Euro znów gubi

Category: waluty
27 lipca, 2020

Po glównych kilku godzinach umacniania euro i zwyżek na rynkach akcji wspólnicy nieco ochłonęli i powróciły stare pytania: czy strefę euro da się uratować i którym kosztem? Rynki akcji utrzymały większość zwyżek, ale euro znów wyraźnie traci.

Dzień wedlug euforii: EURUSD w kierunku swiezych minimów?

Przecena ó, która rozpoczęła się już wczoraj o godzinie dziesiec. 00 nie jawi sie byc jeszcze wotum nieufności wzgledem pakietu ratunkowego. Jest ona raczej oceną swoim kosztów jak i równiez konsekwencji gwoli wspólnej waluty. W aktualnej sytuacji albowiem polityka monetarna EBC będzie musiała prawdopodobnie przez dłuższy czas pozostać luźna, podczas gdy Fed może ją zacieśniać już pod koniec roku. Jakie mozliwosci więcej, dla euro ujemne są także interwencje na rynku rządowego długu, nawet jeśli będą ów lampy sterylizowane. Ponadto ciągle pozostają ryzyka polityczne, głównie po stronie dostosowań fiskalnych. Sentyment wobec ó pozostaje o odcieniu ujemnym, a modyfikacje będzie można oczekiwać, jeśli Portugalia i Hiszpania rzeczywiście przedstawią pewny program konsolidacji fiskalnej (mają to zrobić do 18 maja, choć równie ważne będzie późniejsze wprowadzenie zmian w postaci ustaw).

Od strony fachowej, warto zwrócić uwagę, iż notowania pary zawróciły po nieprzypadkowym obszarze. Sygnałem sluzace do odwrotu był nieudany test oporu tworzonego przez psychologiczny poziom 1, 31 w połączeniu wraz z lokalnym minimalna wartosc z 28 kwietnia (1, 3112), o czym też dzieki bieżąco pisaliśmy w analizie technicznej. Pulap ten mógł być zakończeniem fali czwartej ruchu zapoczątkowanego 11 kwietnia, lub wylacznie stanowić jej wewnętrzną strukturę. W tym innym przypadku skuteczne powinno okazać się pomoc na poziomie 1-wsza, 2644 (78, 6% zniesienia). Jeśli jednak realizujemy już falę piątą, bardzo realny jest pozostaly test dolnej granicy trendu spadkowego. Fala może sprowadzić notowania pary do minimalna wartosc z 2008 roku, to znaczy poziomu jednej, 2322.

Chińskie bazy nadal zwiększają akcję kredytową

Niepokojące dane napływają z chińskiej gospodarki. Wlasciwym raportom o produkcji (+17, 8% R/R) i sprzedaży detalicznej (+18, 5% R/R) towarzyszy rosnąca inflacja. Postep cen detalicznych (+2, 8% R/R) nie jest jeszcze niepokojąco wysoki, lecz w połączeniu ze wskaźnikiem cen twórcy (+6, 8% R/R) proponuje już budującą się presję inflacyjną. Co więcej, mimo rosnącej stopy rezerw obowiązkowych (już 3 podwyżki wedlug 50bp w tym roku) chińskie banki nadal rozszerzają akcję kredytową. Przy kwietniu pożyczyły one 774 mld CNY wobec 511 mld w marcu i oczekiwanych 570 mld CNY. Reakcja dzieki dane to spadki dzieki rynkach dzialaniu i utrwalenie dolara wzgledem głównych walut poza jenem. Rynek spekuluje, iż bank centralny wciaz w czerwcu może podnieść stopy oprocentowania.

Brown zapowiada rezygnację, funt pod presją

Brak większości rządzącej w Wielkiej Brytanii był już zdyskontowany przez rynek od jakiegoś czasu, jednak inwestorzy liczyli na szybkie zawiązanie się koalicji pomiędzy Konserwatystami zas Liberałami. Podczas gdy rozmowy się przedłużają, natomiast komplikuje halasuje premier Gordon Brown, który zapowiadając swoją dymisję otwiera drogę az do negocjacji pomiędzy Liberałami natomiast Partią Robocie. Rynek odbiera to niedobrze, gdyż termin niepewności przedłuża się zas układ z Partią Pracy dawałby niewielki szanse w wprowadzenie dziedziny fiskalnej. Spekuluje się chociazby, iż w 2011 r. mogłyby się odbyć przyspieszone wybory.

Niepewność na scenie politycznej jak i równiez zwrot po notowaniach EURUSD nie służą funtowi. Dzieki parze GBPUSD prawdopodobnie przeprowadzamy falę piątą ruchu zapoczątkowanego w połowie kwietnia, faktycznie więc powinna ona znieść notowania funta poniżej pulapu 1, 4476 USD. Jednocześnie może być to składowa większej 5-tki widocznej w tygodniowym interwale.

W kalendarzu – brytyjska wytwórczosc przemysłowa

Wtorkowy kalendarz zapowiada w teorii w miarę spokojny dzień na rynkach. O godz 10. trzydziestu poznamy dane o produkowaniu przemysłowej w Wielkiej Brytanii (konsensus +0, 3% m/m). Wraz z względu dzieki dynamikę sceny politycznej, informacje niekoniecznie przyciągną jednak większą uwagę branzy. Tematem nr jeden pozostanie oczywiście sytuacja w strefie euro.

  • Forex: sprawdź kursy walut online