Finał negocjacji koalicyjnych w Niemczech

Category: rózne
27 lipca, 2020

Ponad wiecej niz jeden miesiące na wyborach do Bundestagu pertraktacje w sprawie utworzenia przez CDU/CSU i SPD wspólnego rządu weszły w decydującą fazę. Szefowie kilku partii omawiają w poniedziałek w Berlinie punkty dokumenty urzedowe koalicyjnej, co do których ciagle nie ma zgody.

W siedzibie chrześcijańskich demokratów po południu spotkali się kanclerz Angela Merkel (CDU), Sigmar Gabriel (SPD) oraz szef bawarskiej CSU Horst Seehofer. Towarzyszą im sekretarze generalni partii oraz przewodniczący klubów parlamentarnych. Po konwersacjach w wąskim gronie delegacje spotkają się następnie sposród kierownikami dwunastu grup roboczych, które zajmowały się poszczególnymi dziedzinami polityki i gospodarki. Uczestnicy rozmów chcą zakończyć negocjacje do środy.

„Uzgodniliśmy 90 proc. spraw, które były tematem negocjacji” – powiedział poprzednio spotkaniem wiceprzewodniczący frakcji parlamentarnej SPD Hubertus Heil. „Pozostałe 10 proc. to ciężki orzech sluzace do zgryzienia. Trzeba w ciągu najbliższych 48 godzin wyjaśnić te sprawy” – podkreślił socjaldemokrata. Z kolei sekretarz generalny CSU Alexander Dobrindt nie wykluczył w przypadku trudności z porozumieniem konieczności przedłużenia negocjacji o kilkanascie dni.

Jednak udział Merkel w rozpoczynającym się w czwartek wierzcholku Partnerstwa Wschodniego w Wilnie sprawia, że przyszli koalicjanci będą chcieli dotrzymać środowego terminu. Rzecznik rządu Steffen Seibert potwierdził w poniedziałek, że Merkel weźmie udział w zebraniu w Wilnie.

Głównym postulatem SPD jest wprowadzenie na terenie całego panstwie ustalonej ustawowo płacy przecietnej w wysokości 8, piecdziesiat euro zbytnio godzinę, obowiązującej wszystkie branże gospodarki i usług. Merkel była w czasie kampanii przedwyborczej zdecydowaną przeciwniczką takiej dostosowywania, ostrzegając przed negatywnymi efektami dla postepu gospodarczego jak i równiez groźbą straty miejsc pracy, szczególnie na rejonach byłej NRD. Przeciwko płacy minimalnej protestują organizacje pracodawców. Dotychczas płace ustalane były w negocjacjach między pracodawcami a związkami zawodowymi, płace minimalne obowiązywały tylko po niektórych branżach, w tym w budownictwie. Były też zróżnicowane w zależności od części kraju a mianowicie wyższe na zachodzie Niemiec, niższe w wschodzie, przy związku sposród wyższym bezrobociem i mniejszą wydajnością.

Pod spodem naciskiem socjaldemokratów CDU i CSU zgodziły się na płacę minimalną, jednak jej wysokość jak i równiez sposób wprowadzenia nadal są przedmiotem dysputy.

SPD potrzebuje ponadto umożliwić obywatelom urodzonym w Niemczech, których opiekunowie pochodzą wraz z innych krajów, zachowanie podwójnego obywatelstwa. Dzis po osiągnięciu dojrzałości muszą oni wybrać jedno obywatelstwo. Chadecy obstają przy dawnym rozwiązaniu, twierdząc, że ludzie z rodzin cudzoziemskich musza w ów sposób zaakcentować swoją lojalność wobec Niemiec.

Sprawą sporną jest też postulat SPD, by ludziom, które poprzez 45 czasów opłacały składki, umożliwić przejście na emeryturę już w wieku 63 lat, zachowujac pełnych świadczeń. Obecnie Republika federalna niemiec wdrażają uklad podwyższania stuleciu emerytalnego do 67 latek. Z kolei bawarska CSU uzależnia podpisanie umowy koalicyjnej od momentu wprowadzenia opłat dla kierowców samochodów osobowych z zagranicy korzystających z niemieckich autostrad.

Z wyliczeń mediów wynika, że plany koalicjantów mogą kosztować budżet poniekad 50 mld euro. Pierwotnego realizacja może okazać się bardzo zawila, zważywszy że oba bloki polityczne postanowiły nie podwyższać podatków.

Partie chadeckie CDU i CSU wygrały znacznie wybory do Bundestagu 22:00 września. Nie zaakceptowac udało się im aczkolwiek zdobyć absolutnej większości mandatów, a ponadto ich stały sojusznik, liberalna FDP, nie przekroczył progu wyborczego. Aby utworzyć rząd, Merkel musiała w tej sytuacji znaleźć nowego koalicjanta. Wobec odmowy ze strony www Zielonych chadecy podjęli pertraktacje koalicyjne z SPD.

Wynegocjowanie umowy koalicyjnej nie przesądzi jeszcze na temat powstaniu rządu. Władze SPD postanowiły, że treść porozumienia ocenią wszelcy posiadacze partyjnych legitymacji (473 tys. ) w wewnętrznym referendum, które odbędzie się w czolowej połowie grudnia. Ze względu na krytyczne nastroje wśród szeregowych członków SPD wobec współpracy z Merkel rezultat referendum jest sprawą otwartą.

Czytaj więcej w

  • Propolski minister przy rządzie Angeli Merkel?
  • Polityczny impas po Niemczech. Jakie mozliwosci z koalicją?
  • Niemcy bliżej Rosji? To poprawi pierwotnego stosunki
  • Republika federalna niemiec za koalicją CDU: CSU i SPD

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy