Klesyk - inwestycja przy GIVT, inwestowanie w startupy 19.06.2019

Andrzej Klesyk - inwestycja przy GIVT, inwestowanie w startupy

934 19.06.2019

Finanse

Andrzej Klesyk to jeden wraz z najbardziej znanych managerów przy Polsce - jeden spośród pierwszych polskich absolwentów MBA na Harvard Business School, a także wieloletni prezes grupy PZU. Obecnie nie prowadzi…...

Czytać →
aSF. Rząd traci kontrolę ponad chorobą świń 21.06.2019

ASF. Rząd traci kontrolę ponad chorobą świń

634 21.06.2019

Z kraju

Wykryto szesnaste już ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF). U bram Polski już w zasadzie jest katastrofa, grożą nam wielomiliardowe straty i duża drożyzna w sklepach a mianowicie alarmuje opozycja. Rzecznik rządu…...

Czytać →
bartosz Marczuk o programie Familia 500 24.06.2019

Bartosz Marczuk o programie Familia 500

906 24.06.2019

Z kraju

Zmiany w 500 dodatkowo. Projekt odesłany do komisji senackiej 500 plus też na pierwsze dziecko. Wydaje się być decyzja komisji senackiej Osiem zmian w programie pięć stów plus…...

Czytać →
amazon Resort Island. Brazylijska wyspa na sprzedaż  Wraz ze świata 18.06.2019

Amazon Resort Island. Brazylijska wyspa na sprzedaż Wraz ze świata

108 18.06.2019

Ze swiata

Włoskie miasteczko wyprzedaje domy za 1 euro Ile kosztuje podróż do Brazylii? Podczas meczów na mundialu banki mogą mieć być zamknięte. Oficjalna decyzja Świąteczny konkurs w więzieniu dla kobiet.…...

Czytać →
belka krytykuje pomoc dla frankowiczów 25.06.2019

Belka krytykuje pomoc dla frankowiczów

315 25.06.2019

Z kraju

"Przewalutowanie nie poprawiłby kondycji państwa" - tak o pomocy na rzecz frankowiczów powiedział dziś odchodzący prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka. Dodał, iż nie rozumie działań, jakie mają pomóc zadłużonym. - Ostrzegałbym…...

Czytać →
andrzej Klesyk - inwestycja przy GIVT, inwestowanie w startupy 19.06.2019

Andrzej Klesyk - inwestycja przy GIVT, inwestowanie w startupy

819 19.06.2019

Finanse

Andrzej Klesyk to jeden wraz z najbardziej znanych managerów przy Polsce - jeden spośród pierwszych polskich absolwentów MBA na Harvard Business School, a także wieloletni prezes grupy PZU. Obecnie nie prowadzi…...

Czytać →
analitycy: kupujący allegro będą potrzebowali sprzedać go z zyskiem 19.06.2019

Analitycy: kupujący allegro będą potrzebowali sprzedać go z zyskiem

975 19.06.2019

Z kraju

Fundusze private equity, które kupiły Allegro odrzucić są inwestorami docelowymi, w perspektywie kilku lat będą chciały sprzedać biznes spośród zyskiem - uważają analitycy. Podkreślają, że wartość umowy "robi wrażenie". W piątek popołudniu…...

Czytać →