Airbnb ma być opodatkowane. Ekonomia dzielenia się na celowniku Unii

Airbnb - UE chce dodać podatek na usługę wypożyczania mieszkań

Unijni ministrowie mają pójść za ciosem. Usługi z zakresu tak zwane. gospodarki dzielenia się, po tym popularny serwis wynajmu mieszkań Airbnb, mogą pozostać opodatkowane. Ministrowie finansów we wrześniu mają rozmawiać w ten temat. Francja i Niemcy szykują wspólną inicjatywę w tej sprawie.

Wrześniowa dyskusja ministrów państw UE nie będzie niby nowym. Czerwcowa rezolucja Parlamentu Europejskiego wezwała Komisję Europejską do stworzenia konkretnych przepisów regulujących usługi oferowane po ramach tzw. gospodarki dzielenia się. To właśnie znane Airbnb czy Uber. Europosłowie bardziej jednak niż dzięki podatki zwracali uwagę w stronę konsumencką, wskazując, iż klienci korzystający z ofert za pośrednictwem platform powinny być chronieni jak po przypadku każdej innej sprawie.

Airbnb i Uber pod unijną lupą

Komisja Europejska do tej pory patrzyła przychylnym okiem na pomoce tzw. ekonomii dzielenia się. Bruksela nie zdecydowała się na przygotowanie unijnych regulacji, ale w ubiegłym r. wydała wytyczne dla królestw członkowskich dotyczące regulacji tegoż sektora. Według KE innowacyjne usługi ekonomii dzielenia się (ang. sharing economy lub collaborative economy) mogą dogodnie ograniczać wzrost gospodarczy jak i również tworzenie miejsc pracy po UE, jeśli będą regulowane i rozwijane w poważny sposób.

Skala tychże usług jest już w tyle duża, że w potencjalne korzyści podatkowe łakomie patrzą ministrowie finansów. Przy czwartek rzeczniczka KE Venessa Mock poinformowała, że dyskusja w tej sprawie spośród udziałem KE i szefów resortów finansów państw członkowskich odbędzie się we wrześniu w Tallinie.

Przyczynki są skomplikowane. To rzecz, który wymaga jednomyślności przy UE, dlatego nie wolno nam napływać w nowy obszar tego typu jak ten bez najlepszej refleksji. I teraz zaprzątamy się tą refleksją przy sprawie najlepszego podejścia do odwiedzenia opodatkowania cyfrowej gospodarki.

Zniecierpliwienie obecnym stanem sprawy wyraził w środę francuszczyzna minister finansów Bruno Le Maire, który mówił, hdy sytuacja podatkowa platform cyfrowych jak Airbnb jest we Francji "nie do zaakceptowania".

Firmy zarabiają, finanse pańśtwa nie, a wówczas boli ministrów

- Platformy owe osiągają dziesiątki milionów euro obrotu, a do budżetu Francji wpływa z owego zaledwie kilkadziesiąt tysięcy euro - powiedział cytowany przez AFP minister.

Zapowiedział, że we wrześniu Paryż wraz z Berlinem przedstawią inicjatywę w tej sytuacji, by problem został rozwiązany w stopniu europejskim. Jak gadał, chciałby, aby francusko-niemiecki plan stał się propozycją KE, którą mieliby omówić dzięki grudniowym szczycie przywódcy państw UE.

Platformy, o których mowa, bardzo niejednokrotnie mają swoją siedzibę przy Irlandii, gdzie mogą rachować na bardzo niskie podatki.

Unijny komisarz ds. gospodarczych Pierre Moscovici ocenił w środę, że pułap podatków, jaki we Francji płaci Airbnb, jest "szokujący". Według tamtejszego ministerstwa zasobów platforma zapłaciła mniej niż 100 tys. euro datków w 2016 roku morzem Sekwaną, gdy w naszym czasie z jej propozycji skorzystało ponad 10 mln Francuzów.

Zobacz również: Sharing economy po chińsku. Kogo nie stać, ten "wynajmuje" dobra luksusowe

Moscovici opowiedział się zbytnio tym, by kraje UE raczej uzgodniły wspólną podstawę podatkową, niż harmonizowały zapłatę podatkową, jaką płacą firmy. We Francji jest ona szczególnie wysoka, bo wynosi 33 proc., tymczasem w Irlandii wydaje się to 12, 5 proc., choć są przykłady dużych, globalnych firm, które płaciły w tym kraju skutecznie dużo niższą stawkę.

W ubiegłorocznych wytycznych na rzecz unijnych stolic KE stwierdziła, że zarówno platformy internetowe, jak i osoby świadczące usługi ekonomii dzielenia się powinny płacić podatki dzięki równi z innymi uczestnikami rynku, w tym podatki dochodowe, podatki od funkcjonowania gospodarczej oraz VAT. KE zachęcała państwa unijne do upraszczania i wprowadzania jaśniejszych regulacji podatkowych na rzecz tego sektora.

Według ubiegłorocznych szacunków KE odnośnie 2015 roku, platformy sieciowe i usługodawcy w odcinku ekonomii dzielenia się łącznie osiągnęli dochód brutto przy wysokości 28 mld €, dwa razy większy niż rok wcześniej. Co szósty mieszkaniec UE przynajmniej przy jednym spotkaniu korzystał z usług tego sektora, a ponad 5 proc. taką usługę oferowało.

Dzielić:

Związane z

getBack - spotkanie poszkodowanych przy aferze i przedstawicieli KPRM 02.08.2019

GetBack - spotkanie poszkodowanych przy aferze i przedstawicieli KPRM

908 02.08.2019

Polityka

W czwartek 30 sierpnia o godz 11. 00 odbędzie się spotkanie przedstawicieli Kancelarii Premiera z poszkodowanymi w aferze GetBack - poinformowało w sobotę Stowarzyszenie Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack. Spotkanie, w siedzibie Urzędu…...

Czytać →
100 mld euro dla Naszego kraju na szali. Głosowanie ws. unijnego budżetu  Informacje 12.06.2019

100 mld euro dla Naszego kraju na szali. Głosowanie ws. unijnego budżetu Informacje

653 12.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Ministerstwo Finansów podało stan swojego konta Polska dużo dalej za Niemcami. Kolosalne różnice w sile europejskich gospodarek Setki milionów wydane, kolejne już oczekują. Mają pomóc gospodarce Eksperci: nowa perspektywa unijna przynosi większe…...

Czytać →
500 plus dla emerytów. Komentarz prof. Kika i Pihowicz 14.06.2019

500 plus dla emerytów. Komentarz prof. Kika i Pihowicz

28 14.06.2019

Twoje pieniadze

PiS wraca do pomysłu 500 plus dla emerytów. W zeszłym r. partia rządząca odrzuciła ustawę PSL, która miała dzięki celu wprowadzenie zapomogi gwoli najuboższych emerytów. Teraz jednak PiS ustami prezesa zapowiada…...

Czytać →
adam Glapiński nowym prezesem NBP-u? 15.06.2019

Adam Glapiński nowym prezesem NBP-u?

928 15.06.2019

Z kraju

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do odwiedzenia jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...

Czytać →
2, 5 miliarda euro na polską energetykę. Będzie bezpieczniej, efektywniej i bardziej «zielono»?  Informacje 14.06.2019

2, 5 miliarda euro na polską energetykę. Będzie bezpieczniej, efektywniej i bardziej «zielono»? Informacje

106 14.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają, że kryzys się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić" Mazowsze pozostało podzielone. Rząd liczy w dodatkowe środki z Starego kontynentu Europejskiej Wydarzenia…...

Czytać →
75 mld cięć w budżecie UE. Ale płatnicy netto chcą więcej  Informacje 15.06.2019

75 mld cięć w budżecie UE. Ale płatnicy netto chcą więcej Informacje

642 15.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Ministerstwo Finansów podało stan swego konta Polska dużo dalej za Niemcami. Kolosalne dywergencje w sile europejskich gospodarek Setki miliardów wydane, następujące już czekają. Mają wesprzeć gospodarce Eksperci: nowa możliwość unijna daje większe…...

Czytać →
afera KNF. Chrzanowski ma wpłacić 250 tysięcy złotych poręczenia 16.06.2019

Afera KNF. Chrzanowski ma wpłacić 250 tysięcy złotych poręczenia

604 16.06.2019

Z kraju

Były przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski ma wpłacić 250 tysięcy złotych poręczenia majątkowego, pozostanie też pod dozorem policji - zdecydował w poniedziałek katowicki sąd rejonowy. Odrzucić uwzględnił zażalenia obrony w stosowane…...

Czytać →